Nahoru
Kverulant se ptá sněmovny na loňské výlety poslanců
Bývalý poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) na výletě do Vietnamské socialistické republiky, foto: Lukáš Bartoň
Kverulant se ptá sněmovny na loňské výlety poslanců
Twitter

Výhradně pětihvězdičkové hotely, žáby i šneci při opulentních hostinách a let s Emirates v business class… Právě tak na svou poslední cestu do Vietnamu vzpomíná bývalý pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Problém je, že nešlo o rozlučku se svobodou. Za vietnamskými komunisty letěli Bartoň a jeho čtyři soudruzi ze sněmovny pracovně, tím pádem se jim na cestu za skoro milion korun museli složit daňoví poplatníci. V případě piráta Bartoně zaujme i to, že si po návratu z „náročné“ sedmidenní služebky neváhal naúčtovat i stravné, a to ve výši skoro 16 tisíc korun. Kverulant.org považuje tuto poslaneckou cestu za ukázkový příklad okázalého papalášství a loni marně vyzval všechny účastníky zájezdu, aby se za cestu omluvili a vrátili peníze. Vedení Poslanecké sněmovny počátkem roku 2022 vyzval, aby pravidla pro cesty poslanců zpřísnila. To mu předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová v lednu 2022 slíbila. Proto se Kverulant nyní ptá sněmovny, kam a za kolik poslanci cestovali v roce 2022. Už roky se s kverulantskou vytrvalostí snažíme krotit papalášské manýry. Prosíme, podpořte nás alespoň symbolickým darem.

Bývalý poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) na výletě do Vietnamské socialistické republiky, foto: Lukáš Bartoň

Vedení Poslanecké sněmovny počátkem roku 2022 plánovalo omezit jeden z velmi viditelných benefitů práce českých zákonodárců,⁠ zahraniční služební cesty.  V lednu 2022 to oznámila předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová. Sněmovna chtěla v roce 2022  ušetřit takřka 40 milionů korun a škrty měly dopadnou právě na zahraniční cesty.

“V letošním roce se v rozpočtu Sněmovny podaří uspořit takřka 40 milionů korun. Přijatá opatření nebudou mít negativní dopad na chod Sněmovny. Jednou z oblastí, kde dojde ke snížení výdajů, jsou zahraniční cesty,” uvedla tehdy předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). “Při schvalování služebních cest budeme navíc více dbát na jejich smysluplnost, efektivitu a přínosnost,” dodala před rokem Markéta Pekarová Adamová.

Od roku 2017 do konce roku 2021 poslanci podnikli 314 cest. Tou nejbizarnější byla pravděpodobně cesta pěti poslanců do Vietnamské socialistické republiky v červnu roku 2018. Deklarovaným cílem bylo „jednání s partnerským výborem“. Exotického výletu se zúčastnili poslanci Vojtěch Filip (KSČM), Václav Klaus mladší (tehdy ještě ODS, později Trikolora), Zuzana Majerová Zahradníková (tehdy také ještě ODS, později také Trikolora) a Lubomír Volný (tehdy ještě SPD Tomia Okamury, později Volný blok). Ke čtyřem představitelům politického suterénu se přidal i pirát Lukáš Bartoň. Podrobnosti o tomto výletu naleznete v článku Výlet pěti poslanců do Vietnamu za milion korun z kapes daňových poplatníků.

Rekordní sumu 1 235 507 korun stála další zbytečná výprava, tentokrát na Nový Zéland a do Austrálie. V její delegaci byl Vojtěch Pikal (Piráti), doprovod mu dělali Marek Benda (ODS), Jaroslav Bžoch (ANO), Ondřej Veselý (ČSSD) a současný ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podrobnosti naleznete v textu Kverulant žádá Víta Rakušana, aby se omluvil za svoje výlety do Peru a na Nový Zéland za peníze daňových poplatníků.

Jednou z nejdražších cest byla ta do Japonska v roce 2018. Tam odjeli Radek Vondráček (ANO), Jana Černochová (ODS), Josef Hájek (ANO), Tomáš Hanzel (ČSSD) a Pavel Růžička (ANO). Cesta vyšla na neuvěřitelných 977 tisíc korun. O rok později vyrazili poslanci také do Kolumbie a do Peru. Celkové výdaje na tuto cestu byly 646 tisíc korun.

Podrobnosti o poslaneckých cestách za exotikou naleznete v kauze Poslanci na výletech za peníze daňových poplatníků.

V roce 2021 poslanci už cestovali méně, například Vojtěch Filip (KSČM) v květnu navštívil Gruzii. Jan Farský (STAN) se podíval do Washingtonu, DC. Poslankyně Jana Berkovcová (ANO) a poslanec Jan Berki (STAN) zavítali na konferenci v Lublani. Nejčastěji byl navštěvován Brusel.

Kverulant už podobných ujištění o nápravě slyšel opravdu hodně. Jen málokdy došlo k jejich splnění, a proto se nyní zeptá poslanecké sněmovny, kam si poslanci vyrazili tentokrát.

Pomozte Kverulantovi dlouhodobě hlídat politiky a podarujte jej, jakkoliv malým, za to však pravidelným měsíčním příspěvkem.

Twitter
Zpět na výpis novinek