Nahoru

Mapa 50 míst, kde je lepší netankovat

Na Kverulantově mapě 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI naleznete i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam  byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován. Pravidelné zveřejňování výsledků kontrol je především Kverulantova zásluha, když se mu v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI. Ta od té doby zveřejňuje jednotlivá rozhodnutí o pokutách. Z těchto informací sestavuje Kverulant čtyřikrát do roka svůj přehledný a adresný seznam špatných čerpaček. Pokud ho chcete dostávat do mailu i vy, napište si o něj.  I díky Kverulantovým seznamům se kvalita benzínu i nafty zásadně zvýšila. S Kverulantovým seznamem můžete tankovat levnější palivo téměř bez rizika a ušetřit tak na nádrži cca 250 Kč. Podpořte Kverulanta právě touto částkou.

fotomontáž Kverulant
fotokoláž Kverulant

Nárůst kvality benzínu a nafty

Kverulantovi se v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI a ta od té doby zveřejňuje, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty. To vedlo k významnému nárůstu kvality prodávaných pohonných hmot. Zatímco v roce 2001 bylo v průměru závadných více než 13 % odebraných vzorků paliv, v roce 2017 to bylo už jen 1 % z 2 670 vzorků. V roce 2020 bylo v průměru pouze 0,5 % nevyhovujících vzorků pohonných hmot, což je historický rekord. U benzínů bylo zjištěno jen 0,2 % špatných vzorků a u nafty 0,8 %.

graf Kverulant dle zdrojů ČOI

I velcí prodávají nekvalitní paliva

Přes nepochybné zlepšení kvality benzínu i nafty se však stále najdou velké pumpařské řetězce, které vědomě prodávají špatné palivo. ČOI objevila  23. května 2018 na čerpací stanice MOL v Kaplici závadný benzín s označením EVO 95. Benzín nevyhovoval v parametru „Tlak par DVPE“  Ve vzorku byla zjištěna hodnota 67,3 kPa, přičemž normou je povolená maximální hodnota je 62,0 kPa. Následně ČOI vydala zákaz prodeje tohoto benzínu. Ten však Maďarský řetězec MOL nerespektoval a benzín o objemu 32 386 litrů rozvedl na svoje další stanice. Objem 6 537 litrů byl odvezen k čerpací stanici MOL na D1 u Průhonic směr Praha, kde byly  nadále prodávány za plnou cenu. Tam tento benzín dne 6 června 2018 opět nevyhověl kontrole ČOI. Opět v parametru „Tlak par DVPE“. Tentokrát byla naměřená hodnota dokonce ještě vyšší a to 67,8 kP.  Vyšší tlak par může být způsobem přidáním kontaminantů. Vyšší tlak způsobuje vyšší ztráty při uskladnění paliva a nežádoucí emise do ovzduší. Je-li tlak par příliš vysoký, může u vozidel způsobit tvorbu takzvaných parních polštářů paliva v dopravním potrubí, v důsledku čehož motor nelze nastartovat nebo špatně běží v důsledků příliš chudé směsi, což vede k neúměrnému zatížení motoru. Kverulant o lumpárně  MOLu vydal tiskovou zprávu, kterou převzala řada médií. Kdo by čekal, že MOL přistižený při činu vyjádří  politování nad chybou a omluvu motoristům, kteří u nich tankují, bude zase zklamán. MOL se rozhodl celou kauzu bagatelizovat a do svého prohlášení přidal ji jednu výslovnou lež. MOL tvrdí, že ČOI potvrdila, že naměřené odchylky neměly jakýkoliv negativní dopad na činnost motoru vozidla. To není pravda. V rozhodnutí ČOI o pokutě se doslova uvádí: „Je-li tlak příliš vysoký, může u vozidel způsobit tvorbu tzv. parních polštářů paliva v dopravním potrubí a dochází tak k tomu, že palivo vře v čerpadle, palivové cestě nebo injektorech a tvoří parní bubliny, které znemožňují odměřovat správné množství paliva v karburátoru, Motor pak nelze nastartovat nebo špatně běží v důsledku příliš chudé směsi, což vede k neúměrnému zatížení motoru.“

Benzín a naftu kazí biopaliva

Jak už bylo uvedeno, došlo k nepochybnému zlepšení kvality benzínu i nafty. Proti tomu však jde povinné přimíchávat do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty naopak znehodnocuje a zdražuje o přibližně 40 haléřů na litr. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je Kverulantovým cílem zastavit toto škodlivé plýtvání. To se mu společně s dalšími  daří. V roce 2015 se EU zastavila nárůst povinně přimíchávaných biosložek. Na jaře 2019 navrhly čtyři desítky poslanců zrušit povinné přimíchávání zcela. Stále však není vyhráno, protože hlavní producent biopaliv Andrej Babiš na nich vydělává miliardy.  Více naleznete v kauze Drahý biOOmyl.

fotomontáž Kverulant
fotokoláž Tiziana

Co předcházelo pravidelnému zveřejňování seznamů

Připomeňte si s námi, co všechno předcházelo pravidelnému zveřejňování.  ČOI rok co rok odhalovala rekordní výskyt špatného benzínu a nafty. A rok co rok nám tajila, kdo a kde ony nekvalitní pohonné hmoty prodává. Kverulant.org se s tímto stavem nechtěl smířit a po ročním marném čekání na soud s ČOI zvolil jinou taktiku. V roce 2010 poslal na ČOI dva dotazy. Nejprve se zeptal na seznam všech kontrol a po čase na seznam všech pump, které prošly. Kverulant porovnal oba seznamy a výsledek byl na světě. Zveřejnění seznamu vyvolalo velkou mediální odezvu a ředitel Kverulanta, který se tehdy ještě jmenoval Acta non verba, byl hostem u Martina Veselovského v pořadu Události a komentář:

Paralelně se zveřejněním Kverulantových seznamů pokutovaných pumpařů běžela Kverulantova žaloba proti ČOI. Po mnoha urgencích bylo první jednání nařízeno v lednu 2010 a soud dal Kverulantovi za pravdu. V rozsudku se uvádí, že ČOI neměla pro nezveřejnění seznamů dostatečné právní důvody:

ČOI už nemohla dále tvrdit, že uveřejňování seznamů odporuje zákonu. A pak už to šlo rychle. ČOI svolala tiskovou konferenci a zveřejnila výsledky. 

Pomozte Kverulantovi v dalších kauzách

Díky Kverulantovu úsilí dnes každý může vědět, kde nemá tankovat, a čerpaček s nekvalitním palivem ubývá. Tato kauza byla úspěšně dokončena, ale další na Kverulanta teprve čekají. Pomozte Kverulantovi v boji za nápravu věcí veřejných.  Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji. Pomozte nám v tom a začněte nás podporovat pravidelným symbolickým darem ve výši 100 Kč.  Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. Při nákupu nezaplatíte nic navíc.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima