
Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila alarmující míru porušování zákona při poskytování slev. Téměř polovina kontrol skončila zjištěním protiprávního jednání. Přesto uložené pokuty zůstávají nízké a neefektivní. Kverulant.org apeluje na politiky, aby ČOI přísněji trestala nepoctivé obchodníky a zvýšila frekvenci kontrol. Podvádět se totiž stále vyplatí.

Česká obchodní inspekce (ČOI) v roce 2024 provedla 1 755 kontrol zaměřených na dodržování zákonných povinností při poskytování slev. Vyplývá to z její zprávy uveřejněné počátkem dubna. Porušení právních předpisů bylo zjištěno ve 45,36 % případů. Nejčastěji šlo o neposkytnutí správných informací o nejnižší ceně. Povinnost vztahující se k informaci o slevě byla porušena celkem ve 370 případech. Druhým nejčastějším zjištěním bylo porušení § 3 zákona o ochraně spotřebitele, který upravuje poctivost prodeje výrobků a poskytování služeb, a to ve 170 případech. Z toho ve 154 případech došlo k porušení ustanovení § 3 odst. 1 písm. c), kdy došlo k nesprávnému účtování prodávaných výrobků.
Nízké pokuty
Celkem bylo uloženo 385 pokut v hodnotě přes 17,5 milionu Kč. Jednoduchým výpočtem zjistíme, že průměrná výše pokuty činila jen necelých 46 tisíc korun. Uvedené vyčíslení zahrnuje i výsledky dvou mimořádných kontrolních akcí realizovaných po vydání rozsudku Soudního dvora Evropské unie, jímž bylo potvrzeno, že sleva musí být odvozena z nejnižší ceny, za kterou bylo zboží prodáváno za posledních 30 dní před jeho zlevněním.
Při kontrole slevových akcí v roce 2023 ČOI zjistila, že 40 % prodejců porušilo zákon. V srpnu 2023 o tom informoval server iROZHLAS. Průměrná výše tehdy uložených pokut činila pouhých 14 500 Kč, což byla vzhledem k možné maximální pokutě 5 milionů Kč směšně nízká částka.
Je čas na změnu zákona a přísnější sankce
Česká obchodní inspekce hraje klíčovou roli v ochraně spotřebitelů a zajišťování poctivého obchodního prostředí. Avšak současná praxe ukládání pokut se ukazuje jako nedostatečná, a proto Kverulant opakovaně volá po zásadní změně. Nízké pokuty totiž nepředstavují dostatečně odstrašující prostředek pro nepoctivé obchodníky a firmy porušující zákony.
Tyto nízké pokuty neplní svůj účel a nepředstavují pro firmy skutečnou hrozbu. Je zřejmé, že současný systém pokut potřebuje reformu. Řešením by mohlo být zavedení pokut vypočítaných jako procento z obratu či zisku pokutované firmy. Tento přístup by zajistil, že pokuty budou pro firmy citelné bez ohledu na jejich velikost a obrat. Tato změna by nejen zvýšila efektivitu ČOI, ale také by přispěla k vytvoření férovějšího tržního prostředí pro všechny účastníky.
Kverulant: Zveřejňujte pokuty
Věci by jistě významně pomohlo, kdyby ČOI zveřejňovala protokoly o pokutách uložených supermarketům na svých internetových stránkách, jako to dělá v případě pokut za prodej špatného benzinu a nafty. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol čerpacích stanic je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI. To vedlo k významnému nárůstu kvality prodávaných pohonných hmot. Zatímco v roce 2001 bylo v průměru závadných více než 13 % odebraných vzorků paliv, tak za celý rok 2022 bylo z 1 204 odebraných vzorků celkem 17 nevyhovujících, což je 1 %. V roce 2023 odebrala ČOI na tuzemských čerpacích stanicích celkem 2 542 vzorků pohonných hmot. Stanoveným jakostním požadavkům nevyhovělo už jen 12 vzorků (0,5 %).
Politici slibují nápravu
Zdá se, že Kverulantova kritika směšně nízkých pokut ukládaných nepoctivým řetězcům konečně našla odezvu u odpovědných politiků: „Je potřeba zvýšit kontrolu, tlak a i pokuty. Český spotřebitel by měl být v situaci jako kdekoliv jinde,“ řekl lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný v Otázkách Václava Moravce na ČT v únoru 2025. Podle Výborného je potřeba důsledněji vymáhat zákony, ale i zvýšit pokuty. Odmítl však, že by se to týkalo resortu zemědělství. Je to podle něj otázka České obchodní inspekce, která spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) již přísnější postup avizoval. „Osobně jsem rozhodně pro využívání horních hranic pokut, zvlášť u opakujících se provinění. Proto se na toto téma v nejbližší době plánuji sejít s ředitelem inspekce i spotřebitelskými organizacemi a budeme řešit, co s tím,“ řekl Novinkám Vlček.
Prosba o podporu
Kverulant bude počínání odpovědných politiků dále sledovat s cílem prosadit větší ochranu spotřebitelů. Závěrem prosíme o podporu naší práce. S těmi, kteří nehrají fér, bojujeme už od roku 2009, a to se bez peněz dělat nedá. Jen za získání informací o pravomocných pokutách jsme ČOI museli v listopadu 2023 zaplatit 9 537 korun. V květnu 2024 pak dokonce 20 230 korun. A protože nejsme placeni z grantů ani z daní, můžeme bojovat jen díky jednotlivým dárcům. Prosíme, bojujte tento boj s námi jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.
Vojtěch Razima