Nahoru
Světový den biodiverzity
22. května 2021, v mezinárodní den biodiverzity a v den výročí spuštění hry Pac-Man, skupina Ztohoven na protest vytvořila Pac-Mana v řepkovém poli, na kterém hospodaří koncern Agrofert. Foto Ztohoven
Světový den biodiverzity
Twitter

Dnes je mezinárodní den biologické rozmanitosti. Podle Kverulanta by měl v České republice především připomínat, že přimíchávání biopaliv nebylo ani přes hlasité proklamace vlády zastaveno. Podle dat Českého statistického úřadu se posledních deset let řepka pěstovala přibližně na 381 tisících hektarech. V roce 2022 to bylo 343 tisíc hektarů, což bylo 14 % osevní plochy. Letos se bude řepka sklízet z ještě většího kusu naší země a to z 363 tisíc hektarů.

22. května 2021, v mezinárodní den biodiverzity a v den výročí spuštění hry Pac-Man, skupina Ztohoven na protest vytvořila Pac-Mana v řepkovém poli, na kterém hospodaří koncern Agrofert. Foto Ztohoven

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání.

Fialova vláda počátkem března 2022 avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot měli. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. Proto Kverulant napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit. To se však nestalo a šance, že biopaliva budou skutečně konečně zastavena je opět v nedohlednu. Kverulant však svůj boj proti biopalivům nevzdává a bude bojovat dál.  Oceňte Kverulantův vytrvalý boj proti biopalivům alespoň symbolickým darem.

Mezinárodní den biologické rozmanitosti je součástí agendy udržitelného rozvoje OSN po roce 2015. Kritická role biodiverzity v udržitelném rozvoji byla zdůrazněna v souhrnném dokumentu Konference OSN o udržitelném rozvoji v roce 2012.  

V sobotu 22. května 2021, v mezinárodní den biodiverzity a v den výročí spuštění hry Pac-Man, skupina Ztohoven vytvořila Pac-Mana v řepkovém poli, na kterém hospodařil koncern Agrofert. Stalo se tak na protest proti Babišově řepce: „Pacman v krajině vyžírá jednotlivé složky ekosystému a zanechává za sebou monokulturní toxickou poušť,” uvedla skupina v prohlášení. “Pacman ve společenském životě likviduje kulturu, individuální svobody, diverzitu podnikatelského prostředí a schopnost bez zásahu centrálního plánovače řešit krizové situace,” napsala skupina na webu. Pravděpodobně se jednalo o největší obrazec v poli, rozkládající se na 18ha řepkového porostu. Pole se nachází v obci Rovné pod horou Říp.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek