Nahoru

JAK KVERULANT POMOHL VYHODIT ODSOUZENÉHO POLITIKA BŘEZINU Z MINISTERSTVA

Pražský zastupitel Karel Březina byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za spáchání podvodu v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny. Od  července 2016 se stal externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové. Kverulant.org proti tomu vytrvale a opakovaně protestoval a v květnu 2017 dosáhl Březinova odchodu z ministerstva. Oceňte Kverulantův úspěch a finančně ho podpořte ve vytrvalém boji za lepší správu veřejných záležitostí.  

Fotokoláž: Kverulant.org

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se ukazuje, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Tento seznam je výčtem politiků, kteří figurovali nebo figurují v Kverulantových kauzách a kteří podle Kverulanta nejsou těmi nejlepšími z nás. Jeden z politik z tohoto seznamu však má výjimečné postavení. Tímto politikem je Karel Březina, který byl jako jeden z mála pravomocně odsouzen v souvislosti s působením ve veřejné správě.

Pražský městský soud 29. října 2014 uložil Březinovi roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou. Podle pravomocného rozsudku pobíral Březina od března 2007 do srpna 2011 plat v pražském dopravním podniku neoprávněně, protože funkci předsedy dozorčí rady vykonávat nesměl. Působil totiž také v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. Podle soudu Březina zamlčel valné hromadě dopravního podniku okolnosti, které tvořily zákonnou překážku jeho členství v dozorčí radě. Jakožto člen několika rad přitom byl v těchto záležitostech dostatečně zběhlý. Aby nebyl, když před soudem nestál poprvé. Už v roce 2011 byl soudem a hrozily mu až dva roky vězení za to, že zatajil svoje angažmá ve dvou zkrachovalých firmách a nechal se pak zvolit do dozorčí rady další společnosti, což se podle zákona nesmí. Jeho případ tehdy dostal na stůl soudce z Prahy 2 Ondřeje Havlína, který ho obžaloby během pár stání překvapivě zcela zprostil. Rok po Havlínově osvobozujícím verdiktu začala soudce kvůli podezření, že bere úplatky za ohýbání některých svých případů, odposlouchávat a monitorovat policie. A ta vedle řady důkazů o Havlínově korupci při řešení kauz dopravních nehod a řízení v opilosti, za niž byl v roce 2015 odsouzen na 6,5 roku do vězení, přitom zaznamenala i soudcovo vyprávění, kterak to vlastně bylo s Březinovým zprošťujícím rozsudkem. Havlín si s Březinou údajně sedl do auta a řekl mu, jak to u soudu s ním bude probíhat. Udělám to a to a to, vyprávěl Havlín. Kouzelné „to“ bylo, že ho zprostí viny, protože Březina uvěřil pochybnému právnímu posudku, že účast ve zkrachovalých firmách vlastně není na překážku pro další funkce v jiné společnosti, a že tedy jednal neúmyslně. Havlín se také pochlubil, že jeho rozsudek byl tak dobře udělaný, že s tím nehnul ani odvolací soud. Politik, který byl tehdy náměstkem pražského primátora, mu měl podle soudcova povídání v jednu chvíli nabízet za zprošťující rozsudek údajně i peníze, ty ale soudce nechtěl. Podle jeho zachyceného vyprávění byla zajímavější nabídka, že až sociální demokraté vyhrají volby, Březina dostane funkci a pomůže mu dostat se zpátky do diplomacie, v níž Havlín působil v devadesátých letech a toužil se do ní vrátit.

Jak už bylo řečeno, soud v říjnu 2014 Březinu pravomocně odsoudil. Březinovi se však rozsudek nelíbil do té míry, že na soudkyni podal žalobu. Neuspěl s ní ani u obvodního, a v říjnu 2016 ani u odvolacího soudu, který navíc Březinovi nařídil zaplatit náklady spojené s řízením. 

Na konci července 2016 na veřejnost prosákla informace, že Březina má stát novým externím poradcem ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), kde bude mít na starosti komunikaci s regiony a sport. Na konci srpna se ukázalo, že tato informace nebyla přesná. Březina jako poradce ministryně pro oblast kontaktů s regiony nastoupil již 1. července. Dle jeho slov k tomu má dobré předpoklady: „Mám určité zkušenosti už tím, že dlouho působím v největším regionu, v Praze.“

Zákon 234/2014 Sb., o státní službě, se sice nevztahuje na poradce člena vlády, ale po ostatních uchazečích o práci na ministerstvu požaduje v § 25 odst. 1 písm. d) trestní bezúhonnost. Podle zákona se za bezúhonného nepovažuje ten, kdo byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin nebo pro trestný čin proti pořádku ve věcech veřejných z nedbalosti, pokud odsouzení nebylo zahlazeno nebo pokud se na pachatele nehledí, jako by nebyl odsouzen. Je evidentní, že Karel Březina nesplňoval definici bezúhonnosti, a tak by podle zákona o státní službě mohl být na ministerstvu zaměstnán pouze jako pracovník, který vykonává pouze pomocné, servisní nebo manuální práce. Pravomocně odsouzený Březina by nemohl ani učit. Podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících může být pedagogickým pracovníkem jen ten, kdo je bezúhonný. Bezúhonnost se pokazuje před vznikem pracovněprávního vztahu předložením výpisu z evidence rejstříku trestů. Výpis nesmí být starší než 3 měsíce. 

