Nahoru
Světový den biodiverzity
22. května 2021, v mezinárodní den biodiverzity a v den výročí spuštění hry Pac-Man, skupina Ztohoven na protest vytvořila Pac-Mana v řepkovém poli, na kterém hospodaří koncern Agrofert. Foto Ztohoven
Světový den biodiverzity
Twitter

Dnes je mezinárodní den biologické rozmanitosti. Podle Kverulanta by měl v České republice především připomínat, že přimíchávání biopaliv nebylo ani přes hlasité proklamace vlády zastaveno. Naopak od ledna 2024 se podíl biosložky v benzinu zvýšil z 5 % na 10 %. Podle dat Českého statistického úřadu se posledních deset let řepka pěstovala přibližně na 381 tisících hektarech. V roce 2022 to bylo 344 tisíc hektarů, což bylo 14 % osevní plochy. Loni byla řepka zaseta už na 16 % z 2 416 tisíců hektarů celkové osevní plochy.

22. května 2021, v mezinárodní den biodiverzity a v den výročí spuštění hry Pac-Man, skupina Ztohoven na protest vytvořila Pac-Mana v řepkovém poli, na kterém hospodaří koncern Agrofert. Foto Ztohoven

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání.

Biopaliv přibylo

Fialova vláda počátkem března 2022 avizovala zastavení přimíchávání, ale ve skutečnosti byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010, a to bez biopaliv nejde. V lednu 2024 se situace ještě zhoršila. Většina čerpacích stanic začala na místo benzinu E5 obsahující jen 5 % biosložky prodávat benzin E10, který obsahuje biosložky dvakrát tolik. E10 poškozuje nejen většinu automobilů vyrobených před rokem 2005. I proto Kverulant svůj boj proti biopalivům nevzdává. 

Ekologická past

O tom, jaké má pěstování této rostliny dopady na životní prostředí a jak by se jim dalo předejít, hovořil v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jakub Hruška, vedoucí týmu Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky: „Ve střední Evropě, zejména v bývalém východním bloku, je zvykem pěstovat řepku na velkých výměrách – a to znamená značný problém pro biodiverzitu. Stává se ekologickou pastí. Je to plodina, která se velmi chemizuje a hrozně se ošetřuje pesticidy, což je problém. Se stříkáním řepky často souvisí například úhyny včelstev. A čím větší je pole, tím větší vzniká ekologická past. Kdyby se pěstovala na menších rozlohách a byla v krajině lépe rozčleněná – a hlavně, kdyby celá česká krajina byla lépe rozčleněná a nebyla tak strašně pustá a jednotvárná, pak by samozřejmě i efekt řepky nebyl tak zlý, jako je dnes.“

Profesor Jakub Hruška pokračuje: „Já bych prostě zrušil biopaliva první generace, tím by se to relativně snadno vyřešilo. A struktura krajiny se musí řešit tak jako tak, to není jenom otázka řepky, ale celé zemědělské krajiny a její struktury, která je hrozná, špatná a doplatíme na to. Od veliké eroze po podzemní vody plné pesticidů a hnojiv až po to, že vymře velké množství hmyzu.“

Pac-Man

V sobotu 22. května 2021, v mezinárodní den biodiverzity a v den výročí spuštění hry Pac-Man, skupina Ztohoven vytvořila Pac-Mana v řepkovém poli, na kterém hospodařil koncern Agrofert. Stalo se tak na protest proti Babišově řepce: „Pacman v krajině vyžírá jednotlivé složky ekosystému a zanechává za sebou monokulturní toxickou poušť,” uvedla skupina v prohlášení. “Pacman ve společenském životě likviduje kulturu, individuální svobody, diverzitu podnikatelského prostředí a schopnost bez zásahu centrálního plánovače řešit krizové situace,” napsala skupina na webu. Pravděpodobně se jednalo o největší obrazec v poli, rozkládající se na 18 hektarech řepkového porostu. Pole se nachází v obci Rovné pod horou Říp.

Prosba o podporu

Prosíme podpořte naše dlouhé tažení proti biopalivům jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek