Nahoru

Mapa 25 míst, kde je lepší netankovat

Twitter

Na Kverulantově mapě 25 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant čtyřikrát do roka svůj přehledný a adresný seznam špatných čerpaček. Pokud ho chcete dostávat do mailu i vy, napište si o něj.  I díky Kverulantovým seznamům se kvalita benzínu i nafty nejprve zásadně zvýšila.  S přechodem na benzín E90 se však situace zase zhoršila.

Ilustrační foto | čerpací stanice | Melissa | Pixabay

Nárůst kvality benzínu a nafty

Kverulantovi se v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI a ta od té doby zveřejňuje, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty. To vedlo k významnému nárůstu kvality prodávaných pohonných hmot. Zatímco v roce 2001 bylo v průměru závadných více než 13 % odebraných vzorků paliv, v roce 2017 to bylo už jen 1 % z 2 670 vzorků. Od té doby zůstává kvalita celkem konstantní. Za celý rok 2022 bylo z 1204 odebraných vzorků celkem 17 nevyhovujících, což je 1 %.  U benzinu bylo z odebraných 1000 vzorků  pouze 5 nevyhovujících a u nafty bylo špatných 12 z celkem 1204 odebraných vzorků. V roce 2023 odebrala ČOI na tuzemských čerpacích stanicích celkem 2 542 vzorků pohonných hmot. Stanoveným jakostním požadavkům nevyhovělo jen 12 vzorků (0,5 %).

Graf Kverulant.org zdroj ČOI

Změna k horšímu

V roce 2024 inspektoři ČOI odebrali celkem 2 545 vzorků všech druhů paliv. Požadovaným parametrům nevyhovělo celkem 20 vzorků. Z toho 3 vzorky LPG, 4 vzorky nafty a 13 vzorků benzínů.  Tedy celkem 0, 8 % z ze všech druhů paliva.

Více biosložky od ledna 2024

V roce 2022 bylo z odebraných vzorků benzinu špatných jen 0,5 % a v roce 2023 dokonce jen 0,4 %. Tento pozitivní trend se však s navýšením obsahu biosložky v benzinu z 5 % na 10 % změnil. V roce 2024 odebrala ČOI celkem 950 vzorků nejběžnějšího benzinu SUPER BA-95. Z toho bylo 13 vzorků nevyhovujících, špatných tedy bylo 1,4 %. To je zhoršení o téměř o jeden řád.  Je zřejmé, že tento nárůst zachycení nekvalitního paliva souvisí s navýšením obsahu biosložky v benzinu.

Častým přestupkem, za který byla uložena pokuta, bylo překročení limitu pro obsah kyslíku v benzinu. Takto byla pokutována například pumpa IROMEZ v Pelhřimově a čerpací stanice v areálu ČSAD ve Slavičíně. Tam palivo 95 Super nevyhovělo v ukazateli jakosti „Kyslíkaté látky a kyslík – ethanol“, kdy zjištěná hodnota činila 6,9 % V/V, přičemž maximální hodnota je podle ČSN 5,21 % V/V. To byl rozdíl 1,69 V/V. Objemový zlomek (V/V) vyjadřuje podíl objemu rozpuštěné látky na objemu celé směsi.

Více biosložky, méně energie, vyšší spotřeba

Pro zákazníka je nejvýhodnější benzin neobsahující kyslík, složený pouze z uhlovodíků, protože má největší výhřevnost. Biosložka, v benzínu líh, tedy ethanol, ve své struktuře obsahuje kyslík, který sice podporuje lepší prohoření směsi a obecně vzato tak vznikne menší množství škodlivých látek, ale snižuje jeho výhřevnost. Je-li obsah kyslíku v benzinu vyšší, než povoluje norma, je nutné to hodnotit jako poškozování zákazníka, který při nákupu dostává méně energie, což se projeví větší spotřebou paliva.