ČSSD v roce 2010 zveřejnila propagační video Magnificent 12 Dvanáct statečných. Spot je natočený v angličtině s českými titulky a tváří se jako reklama na nový film. Hned na začátku klipu se divák seznámí s padouchy, proti kterým hodlá ČSSD statečně bojovat. Vizuálně poměrně odpudivý člověk kouří v hotelovém baru doutníky, pije whisky a nechává se oblažovat třemi spoře oděnými dívkami. Kdyby typově tak moc nepřipomínal právě Karla Březinu, kterého ministryně Valachová vzala na ministerstvo na ministerstvo, bylo by vše v pořádku. 

Kverulant.org se také zeptal bývalého politického vězně a glosátora Jiřího Stránského co si o tom myslí. Jiří Stránský v rozhovoru pro Kverulanta na adresu Karla Březiny řekl: „42 let komunismu odnaučilo lid této země studu a přesvědčilo je, že není rozdíl mezi špatným a dobrým svědomím.“   

Kverulant.org byl přesvědčen, že pokud ministryni radí zločinec odsouzený za podvod v dopravním podniku, je to arogantní výsměch veřejnosti. Kverulant.org proto odeslal 1. srpna 2016 dopis ministryni Valachové. Protože Kverulant tehdy ještě nevěděl, že Březina již na ministerstvo nastoupil,  vyzval v dopise paní ministryni, aby se znovu zamyslela nad tím, jaký vzkaz tím vysílá veřejnosti, a vybrala si za poradce někoho bez kriminální minulosti. Jen málokoho asi překvapí, že ministryně Valachová Kverulantovi neodpověděla v obvyklé lhůtě třiceti dnů. Proto Kverulant.org reakci ministryně Valachové  na začátku září 2016 urgoval. Opět marně.

Ani server iROZHLAS.cz nebyl v komunikaci s ministerstvem školství příliš úspěšný. V dubnu 2017 podal  na ministerstvo žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Redakce žádala o kopie veškerých dohod o pracovní činnosti, respektive veškerých smluvních vztahů uzavřených s Březinou a také kopie všech kopie výstupů, které Březina v rámci svého poradenství pro ministerstvo odevzdal. Ke konci měsíce dorazila dvoustránková odpověď. V té úřad nezaslal ani kopie pracovních dohod, které s Březinou uzavřel, ale ani jediný výstup, kterým by vlivný člen sociální demokracie poskytoval úřadu ministryně Kateřiny Valachové poradenství. „Co se týče předmětu výkonu práce, poradenská činnost byla prováděna formou ústních oponentur a konzultací,“ napsala v odpovědi Martina Postupová, ředitelka odboru právního a správního. Nicméně redakci se podařilo zjistit, že za to zatím od úřadu inkasoval 212 tisíc korun.

Na počátku května 2017 byl  Karel Březina zadržen policií v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství v oblasti podpory sportu. V rukou policie skončil nejen Březina, ale i šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Mezi zadrženými byla i ředitelka odboru sportu na pražském magistrátu Soňa Fáberová. Policisté obvinili tři lidi a jednu firmu v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství v oblasti podpory sportu. Stíhání se týkalo trestných činů zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.  Kverulant.org ministryni opět vyzval, aby Březinu z funkce externího poradce pro komunikaci s regiony a sport odvolala. Tentokrát byl konečně úspěšný a koncem května 2017 konečně dosáhl Březinova odchodu z ministerstva:

Případ Karla Březiny byl velmi důležitý, politici zase sondovali, co si mohou dovolit. Pokud by se Březina na ministerstvu nakonec udržel, byla by to špatná zpráva pro veřejnost a dobrá zpráva pro všechny politické strany. Trvalá přítomnost odsouzeného zločince ve vrcholné pozici ve státní správě by znamenala, že si politici mohou opravdu hodně.Proto také proti jmenování Březiny nikdo z politiků nic nenamítal. To je do určité míry pochopitelné. Co však pochopitelné není, je skutečnost, že ze všech protikorupčních organizací proti Březinovi na MŠMT protestoval pouze Kverulant.org.

Kverulant.org prosí o finanční podporu ve svém boji za lepší správu věcí veřejných. Staňte se i vy Kverulantovým pravidelným dárcem. Věnujte nám každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu. Kverulanta můžete podpořit i jednorázovým darem. Čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A při nákupu nezaplatíte nic navíc.