Nahoru
Tři čtvrtiny občanů neschvalují, kam se ubírá naše země pod vedením premiéra Petra Fialy
Petr Fiala | foto ČTK
Tři čtvrtiny občanů neschvalují, kam se ubírá naše země pod vedením premiéra Petra Fialy
Twitter

Mezinárodní agentura Morning Consult vydala nejnovější zprávu, která hodnotí, jak lidé schvalují směřování svojí země pod vedením jejího leadera. Mezi 22 sledovanými zeměmi je Česká republika pod vedením premiéra Petra Fialy opět na nejhorším místě. Směřování země pod jeho vedením neschvaluje 74 % občanů.

Petr Fiala | foto ČTK

Hodnocení Petra Fialy je velmi nízké. Směřování republiky pod jeho vedením schvaluje už jen 20 % občanů. Vyplývá to z nově uveřejněného průzkumu agentury Morning Consult který proběhl od 30. srpna do 5. září 2023.

Petr Fiala se mezi 22 hodnocenými leadery vybraných zemí pohybuje trvale na posledních místech. Počátkem července 2023 se propadl z předposledního místa na místo poslední. V únoru 2023 byl ještě horší jen Jihokorejský prezident Yoon Seok-youl. Tento bývalý prokurátor do úřadu nastoupil v květnu 2022, ale už v srpnu začala jeho popularita rychle klesat, to když se pod jeho vedením nekonal slibovaný návrat ke spravedlnosti a zdravému rozumu.

Stejně jako ve Fialově případě i Jihokorejského leadera poškozuje pravděpodobně problematická personální politika. Do svého kabinetu a prezidentské kanceláře jmenoval Yoon Seok-youl často naprosto nekompetentní osoby. Do nejvyšších funkcí bylo jmenováno 15 bývalých státních žalobců. Analogie s Petrem Fialou se nabízí. I on čelí kritice za nesplněné sliby. 

Na Fialovi veřejnosti vadí to, že stále podporuje ministra spravedlnosti Pavla Blažka ve funkci. Dokonce i po tom kdy kolegové ze Seznam Zprávy odhalili, že Pavel Blažek po zasedání vlády strávil pět hodin se značně kontroverzním poradcem exprezidenta Martinem Nejedlým v jedné z pražských restaurací.

Přitom polovina Čechů si myslí, že ministr Blažek ohrožuje důvěru ve spravedlnost a jen 20 % s tímto výrokem nesouhlasí. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median pro Radiožurnál uskutečněného pro ve dnech 26. a 27. června s tisícovkou respondentů.  Rozpaky budí i pokračování vysoce předražených armádních nákupů pod vedením Fialovy stranické kolegyně Jany Černochové jako je tomu v kauze nákupu kulometů za 1,5 miliardy korun od překupníka.

Agentura Morning Consult uvádí, že denně provádí po celém světě více než 20 000 rozhovorů. Odchylka výše uvedeného průzkumu se pohybuje mezi +/- 1-4 %. Ve Spojených státech je průměrná velikost vzorku kolem 45 000. V ostatních zemích se tento počet pohybuje od 500 do 5 000. Průzkumy jsou v každé zemi váženy podle věku, pohlaví, regionu a v některých zemích i podle vzdělání. 

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek