Nahoru
Velmi rozpačitý rok vlády pětikoalice
Memorandum SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PIRSTAN (Piráti a STAN) po sněmovních volbách 2021 | Seznam Zprávy
Velmi rozpačitý rok vlády pětikoalice
Twitter

Dnes uplynul jeden rok od vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) složené ze zástupců dvou koalic politických stran a hnutí: ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti, STAN. Politici reprezentující současnou vládní koalici během kampaně před sněmovními volbami 2021 deklarovali „Změnu“, která měla přinést řešení související mimo jiné se střetem zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) a prohlubující se privatizací veřejného zájmu ze strany hnutí ANO či snahu o navrácení politické integrity do stojatého a bahnitého rybníku české politiky. Proto je nyní namístě zhodnotit dvanáctiměsíční působení kabinetu očima protikorupční organizace Kverulant.org. Vlády je třeba kontrolovat a Kverulant dělá už od roku 2009. Podpořte ho v tom, jakkoliv alespoň symbolickým darem.

Memorandum SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PIRSTAN (Piráti a STAN) po sněmovních volbách 2021 | Seznam Zprávy

Pavel Blažek alias Don Pablo

Celé to začalo velmi neslavně. Přes opakované protesty řady protikorupčních organizací se Pavel Blažek z ODS stal 17. prosince 2021 znovu ministrem spravedlnosti. Pavel Blažek naprosto selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human, lhal a podváděl. Byl také vyšetřován v kauze Stoka.


Zkorumpovaný náměstek ministra spravedlnosti

Už první Blažkovy kroky dokázaly, že protesty proti němu nebyly zbytečné. Blažek svým náměstkem jmenoval Radomíra Daňhela. Přestože Daňhel byl téměř celý svůj profesní život zaměstnancem státu, přišel si na velké peníze. Daňhel měl nebo má podíly v desítkách firem a vlastní 37 nemovitostí včetně hotelového rezortu na španělských Kanárských ostrovech.  Kverulant je přesvědčen, že si na ně „vydělal“ především za svého předchozího působení ve zbrojním státním podniku Letecké opravny Malešice braním úplatků od preferovaných dodavatelů. O svá podezření se Kverulant podělil se španělskou zpravodajskou jednotkou bojující proti praní špinavých peněz. Podle španělských zákonů bude muset tamním orgánům prokázat, že si na hotelový rezort našetřil legálně.


Kmotrovská protikorupční rada vlády

S novou vládou vznikly i její nové orgány. Tak byla nově ustanovena Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí. Jejím místopředsedou se stal Pavel Blažek, známí pod přezdívkou Don Pablo a Martin Kuba, považovaný za člena jihočeské mafie. Jmenování obou kmotrů z ODS do protikorupční rady vlády nelze než považovat za výsměch široké veřejnosti.


Konec přimíchávání biopaliv se nekonal

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu roky klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Fialova vláda počátkem března avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010 a to bez biopaliv nejde. Kverulant však svůj boj proti biopalivům nevzdává a bude bojovat dál.


Konec ministra školství Gazdíka

V červnu byl k rezignaci na post ministra školství, mládeže a tělovýchovy donucen Petr Gazdík.  Přišlo se na jeho vazby na podnikatele Michala Redla, který byl v rámci tzv. Hlubučkovy kauzy při razii NCOZ obviněn z korupce a vzat do vazby. Rezignovat se Gazdík rozhodl i na funkci místopředsedy STAN. Ve funkci ministra školství jej již 29. června 2022 nahradil poslanec a právník Vladimír Balaš. Ale ani to nebyla velká výhra, protože i za jeho působení pokračovalo problematické financování Pionýra z veřejných prostředků.


Žádná deagrofertizace se nekonala

Jedním z hesel minulých parlamentních voleb vítězné koalice SPOLU bylo provedení deagrofertizace.  Chvíli to vypadalo, že nejde jen o pouhý slib. V červnu ministr zemědělství Zdeněk Nekula uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce, že koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. Proto se Kverulant v říjnu zeptal Nekuly, jak je s vymáháním daleko a zjistil, že ministr neudělal vůbec nic. Nejen to. Nekula v roce 2018 coby předseda představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu schválil a pak i obhajoval poskytnutí státní podpory na pojištění pro dvě dceřiné společnosti holdingu Agrofert. Podpora přitom byla určena jen pro malé a střední podniky, což Agrofert nebyl a není.


Pokračovalo problematické financování Pionýra z veřejných prostředků

Zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež se v demokratickém zřízení rozhodně neztratili. Od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali téměř 700 milionů korun.  Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nebyly tyto prostředky poskytovány transparentně a spravedlivě. Navíc NKÚ objevil v čerpání dotací Pionýra několik podvodů. Kverulantovým cílem je nejen rozkrýt problematické financování Pionýra, ale také prosadit nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz pro práci s dětmi. To se mu stále nedaří. Na podzim 2022, za působení ministra Balaše vypsalo ministerstvo školství další kolo dotací pro práci s dětmi a mládeží pro rok 2023. Systém preferující Pionýra zůstal nezměněn. A jako každý rok i tentokrát šlo o přidělování dotací předem vyjmenovaným subjektům, bez ohledu na kvalitu jejich současné činnosti. A jako každý rok není známo, kteří lidé o rozdávání veřejných peněz rozhodují a to proto, že řada z nich je nejspíš v konfliktu zájmů, protože jsou zároveň příjemci těchto dotací.


Kšeft ministra vnitra Rakušana: Nákup pěti vyprošťovacích aut za 100 milionů pro hmotné rezervy

Státní správa hmotných rezerv (SSHR) vypsala na podzim 2022 soutěž na nákup pěti velkých vyprošťovacích vozidel. Podle Kverulanta byla soutěž předem připravena pro jediného zájemce. Do zakázky se však přihlásili zájemci dva, a tak byla zrušena. Nejen, že jde pravděpodobně o korupci, ale nabízí se otázka, proč potřebuje správa hmotných rezerv mít ve skladech pět osmikolových vyprošťovacích aut. Když se na to Kverulant zeptal, tak mu SSHR odpověděla, že nákup je přáním ministra vnitra Víta Rakušana. Ten prý také SSHR předepsal technické parametry nákupu.


Pokračuje neomezený lobbing nejen generálů s.r.o.

V České republice stále neexistuje regulace lobbingu. Zvlášť tristní je tento deficit u miliardových zbrojních zakázek, za které lobbují vysloužilí generálové, kteří navíc pobírají od státu každý měsíc velmi štědrý výsluhový příspěvek. Kverulant.org v létě 2022 vyzval vládu, aby tento stav změnila. Ta v listopadu 2022 schválila návrh zákona o lobbingu a předložila jej do připomínkového řízení. Návrh však nezakazuje souběh pobírání výsluhového příspěvku a lobování bývalých vojáků. Proto bude Kverulant dál prosazovat, aby zákon o lobbingu přísně reguloval i lobbing generálů s.r.o.


Ministerstvo práce a sociálních věcí nevědělo, kolik stojí výplaty důchodů a sociálních dávek

V prosinci se Kverulant zeptal Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) kolik nás ročně stojí výplata důchodů a sociálních dávek složenkami. Jurečkovo ministerstvo mu odpovědělo, že to neví. Přitom zaplatí stát jen za posílání složenek čtvrt miliardy ročně. Kverulant je nepříjemně překvapen, že vláda, která se zaklíná digitalizací státní správy s cílem ušetřit veřejné peníze ani netuší, jaké jsou skutečné náklady natož aby se tyto náklady pokusila snižovat. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad a informoval všechny poslance a senátory. Marián Jurečka je soukromý zemědělec z rodinného statku v Rokytnici na Přerovsku, jehož hlavní starostí je být ve vládě na jakémkoliv postu a s kýmkoli to půjde. Připomeňme ještě, že šéf lidovců Marian Jurečka je nejen ministr práce a sociálních věcí, ale od listopadu 2022 pověřený ministr životního prostředí ČR, když lidovci trvali na tom, že řízení ministerstva životního prostředí se musí ujmout policií vyšetřovaný Petr Hladík. Od ledna 2014 do prosince 2017 byl Jurečka ministrem zemědělství v Sobotkově vládě.


Prosba o podporu

Všechny vlády je třeba kontrolovat a přesně to Kverulant dělá už od roku 2009. Podpořte ho v tom, jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.

Twitter
Zpět na výpis novinek