Nahoru
Prezident Pavel si našel čas otevřít motorkářskou sezonu, ale Pražský hrad ještě neotevřel
Grafika pro Kverulanta: Odysseus
Prezident Pavel si našel čas otevřít motorkářskou sezonu, ale Pražský hrad ještě neotevřel
Twitter

Volnému vstupu do areálu Pražského hradu brání již od roku 2016 ponižující plošné policejní kontroly. Vítězný kandidát na prezidenta Petr Pavel již v listopadu 2022 Kverulantovi slíbil, že Hrad otevře. Kverulant se byl po měsíci od inaugurace nového prezidenta na Hrad podívat. Situace se nezměnila. Kverulant o tom, že zbytečné kontroly pokračují, natočil reportáž. Nesplnění prezidentova slibu je pro Kverulanta zklamáním, zvlášť proto, že Pavel si našel čas věnovat celé odpoledne tomu, aby v Poděbradech otevřel motorkářkou sezonu. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti podpořte Kverulantův boj za otevření alespoň malým darem.

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi Zemanovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné osobní policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí. Navzdory tomu plošné kontroly trvají dál. Z rozhovorů s policisty a vojáky v Kverulantově video reportáži dost jednoznačně vyplývá, že tím pravým důvodem pro pokračování „filcungu“ je zajištění pohodové, dobře placené práce na hezkém místě v Praze. Všichni policisté a vojáci, se kterými Kverulant na hradě při natáčení mluvil, mu potvrdili, že jsou na Hradě dobrovolně a většina je mimopražská. Navíc ani jeden z vojáků a policistů nebyl schopen uvést, před jakou hrozbou Pražský hrad vlastně chrání.

Kverulant usiluje o otevření areálu Hradu už od roku 2016. Odeslal množství dopisů a výzev, na Hradě uspořádal dvě protestní akce, a dokonce vyhrál soud o to, je-li areál Hradu veřejným prostranstvím či nikoli. To, když na jaře roku 2021 bývalý prezident Zeman zavřel Hrad úplně.  Po Kverulantově soudním vítězství se nařízení, kterým Zeman znepřístupnil veřejnosti prakticky celou městskou čtvrť, a to jenom proto, aby ukázal svou moc, stalo neudržitelným. A tak byl v pondělí 3. května 2021 Hrad konečně otevřen široké veřejnosti. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry.  Tento den také byly po dlouhých pěti letech zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Zrušení plošných kontrol ale trvalo jen pár dnů. Další informace naleznete v kauze Vraťte ukradený Pražský hrad lidem.

Všichni prezidentští kandidáti Kverulantovi slíbili otevření Pražského hradu

Kverulant všem kandidátům na prezidenta položil v listopadu 2022 tyto otázky: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal?

Grafika pro Kverulanta: Odysseus

Všichni prezidentští kandidáti v případě zvolení slíbili otevření Hradu. Vítězný kandidát Petr Pavel odpověděl: ,,Ano. Zpočátku byla opatření omezující vstup veřejnosti oprávněná, protože existovala bezprostřední hrozba teroristických útoků. Ale že Hrad zůstal téměř nedobytnou pevností, do které se občan musí celkem ponižujícím způsobem dostávat, považuji za nepřijatelné. Tomu již bezpečnostní situace neodpovídá. Hrad jako kulturní a historické dědictví by měl být místem, které žije a slouží lidem. Mělo by se tam například konat víc společenských a kulturních akcí. To bych rozhodně podporoval.”

Prezident Pavel zahájil motorkářskou sezonu

Sobotu 1. dubna se v Poděbradech opět konalo zahájení motosezony. Akci pořádal Harley-Davidson Praha. Jízdy z Prahy do Poděbrad se účastnily na dvě tisícovky motorkářů. Do Poděbrad na zahájení dorazil i prezident Petr Pavel na svém stroji BMW.

Petr Pavel zahájení motorkářské sezony v Poděbradech 1. 4. 2023 | Foto: Patriot

Motorkářská sezona se jistě otevře sama od sebe a prezidenta republiky na to není potřeba. To se ovšem o otevření pražského hradu říci nedá. Proto Kverulant znovu apeluje na Petra Pavla, aby konečně dostál svému slovu a otevřel Hrad lidem.

Prosba o podporu

V sobotu 8. dubna zazněla ve vysílání ČT informace, že snad již koncem tohoto týdne bude oznámeno rozvolnění bezpečnostního opatření na Hradě. Ale dokud nebude Hrad skutečně otevřen, bude Kverulant v úsilí pokračovat. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti podpořte Kverulantův boj za jeho otevření jakkoliv malým, za to však pravidelným finančním příspěvkem.

Za tým Kverulant.org Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek