Počátkem srpna loňského roku Senát schválil normu, která si kladla za cíl zpřísnit vlastnictví médií vrcholnými politiky. Norma známá též jako lex Babiš II však byla prosazena jako přílepek. Proto asi nikoho nepřekvapí, že Ústavní soud (ÚS) dnes začne veřejně projednávat návrh na zrušení části tohoto zákona, tedy zpřísněného zákona o střetu zájmů. Návrh podalo 70 poslanců ANO, všichni kromě předsedy Andreje Babiše. Jedná za ně Alena Schillerová. Soud jako svědky vyslechne zástupce parlamentní vládní většiny i opozice. Není pravděpodobné, že by rozhodnutí padlo již dnes.
ČTK uvádí, že jde teprve o druhé veřejné jednání pléna, tedy sboru všech ústavních soudců, od nástupu Josefa Baxy do předsednické funkce. První se týkalo zkrácené valorizace penzí a soudní sněmovnu tehdy zaplnila veřejnost.
Lex Babiš II plénum zatím projednávalo několikrát neveřejně. Pak dospělo k závěru, že ústní jednání s výslechem svědků pomůže objasnit okolnosti schvalování novely a osvětlit celkovou parlamentní praxi pozměňovacích návrhů.
Ústavní soud se v minulosti zabýval i prvním lex Babiš, tedy novelou zákona o střetu zájmů, kvůli níž členové vlády nadále nemohli provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Návrhy tehdejšího prezidenta Miloše Zemana a poslanců ANO na zrušení části zákona soud v roce 2020 zamítl.
Kverulant roky protestoval proti agrofertizaci České republiky a volal po změně legislativy. I jeho zásluhou tato změna alespoň částečně přišla. Začal platit zákon o evidenci skutečných majitelů. Ale Babiš byl dál v konfliktu zájmů jako vlastník médií, přestože to bylo neslučitelné s jeho poslaneckým mandátem. Babišův mediální dům Mafra vydával mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro nebo týdeníky Téma a 5plus2. Byl i provozovatelem serverů iDnes.cz, Expres.cz nebo portálu s jízdními řády idos.cz. Provozoval také hudební televizi Óčko.
Michálkovo legislativní kutilství
Zpřísnění zákona o střetu zájmů podal předseda pirátských poslanců Jakub Michálek jako pozměňovací návrh k zákonu, kterým mění řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Michálkův návrh zejména mění ustanovení, které zakazuje veřejným funkcionářům provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.
Aby nebylo možné zákaz obcházet, má se vztahovat i na skutečné majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu.
Nejprve se v půlce května 2023 vládním poslancům tuto normu nepodařilo protlačit sněmovnou. Zákonodárci hnutí ANO totiž legislativu, mnohdy označovanou jako „lex Babiš“, zablokovali a vymohli si posunutí projednání o měsíc. Sněmovna se normou znovu zabývala v pátek 16. června 2023. Po tom, co byla omezena doba na diskuzi, byla norma přijata.
Chybí regulace vlastnictví internetových médií
Michálkův návrh neprošel řádným legislativním procesem, tedy posouzením jednotlivými výbory a jednotlivými čteními a tak se stalo, že se zpřísnění zákona nevztahuje na vlastnictví internetových médií. Ta přitom mají mnohem větší dosah než jejich tištěné protějšky.
Michálkovu chybu se pokusil napravit spolek Milion chvilek pro demokracii, který vyzval veřejnost, aby napsali senátorům, aby zákon ještě změnili. Na základě této výzvy obdržel předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) před hlasováním tisíce e-mailů od veřejnosti. Přesto byl Michálkův návrh přijat s „dírou“ v podobě možnosti politiků vlastnit internetová média.
Přílepek
Změny nejsou součástí zákona o střetu zájmů, kam nepochybně patří, ale přílepkem k novele zákona o politických stranách, která mění organizaci Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Takový postup je však s největší pravděpodobností neústavní. Wikipedie uvádí o přílepcích následující:
Přílepek je populární označení pozměňovacího návrhu k návrhu zákona, který je právě projednáván v parlamentu. O „přílepek“ se jedná v případě, kdy je jím do daného zákona vnesena obsahově zcela nesouvisející materie, má jím být právně upravena zcela jiná oblast společenských vztahů, než jakou chce regulovat daný projednávaný zákon ve svém původním znění.
Používání tohoto institutu je motivováno zjednodušením legislativního procesu; obsah „přílepku“ není nutné projednávat ve standardním legislativním procesu, je rychle schválen s již připraveným návrhem zákona. Ze stejného důvodu se objevují i výhrady k jeho využívání, např. v souvislosti s rizikem přijetí zákona pod tlakem nebo z nepozornosti v takovém znění, v jakém by řádným procesem neměl šanci projít.
Tímto způsobem schvalování zákonů se v České republice už zabýval Ústavní soud v roce 2007 a svým nálezem sp. zn. Pl. ÚS 77/06 „přílepky“ prohlásil za neústavní. Vyšel při tom z americké praxe, kde se rozlišují legislative riders (legislativní jezdci), kteří jsou i přes jisté vybočení ještě ústavně akceptováni, a wild riders (divocí jezdci), u nichž jde již o neakceptovatelné připojení zcela jiné předlohy. Podle Ústavního soudu je tak možné podávat pouze takové pozměňovací návrhy, které skutečně pozměňují obsah projednávaného návrhu zákona a nepřipojují k němu něco zcela nesouvisejícího. V opačném případě jde mj. o „porušení dělby moci, s důsledky pro principy tvorby souladného, přehledného a předvídatelného práva.“
Účel nesvětí prostředky
Kverulant je rád, že se politici pokusili zpřísnit normu, která by politikům bránila si prostřednictvím vlastnictví médií kupovat přízeň veřejnosti, ale nemůže souhlasit se způsobem, jakým se o to pokusili. Účel nesvětí prostředky. Mají nám vládnout demokraticky přijaté zákony, nikoliv politici. Navíc v zákoně zůstala „díra“ v podobě možnosti politiků vlastnit internetová média, která ze zákona dělá dosti bezzubou normu.
Prosba o podporu
Kverulant hlídá věrolomné politiky už od roku 2009. Pomáhejte nám v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.
Vojtěch Razima