SUPOVÉ HL. M. PRAHA
Cílem Kverulanta bylo potrestání dopravních policistů, kteří v jednom dobře doloženém případu s největší pravděpodobností prodávali informace o nehodách crash hunterům. Tohoto cíle se Kverulantovi ani po dvou a půl letech nepodařilo dosáhnout. Dalším cílem bylo upozornit veřejnost na nekalé praktiky lovců nehod. To se podařilo a Česká kancelář pojistitelů zřídila bezplatnou linku pomoci řidičům 1224, aby je ochránila před lovci nehod. Oceňte Kverulantovu vytrvalost a staňte se jeho pavidelným dárcem.
Často i dnes, když v Praze dojde k nehodě, snad ještě než dopadnou na zem všechny střepy, je na místě i asistenční služba. Nikdo je nevolal, a přesto se na místo tak rychle dostali. Vzápětí už účastníci nehody drží v ruce papíry s nabídkou zaručeně bezplatné pomoci. Řidič, který asistenční službě udělil plnou moc k vyřízení nehody, se pak už jen diví. A platí. Pokud snad ještě nejste přesvědčeni, že supy kroužící kolem vaší nehody je třeba odehnat, podívejte se, jak vám mohou opravit vaše auto. Pojišťovna Allianz v březnu 2013 náhodně vytipovala motoristu, který po nehodě skončil v pařátech supa od crash hunterů. Jeho vůz spravili ve „smluvní“ opravně lovců nehod. Pak šlo auto na revizi do značkového servisu. Výsledek nebyl veselý. Vůz byl opraven nekvalitně a komponenty, které měly být dle faktury originálními díly, pocházely z vrakoviště.
Může se stát, že při nehodě opravdu potřebujete někoho, kdo vám pomůže. Klidně si ho zavolejte. Telefonní číslo najdete na vaší zelené kartě od povinného ručení. To číslo je jednotné a je to číslo 1224. Provozuje ho Česká kancelář pojistitelů, která tak chce řidiče ochránit právě před lovci nehod. 1224 je dobře zapamatovatelné telefonní číslo, kde si motorista přivolá odtah nepojízdného vozidla či jinou pomoc přímo od své pojišťovny. Linka 1224 je dostupná 12 měsíců v roce, 24 hodin denně. Proto 1224 Česká kancelář pojistitelů také natočila krátké video, které vám poradí, jak správně reagovat v případě nehody či poruchy a vyhnout se tak fatálním následkům.
Jak se vůbec crash hunterové dostávali tak rychle k nehodám? Prý sledovali web s dopravními hlášeními a okamžitě vyjížděli na místo. Nebo prý jela asistenční služba náhodou kolem. Kverulant zdokumentoval jeden takový konkrétní případ příjezdu asistenční služby k nehodě. Do 12 minut od ohlášení na linku 158 přijela na místo nehody hned tři vozidla dvou crash hunterů. Nehoda nebyla hlášena ani na Zelenou vlnu a ani nebyla vidět. Viník nehody ujel a poškozené auto mělo na první pohled jen trochu odřený nárazník.
Zbývá asi jen jediné logické vysvětlení. Supové měli informace od policie. Nebylo by to poprvé. V roce 2009 stanulo před soudem pět pražských policistů kvůli napojení na soukromou asistenční službu. Policisté ji do roku 2007 informovali o dopravních nehodách v Praze a brali za to úplatky. Policisté si tak mohli zhruba zdvojnásobit svůj měsíční příjem. Kverulant se o názor, že dopravní policie bere úplatky od crash hunterů, podělil s Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS). GIBS po čtyřech měsících informovala Kverulanta, že nebylo zjištěno a prokázáno, že by některý z příslušníků Policie ČR po ohlášení dopravní nehody nepostupoval dle platných předpisů a norem, nějak porušil etický kodex příslušníka PČR a získané informace o dopravní nehodě byly neoprávněně nebo za úplatu využity k vlastnímu obohacení.
Kverulant také s jedním z crash hunterem natočil rozhovor. Ten poskytl redaktorům Radiožurnálu. Ti na základě Kverulantova materiálu natočili tuto reportáž.
Cílem Kverulanta v této kauze bylo dosáhnout potrestání dopravních policistů. Tohoto cíle se Kverulantovi ani po dvou a půl letech nepodařilo dosáhnout. Dalším cílem bylo upozornit veřejnost na nekalé praktiky lovců nehod. To se podařilo a Česká kancelář pojistitelů začala situaci konečně řešit a zřídila bezplatnou linku pomoci řidičů 1224, aby je ochránila před lovci nehod.
V únoru 2018 se lovci nehod zabýval i Ústavní soud, který konstatoval, že nehodové služby nesmí zneužívat systému a vydělávat na lidech, kteří bourali, nebo na pojišťovnách, protože je to nemorální. Konkrétně šlo o stížnost České pojišťovny, po které chtěla společnost Nehodová služba s. r. o. soudně daleko víc peněz z povinného ručení řidičky, než sama pojišťovna uznala jako škodu na vozidle po nehodě. Ústavní soud se však pojišťovny zastal. A postup nehodové služby označil jako parazitování na systému povinného ručení.
Kverulant touto kauzou významně přispěl k omezení řádění lovců nehod ve velkých městech. Nyní se snaží o totéž na dálnicích, kde je hlavním organizátorem okrádání řidičů v nouzi Ředitelství silnic a dálnic. Podrobnosti naleznete v kauze DÁLNIČNÍ LOVCI NEHOD. Oceňte Kverulantovo úsilí a staňte se jeho pravidelným dárcem. Věnujte nám každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Protivník disponuje na rozdíl od Kverulanta značným rozpočtem. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.