Nahoru
Kvalita benzinu byla loni horší, přesnost měření tankovaných pohonných hmot je však trvale dobrá
Kvalita benzinu byla loni horší, přesnost měření tankovaných pohonných hmot je však trvale dobrá
Twitter

V roce 2024 došlo ke zhoršení kvality pohonných hmot na českých čerpacích stanicích. V roce 2022 bylo z odebraných vzorků benzinu špatných jen 0,5 % a v roce 2023 dokonce jen 0,4 %. V roce 2024 odebrala ČOI celkem 950 vzorků nejběžnějšího benzinu SUPER BA-95. Z toho bylo 13 vzorků nevyhovujících, špatných tedy bylo 1,4 %. To je zhoršení téměř o jeden řád. Je zřejmé, že tento nárůst zachycení nekvalitního paliva souvisí s navýšením obsahu biosložky v benzinu. Co je však v pořádku, je přesnost měření objemu vydaných pohonných hmot. Kverulant zjistil, že za tento prohřešek nebyla už roky uložena pokuta.

Ilustrační foto: čerpací stanice | Zdroj: Melissa, Pixabay

Nárůst kvality benzinu a nafty

Kverulantovi se v roce 2010 podařilo změnit letitou praxi ČOI a ta od té doby zveřejňuje, kde přesně naměřila nekvalitní pohonné hmoty. To vedlo k významnému nárůstu kvality prodávaných pohonných hmot. Zatímco v roce 2001 bylo v průměru závadných více než 13 % odebraných vzorků paliv, v roce 2017 to bylo už jen 1 % z 2 670 vzorků. Od té doby zůstává kvalita celkem konstantní. Za rok 2022 bylo z 1 204 odebraných vzorků celkem 17 nevyhovujících, což je 1 %. U benzinu bylo z odebraných 1 000 vzorků pouze 5 nevyhovujících a u nafty bylo špatných 12 z celkem 1 204 odebraných vzorků. V roce 2023 odebrala ČOI na tuzemských čerpacích stanicích celkem 2 542 vzorků pohonných hmot. Stanoveným jakostním požadavkům nevyhovělo jen 12 vzorků (0,5 %).

Graf: Kverulant.org, Zdroj: ČOI

Změna k horšímu

V roce 2024 inspektoři ČOI odebrali celkem 2 545 vzorků všech druhů paliv. Požadovaným parametrům nevyhovělo celkem 20 vzorků. Z toho 3 vzorky LPG, 4 vzorky nafty a 13 vzorků benzinů. Tedy celkem 0,8 % ze všech druhů paliva.

Více biosložky od ledna 2024

V roce 2022 bylo z odebraných vzorků benzinu špatných jen 0,5 % a v roce 2023 dokonce jen 0,4 %. Tento pozitivní trend se však změnil s navýšením obsahu biosložky v benzinu z 5 % na 10 %. V roce 2024 odebrala ČOI celkem 950 vzorků nejběžnějšího benzinu SUPER BA-95. Z toho bylo 13 vzorků nevyhovujících, špatných tedy bylo 1,4 %. To je zhoršení téměř o jeden řád. Je zřejmé, že tento nárůst zachycení nekvalitního paliva souvisí s navýšením obsahu biosložky v benzinu.

Častým přestupkem, za který byla uložena pokuta, bylo překročení limitu pro obsah kyslíku v benzinu. Takto byla pokutována například pumpa IROMEZ v Pelhřimově a čerpací stanice v areálu ČSAD ve Slavičíně. Tam palivo 95 Super nevyhovělo v ukazateli jakosti „Kyslíkaté látky a kyslík – ethanol“, kdy zjištěná hodnota činila 6,9 % V/V, přičemž maximální hodnota je podle ČSN 5,21 % V/V. To byl rozdíl 1,69 V/V. Objemový zlomek (V/V) vyjadřuje podíl objemu rozpuštěné látky na objemu celé směsi.

Více biosložky, méně energie, vyšší spotřeba

Pro zákazníka je nejvýhodnější benzin neobsahující kyslík, složený pouze z uhlovodíků, protože má největší výhřevnost. Biosložka, v benzínu líh, tedy ethanol, ve své struktuře obsahuje kyslík, který sice podporuje lepší prohoření směsi a obecně vzato tak vznikne menší množství škodlivých látek, ale snižuje jeho výhřevnost. Je-li obsah kyslíku v benzinu vyšší, než povoluje norma, je nutné to hodnotit jako poškozování zákazníka, který při nákupu dostává méně energie, což se projeví větší spotřebou paliva.

