Nahoru
Kverulantova výroční zpráva za rok 2024
Kverulantova výroční zpráva za rok 2024
Twitter

Kverulant.org, watchdogová organizace bojující za transparentnost ve veřejné správě, zveřejnila výroční zprávu za rok 2024. Rok 2024 byl pro obecně prospěšnou společnost Kverulant.org již patnáctým rokem její nepřetržité činnosti. Byl to rok vcelku úspěšný. Organizace si udržuje stabilní pozici respektovaného hlídacího psa a pokračuje v úsilí o transparentnost a odpovědnost ve veřejné správě.

Ilustrační foto: Fence z Pixabay

Kverulant vydal svoji výroční zprávu. Organizace v roce 2024 dokončila 7 kauz s průměrnou úspěšností 54 %. Jedna kauza dokončená v tomto roce trvala v průměru 28 měsíců. Mezi hlavní úspěchy patří probojování konce monopolu Pojišťovny VZP na zdravotní pojištění cizinců. Šlo o miliardový byznys na úkor pojištěnců lobovaný Jaroslavem Faltýnkem (ANO).

Organizace odhalila řadu problematických praktik ve veřejné správě. Zmapovala účast politiků v dozorčích radách zdravotních pojišťoven a krajských nemocnic, kde si za minimální práci rozdělují miliony z veřejných prostředků. Kverulant také upozornil na předražený nákup kulometů pro armádu za 1,5 miliardy korun a odhalil manipulace s povodňovými mapami ve prospěch developerů. Tyto kauzy vyvolaly značný mediální ohlas a veřejnou diskusi. Webové stránky Kverulanta navštívilo přes 1,9 milionu návštěvníků a na sociálních sítích jej sledovalo téměř 24 tisíc uživatelů.

Financování Kverulanta v roce 2024 zajistily především dary od fyzických osob, které tvořily 70 % příjmů. Celkové příjmy dosáhly 3,5 milionu korun, což je mírný pokles oproti předchozímu roku. Organizace vydala 27 tiskových zpráv, které měly 744 mediálních výstupů. Navzdory některým právním sporům a tlakům ze strany kritizovaných subjektů Kverulant.org pokračuje ve své činnosti a plánuje další odhalování nekalých praktik. 

Za všechny útoky, kterým Kverulant čelí, uveďme ten od Dominika Duky. Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl v rozporu s církevním právem na soukromou nadaci Arietinum, kterou založil, majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. V srpnu 2021 pak byly takto zcizeny další církevní pozemky v hodnotě nejméně 170 milionů korun. V lednu 2022 byly do majetku této privátní nadace vyvedeny lesy za 320 milionů korun. Mimo to byla za Duky vybudována rozsáhlá neprůhledná vlastnická struktura firem, kam byl vyveden další majetek církve. V květnu 2022 byl Duka z funkce primase českého konečně odvolán, ale problematické operace pokračovaly dál. Z majetku farností byly do nadace vyváděny lesy. Církevní představitelé a zejména Duka nesou zveřejnění Kverulantových zjištění velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. Duka chce od Kverulanta 3 miliony korun a omluvu. Tento soud stále běží. První jednání proběhlo 17. 12. 2024 a bude pokračovat 4. března 2025. Pokud by Kverulant tento spor prohrál, znamenalo by to jeho likvidaci. Pomozte Kverulantovi finančním darem zaplatit si dobré právníky a neprohrát.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek