Nahoru

Špinavé prádlo ministra Němečka

Twitter

Kverulant.org v roce 2016 zmapoval ceny praní prádla ve více než čtyřiceti nemocnicích za poslední čtyři roky. Odhalil, že nejdráže pere a kupuje prádlo Fakultní nemocnice Ostrava. Za sledované období zaplatila FNO přes 120 milionů korun, a pokud by za tyto služby platila cenu průměrnou, zaplatila by o 55 milionů korun méně. A za tento předražený nákup byl odpovědný její bývalý ředitel Svatopluk Němeček. I toto Kverulantovo odhalení přispělo k tomu, ministr Němeček byl 30. listopadu 2016 ze své funkce odvolán. Oceňte Kverulantovo úsilí o zastavení tunelů ve zdravotnictví a staňte se jeho dárcem. 

Ročně plyne do zdravotnictví téměř 300 miliard korun.  Zdravotní pojišťovny se na tomto rozpočtu podílejí částkou  kolem 225 miliard. Ze státního rozpočtu plyne do zdravotnictví cca 10 miliard a 13 miliard pošlou obce. Zbylých cca 50 miliard platí soukromý sektor a tím jsou v tomto případě domácnosti. 300 miliard ročně představuje vskutku velké pokušení něco z této sumy „přesměrovat“ do vlastní kapsy. Právě praní nemocničního prádla představuje relativně snadný způsob takového „přesměrovávání“. Proto se na něj Kverulant.org zaměřil.

Kverulant.org s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím získal ceny za nákup a praní prádla ve více než čtyřiceti nemocnicích za roky 2012, 2013, 2014 a za první polovinu roku 2015. Aby Kverulant.org mohl ceny dobře porovnat, zeptal se také na počty lůžek, nově hospitalizovaných pacientů a na průměrnou délku jejich hospitalizace. Pak mezi sebou jednotlivé nemocnice porovnal a seřadil podle celkových nákladů na praní a nákup prádla na jedno lůžko ročně. 

Jak je vidět z tabulky, na třetím místě se umístila Bohumínská městská nemocnice, a.s., s nákladem 24 997 Kč na jedno lůžko ročně. Druhá byla Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s cenou 29 120 Kč za rok. Pokud by u sv. Anny prali a nakupovali prádlo za ceny průměrné, tedy za 16 859 Kč za lůžko a rok, mohli by ušetřit za sledované období skoro 40 milionů korun. Na místě prvním se v kategorii plýtvání umístila v konkurenci 41 nemocnic Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). FNO platí za nákup a praní prádla na jedno lůžko ročně rekordních 31 121 Kč. Za sledované období zaplatila přes 120 milionů korun, a pokud by za tyto služby platila cenu průměrnou, zaplatila by FNO o 55 milionů korun méně. Srovnatelně velká nemocnice, jako je FNO, a to Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, zaplatila za nákup a praní prádla za sledované období namísto 120 milionů korun jen o něco více než 50 milionů korun. Tedy skoro o 70 % méně než FNO. Za rekordně drahý nákup praní prádla ve Fakultní nemocnici Ostrava je odpovědný bývalý ředitel této nemocnice a současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Byl to on, kdo je podepsán pod rozhodnutím o výběru dodavatele praní, firmou RENATEX.

O předmětnou  zakázku se v roce 2010 ucházela vedle Renatexu ještě firma Chrištof, s.r.o., z Vyškova. Nabízela cenu 32,3 milionu za rok, vítězný Renatex byl o 2,4 milionu levnější. Ve skutečnosti ale nemocnice platí za „komplexní službu“ podstatně víc: loni 37,2 milionu, předloni 34,5 milionu, předpředloni 33,7 milionu. Tedy víc, než kolik slibovala vítězná nabídka, a také víc, než nabízel neúspěšný uchazeč, který prohrál kvůli vyšší nabízené ceně.  Navzdory tomu nebo spíše právě proto uzavřel tehdejší ředitel Němeček osobně či v zastoupení s RENATEXEM hned několik dodatků.

U firmy RENATEX se zastavíme hned dvakrát. Ředitelem a předsedou představenstva této společnosti byl Tomáš Petřík, v té době také náměstek primátora Ostravy za ODS. Jako zástupce Renatex CZ podepsal v minulosti smlouvu s Městskou nemocnicí Ostrava (MNO) na Komplexní servis zdravotnického prádla. Už v té době však byl Petřík ostravským zastupitelem. Smlouva velmi pravděpodobně platí dosud, ale Kverulant.org to neví s jistotou. MNO totiž informace o totožnosti dodavatele a o způsobu jeho výběru považuje za obchodní tajemství a Kverulantovi je nejdřív odmítla sdělit.

Druhé zastavení u firmy RENATEX se týká Fakultní Nemocnice Motol. FMN sice Kverulantovi údaje neposkytla, ale chlubila se tím, že pere nemocniční prádlo za pouhých 11 milionů ročně. Pak ale v létě 2106 vypsala výběrové řízení na poskytovatele těchto služeb. Nový poskytovatel by měl zrekonstruovat stávající prádelnu v nemocnici, vybavit ji novými přístroji a prát prádlo pro nemocnici. A to vše za 150 milionů korun.  Co se týče samotných přístrojů nutných k provozu prádelny v nemocnicích, pohybuje se maximálně do 60 milionů korun, pokud jde opravdu o špičkové vybavení. A když v roce 2016 vybírala “prádelnu” ústecká Krajská zdravotní, která chtěla kompletní rekonstrukci a modernizaci prádelny pro zhruba stejný počet lůžek jako v Motole, stál projekt včetně stavebních prací 31 milionů korun. Jedním za subjektů, které se Motolského tendru účastnil, bylo konsorcium firmy Pragoperun a firmy RENATEX, našeho známého dodavatele nejdražšího praní v republice.  Kverulant.org bude počínání FNM v této kauze pečlivě sledovat, protože má dojem, že lidé z FNM nechtějí ušetřit, ale tunelovat. Stejně tak bude sledovat počínání ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, který v listopadu 2016 vystřídal Svatopluka Němečka. Miloslav Ludvík do svého jmenování ministrem řídil právě Motolskou nemocnici a neblaze proslul v únoru 2011, kdy na veřejnost unikla nahrávka o tom jak se “správně dělá zdravotnický byznys”. Z fragmentů jeho projevu na semináři motolských lékařů v Krkonoších, lze udělat shrnutí: Fakultní nemocnice Motol je v područí machinací se zakázkami a stát ji štědře podporuje jen díky tvrdému lobbingu jejího ředitele a díky zvláštnímu zacházení s papalášskými pacienty přezdívanými panem ministrem „kuliši“.

Nyní však zpátky k panu ministrovi Němečkovi. Jeho jméno je spojováno také často s rekordně předraženými nákupy zdravotnické techniky v době, kdy řediteloval ve Fakultní nemocnici Ostrava. Největší „ranou“ pana Němečka byl patrně nákup přístroje CyberKnife.  Podle vyjádření několika odborníků byl přístroj dvakrát dražší, než bylo obvyklé. CyberKnife nakoupila FN Ostrava v roce 2009 za 200 milionů korun, resp. 10 milionů dolarů. V té době se však ceny pohybovaly mezi třemi a šesti miliony dolarů. Ozařovací přístroj CyberKnife vyrábí jediná firma na světě – americká společnost Accurray. Nejprve přístroj koupila rakouská firma Canberra Packard Central Europe, za 120 milionů korun ho prodala své české pobočce – a ta ho obratem prodala ostravské nemocnici za 195 milionů korun. Provize pro českou firmu tak činila 75 milionů korun.  

Za normálních okolností by se Kverulant.org se svými zjištěními podělil s někým, kdo by mohl sjednat nápravu. Například ministr zdravotnictví by se na základě Kverulantových informací mohl postarat o to, aby většina ze 140 nemocnic v ČR prala prádlo za cenu alespoň průměrnou. Jen na tom by rezort zdravotnictví mohl ročně ušetřit bez mála 200 milionů korun. Je však těžké psát ministrovi, aby šetřil na praní prádla, či snad dokonce, aby poslal kontrolu do nemocnice, která pere prádlo suverénně nejdráž, když je to  „jeho“ nemocnice, kdo plýtvá nejvíce. Stejně tak by bylo pošetilé chtít po ministrovi, aby vyšetřoval nákup předražené lékařské techniky, když se na jejím nákupu osobně podílel. Z těchto důvodů nezbývalo než volat po odstoupení Svatopluka Němečka z pozice ministra zdravotnictví. Po zveřejnění této kauzy poskytl Radiožurnál Kverulantovi možnost říci to přímo panu Němečkovi. Zde je záznam včetně reakce pana Němečka.

Z podrážděné reakce pana Němečka lze soudit, že ministr ze svého pochybení zodpovědnost vyvodit nehodlal. Dokazuje to i dopis, který Kverulant obdržel od Ministerstva zdravotnictví. Proto Kverulantovi nezbylo než se obrátit na předsedu vlády a stranického šéfa Sobotku. Ten nakonec v rámci rekonstrukce vlády listopadu 2016 Němečka odvolal. Svatopluk Němeček se vrátil do čela Fakultní nemocnice Ostrava. Ani tam však dlouho nevydržel, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ho v únoru 2018 odvolal i z této funkce. Odůvodnil to jeho dlouhodobým manažerským selháním, které vedlo k personální a odborné destabilizaci nemocnice, vyvádění lukrativních oborů do soukromých rukou a umělému vylepšování hospodářského výsledku.

Oceňte naše úsilí o zastavení tunelů ve zdravotnictví a staňte se jeho dárcem.  Věnujte nám každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.

Twitter