Vládní sliby

Vláda počátkem března 2022 avizovala zastavení přimíchávání, ale ve skutečnosti byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o 6 % oproti roku 2010, a to bez biopaliv nejde. Jak už bylo uvedeno, tak v lednu 2024 se situace ještě zhoršila. Většina čerpacích stanic začala na místo benzinu E5 obsahující jen 5 % biosložky prodávat benzin E10, který obsahuje biosložky dvakrát tolik. E10 poškozuje většinu automobilů vyrobených před rokem 2005. I proto Kverulant svůj boj proti biopalivům nevzdává. Bojujte proti nim s námi finanční podporou našeho úsilí.

22. května 2021, v mezinárodní den biodiverzity a v den výročí spuštění hry Pac-Man, skupina Ztohoven na protest vytvořila Pac-Mana v řepkovém poli, na kterém hospodaří koncern Agrofert.

Mapa

Kdo by si myslel, že pokutovány jsou jen malé pumpy, bude zklamán. Stále se najdou velké pumpařské řetězce, které prodávají špatné palivo. Všechny je můžete najít na Kverulantově mapě 25 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo pokutovala ČOI. Naleznete zde i popis dopadů zjištěných závad pro motoristy. Tento seznam byl sestaven ve spolupráci se Světem motorů a serverem D-FENS a je pravidelně aktualizován.

Přesnost měření objemu na čerpacích stanicích

Na závěr jedna dobrá zpráva: čerpací stanice nešidí v objemu natankovaného paliva. Na Kverulanta se obracejí motoristé s podezřením na nesprávnost měření u různých čerpacích stanic. Často argumentují tím, že jejich vozidlo, resp. nádrž jejich vozidla není schopna naměřené množství pohonných látek vůbec pojmout.

Tím, kdo provádí kontrolu přesnosti čerpacích stojanů, není ČOI, ale Český metrologický institut (ČMI). ČMI provádí dva druhy kontrol. Namátkové a cílené. Cílené kontroly se provádějí na základě stížností spotřebitelů, které často poukazují na podezření z nesprávného měření. Při těchto kontrolách se vždy provádí kontrola správnosti měření, ale dosud nebylo žádné takové podezření potvrzeno. Naopak namátkové kontroly se zaměřují především na dodržování povinnosti používat stanovená měřidla v době platnosti ověření.

ČMI na Kverulantovu žádost o informace odpověděl, že v období od 1. ledna 2020 do konce roku 2024 provedl celkem 301 kontrol. Během těchto kontrol bylo identifikováno 31 podezření na porušení zákona o metrologii, což představuje přibližně 10 % případů.

Při žádné z kontrol však nebyla zjištěna nesprávnost měření při výdeji pohonných hmot. „Veškeré při kontrolách zjištěné nedostatky se týkaly podezření na porušení povinnosti používat stanovená měřidla jen po dobu platnosti ověření,” uvádí ČMI ve své odpovědi. Pouze ve dvou případech byly zjištěny dílčí nedostatky týkající se funkčnosti zařízení, které si vyžádaly servisní zásah. Tyto případy však nebyly kvalifikovány jako porušení povinností kontrolovaných subjektů.

Žádná pokuta

Tím, kdo případně ukládá pokuty, však není Český metrologický institut, ale Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ). I toho se Kverulant dotázal na počet uložených pokut. ÚNMZ mu počátkem února 2025 sdělil, že „v uvedeném období neudělil pokutu na základě výsledků kontrol přesnosti měřidel na čerpacích stanicích pohonných hmot provedených Českým metrologickým institutem.“  To je jistě dobrá zpráva.

Pomozte Kverulantovi v dalších kauzách

Díky Kverulantovu úsilí dnes každý může vědět, kde nemá tankovat. Tato kauza byla úspěšně dokončena, ale na dalších Kverulant teprve pracuje. Pomozte Kverulantovi v boji za nápravu věcí veřejných. Když mocní nehrají s veřejností fér, bráníme ji. Pomozte nám v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek