Nahoru
Téměř 80 % občanů neschvaluje, kam se ubírá naše země pod vedením premiéra Petra Fialy
Petr Fiala | foto ČTK
Téměř 80 % občanů neschvaluje, kam se ubírá naše země pod vedením premiéra Petra Fialy
Twitter

Mezinárodní agentura Morning Consult vydala nejnovější zprávu, která hodnotí, jak lidé schvalují směřování svojí země pod vedením jejího leadera. Mezi 22 sledovanými zeměmi je Česká republika pod vedením premiéra Petra Fialy opět na nejhorším místě. Směřování země pod jeho vedením neschvaluje 78 % občanů. To je další pokles od minulého měření.

Petr Fiala | foto ČTK

Hodnocení Petra Fialy je velmi nízké. Směřování republiky pod jeho vedením schvaluje už jen 18 % občanů. To je od minulého měsíce další pokles, tentokrát o dva procentní body. Vyplývá to z nově uveřejněného průzkumu agentury Morning Consult* který proběhl od 27. září do 3. října 2023.

Petr Fiala se mezi 22 hodnocenými leadery vybraných zemí pohybuje trvale na posledních místech. Počátkem července 2023 se propadl z předposledního místa na místo poslední. V únoru 2023 byl ještě horší jen Jihokorejský prezident Yoon Seok-youl. Tento bývalý prokurátor do úřadu nastoupil v květnu 2022, ale už v srpnu začala jeho popularita rychle klesat, to když se pod jeho vedením nekonal slibovaný návrat ke spravedlnosti a zdravému rozumu. V posledním měření už si jihokorejský politik na rozdíl od Petra Fialy polepšil. Fiala zůstává poslední a jeho krokům už nevěří 78 % respondentů. To je od minulého měsíce další pokles, tentokrát o čtyři procentní body.

Volby by vyhrálo ANO

Nelichotivá čísla společnosti Morning Consult nepřímo potvrzuje i česká pobočka mezinárodní agentury Kantar.  Podle zářijového volebního modelu Kantaru by volby nyní jednoznačně ovládlo hnutí Andreje Babiše s 33,5 % hlasů. S velkým odstupem druhá ODS by dostala 12 %, její podpora se přitom od jara propadla o pět procentních bodů. Třetí by skončilo hnutí SPD se ziskem 9,5 %, v květnu byla jeho podpora osmiprocentní. Pohoršili si i čtvrtí Piráti. Oproti minulému průzkumu přišli o tři procentní body a brali by tak jen 8,5 %.

Proč ODS a další strany kabinetu přicházejí o podporu je podle analytičky Kantaru Nikoli  Kopáčové zřejmé: „Jedná se o nekompetentnost vlády, respondentům se nelíbí její nekoncepčnost, chaotičnost, arogance. Lidé uváděli, že vláda neplní sliby, lže, také upozorňovali na vysokou inflaci, pokles reálných mezd, špatnou komunikaci a nečinnost“.

Na Fialovi veřejnosti nepochybně vadí to, že stále podporuje ministra spravedlnosti Pavla Blažka ve funkci. Dokonce i po tom kdy kolegové ze Seznam Zprávy odhalili, že Pavel Blažek po zasedání vlády strávil pět hodin se značně kontroverzním poradcem exprezidenta Martinem Nejedlým v jedné z pražských restaurací.

Předražení armádní zakázky

Značné rozpaky budí i pokračování vysoce předražených armádních nákupů pod vedením Fialovy stranické kolegyně Jany Černochové jako je tomu v kauze nákupu kulometů za 1,5 miliardy korun. Kulomety nedodává belgický výrobce, ale vesnický překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímají podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany v čele s Černochovou mu je však stále odmítá poskytnout. Překupník, který kulomety dodává, si to prý nepřeje.  Kverulant Ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě nedávno vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Proto se Kverulant domáhá nápravy prostřednictvím exekuce. Úspěšně, soud pro Prahu 6 pověřil soudního exekutora vymožením požadovaných informací. 

Prosba o podporu

Zkorumpované politiky a rozežrané úředníky je třeba kontrolovat neustále a to Kverulant dělá už od roku 2009. Podpořte ho v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima


*Agentura Morning Consult uvádí, že denně provádí po celém světě více než 20 000 rozhovorů. Odchylka výše uvedeného průzkumu se pohybuje mezi +/- 1-4 %. Ve Spojených státech je průměrná velikost vzorku kolem 45 000. V ostatních zemích se tento počet pohybuje od 500 do 5 000. Průzkumy jsou v každé zemi váženy podle věku, pohlaví, regionu a v některých zemích i podle vzdělání. 

Twitter
Zpět na výpis novinek