Nahoru

JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU

Twitter

Pražský Dopravní podnik si v roce 2013 přichystal další tunel. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i definitivně zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. V lednu 2016 vypsal DPP nové a podle všeho transparentní výběrové řízení na ostrahu objektů. Oceňte Kverulantův úspěch a staňte se jeho dárcem.

V únoru 2013 vznesla policie obvinění proti exšéfovi pražského dopravního podniku Martinu Dvořákovi. Byl obviněn z porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti se zakázkou pro firmu Cross Point, jež prodávala jízdenky. Dvořák měl firmu zvýhodnit při výběrovém řízení. Firma Cross Point získala kontrakt na prodej jízdenek v roce 2008. Do tendru se nikoliv překvapivě přihlásila jako jediná. Jízdenky předtím 15 let prodávala společnost Šoch. Dopravní podnik ale nově žádal certifikát, který firma neměla a ani ho nemohla ve lhůtě stihnout vyřídit. Cross Point pak za své služby dostával 130 milionů ročně, do té doby přitom dopravní podnik platil 30 milionů. Ale jako by toho již nebylo dost. V roce 2013 byl nachystán další vypečený tunel na rozpočet pražského dopravního podniku (DPP). A princip tunelu byl stejný. Opět byl ve hře certifikát.

Začátkem léta 2013 vypsal DPP výběrové řízení na hlídání svých 26 objektů. Nešlo o žádná atomová sila vyžadující speciální bezpečnostní péči. Jednalo se o budovu ředitelství, depa a vozovny. Předmětem dodávky mělo být především postávání lidí v černých uniformách, jejichž hlavní starostí má být, aby nikdo neukradl ani jedinou tramvaj.

Teoreticky se do výběrového řízení mohl přihlásit prakticky kdokoliv z velkých firem, které provádějí ostrahu objektů. Teoreticky se mělo rozhodovat na základě nejnižší ceny. Tak by se podle Kverulantova kvalifikovaného odhadu cena pohybovala maximálně kolem 240 milionů korun bez DPH. Nikoliv kolem 400 milionů korun bez DPH, jak předpokládal DPP v zadávacích podmínkách nového tendru. Ale pouhých 240 milionů bylo na rozdělení peněz organizátorům výběrového řízení málo. A tak bylo třeba vymyslet takovou kvalifikační podmínku, která by umožnila přihlásit se jen tomu, kdo se s organizátory výběrového řízení rozdělí. A tak kreativci z DPP vymysleli, že soutěžit může jen držitel přesně specifikovaného certifikátu na vysílačky. Pánové z DPP s tím přece mají bohatou praxi.

Kverulant se domnívá, že šikulové z DPP to měli vymyšleno takto: Jediným držitelem certifikátu Motorola Dimetra IP, verze R 8.1 je v České republice firma Konektel. A tak se zájemci o poskytování ostrahy museli nutně spojit s firmou Konektel. Ta však odmítala každou bezpečnostní agenturu, mimo tu správnou, která je s hochy z DPP předem dohodnutá. A získat od Motoroly další certifikát nebylo ve lhůtách výběrového řízení možné stihnout. Ani když byl termín pro předložení nabídek prodloužen do září 2013. Klíče k výběrovému řízení, a tedy klíče k penězům tak ve svých rukou držela firma Konektel. A s Konektelem se pánové s DPP již dokážou dohodnout. Již to prokázali. Na konci roku 2012 Praha podepsala smlouvu na rádiový systém Tetra za 236 milionů právě s firmou Konektel. Ta má tak rádiový systém na starosti dalších dlouhých deset let. Podle Českých Radiokomunikací byly podmínky tendru v rozporu se zákonem a výběrové řízení ušito na míru právě Konektelu. Konektel to s pražskými politiky prostě umí. A nejen s nimi. Brněnským strážníkům firma prodala radiokomunikační systém za víc než 80 milionů korun. Tentokrát dokonce bez výběrového řízení. 

Kverulant si myslí, že by se antimonopolní úřad měl podívat na mnohá výběrová řízení DPP a na tohle obzvlášť. A tak na ÚOHS podal podnět k šetření. Kverulant se domáhal zrušení celého výběrového řízení. ÚOHS se však, jako už tolikrát, rozhodl nepřidělávat si práci a Kverulantovým podnětem se zabývat nebude. Kverulant si občas říká, jak zjevný by musel být chystaný tunel, aby se jím už konečně ÚOHS zabýval. Napříště bude patrně nutné předložit ÚOHSu notářsky ověřené prohlášení nejméně dvou pražských kmotrů, že se skutečně chystají něco ukrást.

Kverulant.org záměr odhalil již v létě roku 2013 a celou kauzu medializoval. Medializací kauzy se podařilo dosáhnout toho, že se bezpečnostním agenturám přihlásili zahraniční držitelé požadovaného certifikátu, a tak se do soutěže přihlásilo více firem. Kverulantovi se tímto způsobem povedlo úspěšně nabourat konstrukci připraveného tunelu, takže DPP nemohl za vítěze tendru na ostrahu vyhlásit předem vybraného předraženého dodavatele. DPP nakonec nezbylo nic jiného než celou podezřelou soutěž v tichosti zrušit, k čemuž se odhodlal 3. června.

Díky Kverulantovi tak dopravní podnik, respektive daňoví poplatníci nepřišli od září 2013 do konce roku  2015 o téměř  110 milionu korun. DPP po tu dobu zadával objednávky bezpečnostním agenturám, které v minulosti vybral v řádných výběrových řízeních. V roce 2013 utratil 74,0 milionu korun a v roce 2014 74,6 milionu, tedy ročně o cca 56 milionů méně, než kdyby bylo dokončeno cinknuté výběrové řízení. Tato Kverulantova kauza vyvolala i slušný zájem médií. TV Metropol o kauze natočila reportáž. V ní DP přiznal, že historie zakázky sahá do dob jejího exšéfa Martina Dvořáka.

V lednu 2016 vypsal DPP nové a podle všeho transparentní výběrové řízení na ostrahu objektů. Přepokládaná cena budoucího sedmiletého kontraktu je bezmála 500 milionů korun. To odpovídá ceně přibližně 72 milionům korun za rok. Minulý a díky Kverulantovi zrušený tendr počítal s částkou více než 126 milionů korun za rok. Tolik dobré zprávy. Tou špatnou zprávou je skutečnost, že snaha o tunelování veřejných rozpočtů neustala. V lednu 2018 Generální ředitelství cel vypsalo soutěž na nákup vysílaček. O žádnou soutěž však nejde, zadávací podmínky jsou totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli a tím je opět firma Konektel. I v této kauze je cílem Kverulanta zrušení fingované soutěže. Podrobnosti naleznete v kauze PŘEDRAŽENÉ VYSÍLAČKY PRO CELNÍKY.

Kverulantova vytrvalost a zájem médií byly důležitým faktorem pro Kverulantův úspěch v této kauze. Jen vytrvalost a zájem médií však nestačily. Proto Kverulant zdvořile prosí o finanční podporu svého úsilí. Tato kauza byla úspěšně dokončena, ale na dalších Kverulant.org dále pracuje Věnujte mu každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Kverulanta čeká ještě mnoho výdajů v ostatních, ještě nedokončených kauzách. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.

Twitter