Vládní sliby

Vláda počátkem března 2022 avizovala zastavení přimíchávání, ale ve skutečnosti byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o 6 % oproti roku 2010, a to bez biopaliv nejde. Jak už bylo uvedeno, tak v lednu 2024 se situace ještě zhoršila. Většina čerpacích stanic začala na místo benzinu E5 obsahující jen 5 % biosložky prodávat benzin E10, který obsahuje biosložky dvakrát tolik. E10 poškozuje většinu automobilů vyrobených před rokem 2005. I proto Kverulant svůj boj proti biopalivům nevzdává. Bojujte proti nim s námi finanční podporou našeho úsilí.

22. května 2021, v mezinárodní den biodiverzity a v den výročí spuštění hry Pac-Man, skupina Ztohoven na protest vytvořila Pac-Mana v řepkovém poli, na kterém hospodaří koncern Agrofert.

Mapa

Kdo by si myslel, že pokutovány jsou jen malé pumpy, bude zklamán. stále se  najdou velké pumpařské řetězce, které prodávají špatné palivo.  Všechny je ,můžete najít na Kverulantově mapě 25 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován.

Stokrát více „bordelu na dně“ v naftě od RoBin OIL

K odběru vzorku na čerpací stanici RoBiN OIL v pobočce Kladno Dubí došlo v září 2021 a špatný byl vzorek prémiového paliva Diesel Premium. A to fatálně. Byla naměřena hodnota celkové nerozpustné úsady 3 360 g/m3. Maximálně je povoleno 100krát méně a to pouhých 33 g/m3.  RoBiN OIL dostal za prodej palivo hrozící vážně ohrozit vstřikovací soustavu naftových motorů pokutu 700 000 korun.

U klasických minerálních paliv byl problém s oxidační stabilitou prakticky vyřešen používáním vhodně upravených ropných frakcí a automobilový benzin i motorovou naftu bylo možné skladovat i po dobu několika měsíců. S příchodem biopaliv a zejména tedy s příchodem bionafty a jejím přídavkem do čistě minerální motorové nafty, se oxidační stabilita motorové nafty zhoršila natolik, že ji není možné skladovat po dobu delší než 3 měsíce od data výroby.

Rekordní pokuta 2 miliony pro Globus

Odběr vzorků na samoobslužné čerpací stanici Globus- tankomat, v brněnské Hradecké ulici proběhl třikrát a to v září 2022.  Nevyhovělo dražší prémiové palivo diesel plus v ukazateli jako u RoBiN OILu a to „oxidační stabilita“. Naměřená hodnota činila 290 g/m3, zatímco příslušná hodnota má, jak už bylo uvedeno, činit maximálně 33 g/m3.   V rozhodnutí o uložení pokuty ČOI konstatuje, že Globus takto vysoce závadné nafty prodal přinejmenším 13 789 litrů. To je pro představu zhruba třičtvrtě objemu automobilové cisterny. Proto tak vysoká pokuta.

Pokuta za naftu i pro MOL

Půl milionovou pokutu za naprosto nevyhovující naftu dostala i pobočka maďarské sítě MOL. MOL je s 304 čerpacími stanicemi je MOL druhým největším provozovatelem sítě čerpacích stanic na českém trhu. Kontrolu provedla ČOI 25. ledna 2021 na Olomoucké ulici v Přerově. Nevyhověla opět prémiová nafta s označením EVO Diesel Plus a opět v ukazateli jakosti oxidační stabilita. Naměřená hodnota byla v tomto případě 488 g/m3.

MOL vědomě převezl špatný benzín na D1

ČOI objevila 23. května 2018 na čerpací stanici MOL v Kaplici závadný benzín s označením EVO 95. Benzín nevyhovoval v parametru „Tlak par DVPE“.  Následně ČOI vydala zákaz prodeje tohoto benzínu. Ten však MOL nerespektoval a benzín o objemu 32 386 litrů rozvezl na svoje další stanice. Objem 6 537 litrů byl odvezen k čerpací stanici MOL na D1 u Průhonic směr Praha, a prodáván za plnou cenu.

Co předcházelo pravidelnému zveřejňování seznamů

ČOI rok co rok odhalovala rekordní výskyt špatného benzínu a nafty. A rok co rok tajila, kdo a kde ony nekvalitní pohonné hmoty prodával. Kverulant se s tímto stavem nechtěl smířit a dožadoval se zveřejňování adresných seznamů soudní cestou.  Po ročním marném čekání na soud s ČOI zvolil jinou taktiku. V roce 2010 poslal na ČOI dva dotazy. Nejprve se zeptal na seznam všech kontrol a po čase na seznam všech pump, které prošly. Kverulant porovnal oba seznamy a výsledek byl na světě. Zveřejnění seznamu vyvolalo velkou mediální odezvu a ředitel Kverulanta, který se tehdy ještě jmenoval Acta non verba, byl hostem u Martina Veselovského v pořadu Události a komentáře:

Paralelně se zveřejněním Kverulantových seznamů pokutovaných pumpařů běžela Kverulantova žaloba proti ČOI. Po mnoha urgencích bylo první jednání nařízeno v lednu 2010 a soud dal Kverulantovi za pravdu. V rozsudku se uvádí, že ČOI neměla pro nezveřejnění seznamů dostatečné právní důvody.

ČOI už nemohla dále tvrdit, že uveřejňování seznamů odporuje zákonu. A pak už to šlo rychle. ČOI svolala tiskovou konferenci a zveřejnila výsledky. 

Přesnost měření objemu na čerpacích stanicích

Na závěr jedna dobrá zpráva: čerpací stanice nešidí v objemu natankovaného paliva-. Na Kverulanta se obracejí motoristé s podezřením na nesprávnost měření u různých čerpacích stanic. Často argumentují  tím, že jejich vozidlo, resp. nádrž jejich vozidla není schopna naměřené množství pohonných látek vůbec pojmout.

Tím kdo  provádí kontrolu přesnosti čerpacích stojanů není ĆOI, ale Český metrologický institut (ČMI). ČMI provádí dva druhy kontrol. Namátkové a cílené. Cílené kontroly se provádějí na základě stížností spotřebitelů, které často poukazují na podezření z nesprávného měření. Při těchto kontrolách se vždy provádí kontrola správnosti měření, ale dosud nebylo žádné takové podezření potvrzeno. Naopak namátkové kontroly se zaměřují především na dodržování povinnosti používat stanovená měřidla v době platnosti ověření.

ČMI odpověděl na Kverulantovu žádost o informace, že v období od 1. ledna 2020 do konce roku 2024 provedl celkem 301 kontrol. Během těchto kontrol bylo identifikováno 31 podezření na porušení zákona o metrologii, což představuje přibližně 10 % případů.

Při žádné z kontrol však nebyla zjištěna nesprávnost měření při výdeji pohonných hmot. “Veškeré při kontrolách zjištěné nedostatky se týkaly podezření na porušení povinnosti používat stanovená měřidla jen po dobu platnosti ověření,” uvádí ČMI ve své odpopovědi. Pouze ve dvou případech byly zjištěny dílčí nedostatky týkající se funkčnosti zařízení, které si vyžádaly servisní zásah. Tyto případy však nebyly kvalifikovány jako porušení povinností kontrolovaných subjektů.

Žádná pokuta

Tím kdo případně ukládá pokuty však není  Český metrologický institut, ale Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ).   I toho se Kverulant dotázal na počet uložených pokut.  ÚNMZ mu počátkem února 2025 sdělil, že  „ v uvedeném období neudělil pokutu na základě výsledků kontrol přesnosti měřidel na čerpacích stanicích pohonných hmot provedených Českým metrologickým institutem.“  To je jistě dobrá zpráva.

Pomozte Kverulantovi v dalších kauzách

Díky Kverulantovu úsilí dnes každý může vědět, kde nemá tankovat.  Tato kauza byla úspěšně dokončena, ale na dalších  Kverulant teprve pracuje. Pomozte Kverulantovi v boji za nápravu věcí veřejných. Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji. Pomozte nám v tom jakkoliv malým za to však pravidelným darem.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Twitter