![](https://www.kverulant.org/wp-content/uploads/2024/10/Ministr-financi-Zbynek-Stanjura-a-premier-Petr-Fiala.-Foto-Petr-Hlousek-Pravo-Profimedia177-800-x-450-400x280.jpg)
V roce 2023 stát vyplatil bývalým příslušníkům ozbrojených složek na výsluhových příspěvcích celkem 12,5 miliardy korun. Tento údaj představuje za posledních pět let nárůst o 64 %, což vyvolává otázky o udržitelnosti tohoto systému. Výsluhy jsou určeny pro bývalé příslušníky, kteří odešli do civilu, a jejich výše závisí na počtu odsloužených let. Nejvyšší výsluhy dosahují průměrně 73 tisíc korun měsíčně a většinou je pobírají generálové ve výslužbě. Mnozí z nich však vedle této státní renty pobírají další příjmy ze zaměstnání v různých veřejných institucích či trafikách. Ministr financí Stanjura v pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) uvedl, že změna systému vyplácení náhrad je nutná, ale takhle vláda to už nestihne.
![](https://www.kverulant.org/wp-content/uploads/2024/10/Ministr-financi-Zbynek-Stanjura-a-premier-Petr-Fiala.-Foto-Petr-Hlousek-Pravo-Profimedia177-1024x577.jpg)
Kverulant.org se snaží prosadit změnu zákona, která by omezila nárok na výsluhové příspěvky pro ty bývalé příslušníky, kteří i po odchodu do civilu nadále čerpají veřejné peníze. Tato iniciativa se setkala s podporou části veřejnosti, avšak zatím až na výjimky bez výrazného politického ohlasu.
Ministr financí Zbyněk Stanjura v nedávném diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce sice uvedl, že systém výsluhových příspěvků je do budoucna neudržitelný a je třeba jej změnit, ale dodal, že v aktuálním volebním období k žádným změnám nedojde. „Před lety jsme zavedli systém, který podle mě není úplně šťastný. Myslím, že by bylo pochopitelnější, kdyby ti, co jsou právě ve službě, měli v tom okamžiku vysoké mzdy,“ vysvětlil Stanjura.
Historie a vývoj výsluhových příspěvků
Historie výsluhových příspěvků sahá až do doby, kdy byly zavedeny jako forma sociálního zabezpečení pro bývalé příslušníky ozbrojených složek. Podle současného zákona mají nárok na výsluhu ti, kteří sloužili alespoň 15 let. Základní výše příspěvku činí 20 % z měsíčního služebního platu a zvyšuje se s každým dalším rokem služby. Kverulant zjistil, že v posledních letech došlo k výraznému nárůstu jak počtu osob pobírajících tyto příspěvky, tak i celkové částky vyplácené na výsluhy. Zatímco v roce 2019 bylo na výsluhy vyplaceno 7,5 miliardy korun, v roce 2023 to již bylo zmíněných 12,5 miliardy. Tento trend je alarmující zejména v kontextu rostoucího státního dluhu a deficitního hospodaření státu.
Výsluhový příspěvek vojáků, policistů, celníků, hasičů a dozorců má primárně sloužit k sociálnímu zabezpečení těchto osob, když už nejsou schopni vykonávat svoji profesi a jejich uplatnění na trhu práce je z důvodu předchozí vysilující a náročné služby podstatně ztížené.
Návrhy na reformu a budoucnost systému
Kverulant.org navrhuje několik klíčových změn v systému výsluhových příspěvků:
- Omezení nároku: Nárok na výsluhový příspěvek by měl být omezen pro ty, kteří i po odchodu do civilu pracují ve veřejném sektoru.
- Zvýšení odpracované doby: Změna legislativy by mohla zahrnovat prodloužení doby služby potřebné k získání nároku na výsluhu z 15 na 20 let.
- Revize výše příspěvků: Nový systém by mohl zavést strop pro maximální výši výsluhového příspěvku nebo jeho postupné snižování po dosažení určitého věku.
Prosba o podporu
Systém výsluhových příspěvků pro bývalé příslušníky ozbrojených složek čelí značné kritice kvůli rostoucím nákladům a neudržitelnosti v kontextu veřejných financí. Kverulant.org se snaží prosadit reformy, které by zajistily spravedlivější a udržitelnější systém. Pomáhejte nám v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.
Za Kverulantův tým Vojtěch Razima