Nahoru

PRIMÁTORŮV PENĚŽNÍ OBCHVAT

Twitter

Cílem Kverulanta bylo zrušit nesmyslné a zmanipulované výběrové řízení na obchvat Opavy. To se nepodařilo. Druhým cílem bylo dosáhnout trestního postihu hlavních aktérů. Ani to se nepodařilo. Proto byla v červnu 2013 kauza uložena do Kverulantova archivu.

Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2011 odložilo stavbu severního obchvatu Opavy na rok 2025. Mohlo by se zdát naprosto nesmyslné už nyní utrácet veřejné peníze na přípravu této stavby. Jenže když město nebude utrácet peníze, není z čeho si krást. A tak radnice vypsala soutěž na dodání projektu na obchvat. Přesněji na projekt, který poslouží k vydání územního rozhodnutí na stavbu obchvatu. Co na tom, že v roce 2025 bude takové povolení dávno neplatné. Jde přece hlavně o to utratit peníze.

Peníze je třeba točit, a tak se soutěžilo. Kvalifikační podmínky byly přísné. Kromě očkovacích průkazů statutárních orgánů uchazečů požadovala Opava snad vše ostatní. A tak měla každá ze šesti předložených nabídek přes třista stran. Přesto čtyři ze šesti firem neuspěly. Tak například firma CityPlan lehkomyslně předložila místo pojistné smlouvy jen certifikát potvrzující, že je pojištěna. Proto byl CityPlan ze soutěže vyřazen. Slovutné město Opava se přeci nemohlo spokojit s něčím takovým, jako je pouhý certifikát.

Ani česká pobočka mezinárodní projekční firmy Mott MacDonald nebyla úspěšná. Ta sice měla všechna lejstra v pořádku, ale dovolila si hazardovat s důvěrou opavských radních. Jak by mohla Opava uvěřit, že pobočka mezinárodní firmy by dokázala dodat projekt jen za 4,7 milionu korun? I firma Mott MacDonald byla ze soutěže vyloučena. Rozhodnutí o vyloučení podepsal sám primátor Opavy Zdeněk Jirásek.

A kdo tedy nakonec vyhrál? Firma Dopravoprojekt Ostrava s nabídkou téměř 9 milionů korun. To je třikrát víc než činila nabídka firmy CityPlan. Za zmínku stojí, že za bývalého vedení města měl stát projekt na obchvat Opavy čtyři miliony korun.

Laskavému čtenáři, který snad považuje výše uvedené za zcela absurdní a nesmyslné, nabízí Kverulant vysvětlení. Radní, v čele s primátorem Jiráskem, se předem dohodli s Dopravoprojektem, jak se rozdělí o peníze z městské pokladny. Aby bylo co rozdělovat, bylo třeba zakázku pořádně předražit. Aby bylo možno vyloučit levnější nabídky, byly stanoveny velmi tvrdé klasifikační podmínky výběrového řízení. A když už přeci jenom někdo dodal stovky papírů bez ztráty kytičky, primátorovi hoši ho vyloučili pro příliš nízkou cenu. Kverulant se o svůj názor podělil s orgány činnými v trestním řízení a podal na primátora Jiráska a jeho kamarády trestní oznámení. Kverulant v jednání primátora a jeho kamarádů vidí především naplnění skutkové podstaty trestného činu dle § 256 Sjednání výhody při zadání veřejné soutěže a dle § 257 Pletichy při zadání veřejné soutěže. Policie začala Kverulantovo podezření šetřit, ale bohužel se jí nepodařilo shromáždit dostatečné množství důkazů. Kverulant z toho nemá radost, ale chápe, že prokazovat pletichy při zadávání veřejné soutěže opravdu není snadné. Zvlášť když jsou všichni aktéři domluveni. To je pak možné i umístit do kašny před opavský magistrát velkou bombu a tvářit se, že je to umění.

Kverulant také podal podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prošetřil celou soutěž na projekt obchvatu. ÚOHS to udělal a v červnu 2012 výsledky soutěže zrušil. ÚOHS Opavě dokonce uložil pokutu 30 tisíc Kč. Město přesto v soutěži pokračovalo a hned srpnu zase vybralo stejného vítěze. Opět nejdražší firmu Dopravoprojekt Ostrava. Kverulant žasl, co všechno je v naší zemi možné. Kverulant se s takovou arogancí nechtěl smířit, a proto podal další stížnost na ÚHOS. Kverulant si nedovedl představit, proč by opět neměl být úspěšný. Vývoj ale překonal Kverulantovy představy. ÚOHS se již podruhé Kverulantovým podnětem nezabýval. A tak Dopravoprojekt Ostrava v květnu 2013 odevzdal svoji práci a zakázku vyfakturoval.

Přestože Kverulant v této kauze nebyl úspěšný, čeká ho ještě mnoho práce v jiných kauzách. Možná si i Vy, stejně jako Kverulant, myslíte, že bojovat a prohrát je lepší, než nebojovat vůbec. Protože nebojovat znamená dovolit papalášům vše. Kverulant zdvořile prosí o finanční podporu svého úsilí i Vás.  Věnujte nám každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.

Twitter