Nahoru

KOOPERATIVNÍ KŠEFTÍK

Twitter

Pojišťovna Kooperativa prodala v roce 2011 promlčené pohledávky za 70 tisíci klienty vymahačské firmě WLG Invest. Ta je nevybíravým způsobem vymáhala. Cílem Kverulanta bylo poskytnout postiženým klientům bezplatnou pomoc. To se podařilo a v roce 2014 byla tato kauza uložena do Kverulantova archivu. Oceňte Kverulantovu práci a staňte se jeho dárcem.

Paní Anna je povoláním účetní a matka dvou dětí. V roce 2011 ji vyděsila obsílka od soudu. Píše se v ní, že má zaplatit téměř 8 tisíc korun firmě WLG Invest, o které před tím nikdy neslyšela. Po delším pátrání paní Anna zjistila, že více než před deseti lety v roce 2002 ukončila s Kooperativou pojistnou smlouvu na byt, který tehdy prodávala. Ale než se Kooperativa uvolila pojistnou smlouvu ukončit, naúčtovala si ještě 474 Kč. Jen to zapomněla paní Anně říct. A zatímco Kooperativa mlčela, ze stokorun se stávaly tisíce.

Ani více než deset let nestačilo Kooperativě na to, aby paní Anně zavolala, přestože na ni měla telefonický kontakt, a přihlásila se o svoje peníze. A tak se automaticky po třech letech, tedy již v roce 2007, stal dluh promlčeným. Jenže to, že je dluh promlčený, se musí prokázat před soudem.

Jak už bylo řečeno, v roce 2011 Kooperativa prodala vymahačům promlčené pohledávky 70 tisíců klientů. Zní to absurdně, ale tandem Kooperativa-WLG Invest kalkuloval s tím, že stejně jako paní Annu vyděsí i tisíce dalších natolik, že jim raději zaplatí, než by si vzali advokáta. U paní Anny se ovšem vymahači spletli, protože ta se obrátila na Kverulanta. Ale u dalších sedmdesáti tisíc klientů Kooperativy měli slušnou šanci, že se bránit nebudou nebo při prokazování promlčení udělají chybu. Tandem Kooperativa-WLG Invest si tak nejspíš přišel na desítky milionů korun nebo spíše na stovky milionů, když do týmu vzali ještě exekutora, který si přihodil další náklady.

Když Kooperativa prodávala své promlčené pohledávky, muselo jí být naprosto jasné, že ten, kdo si je kupuje, chce vydělat jen a pouze na bezbrannosti lidí. Kooperativě asi přišlo správné, že někdo, kdo kdysi dlužil stokoruny, nyní přijde o desetitisíce jen proto, že se neumí bránit právnickým kličkám vymahačů a podlehne strachu z následné exekuce. Kverulantovi to správné nepřišlo, a tak každému zdarma nabídl kvalifikovanou právní pomoc. Kverulantův právník v několika případech podal odpor proti platebnímu rozkazu a tento odpor řádně zdůvodnil. Jako odměnu si ponechal náklady soudního řízení, které si sám na vymahačích vysoudil.

Kooperativa se chlubí tím, že je společensky odpovědnou firmou. Společenská odpovědnost je etický kodex, ve kterém se firmy dobrovolně zavazují, že se budou chovat férově vůči svým zaměstnancům, dodavatelům a klientům a že budou pomáhat společnosti, ve které podnikají. Také proto Kverulant vyzval Kooperativu, aby se všem 70 tisícům klientů omluvila dopisem a zároveň je informovala, jak se mají vymáhání promlčené pohledávky bránit. Ale Kooperativa si na společensky odpovědnou firmu jenom hraje a v tomto duchu také odpověděla:

V roce 2014 se již s prosbou o pomoc na Kverulanta neobrátil v této kauze žádný poškozený. Proto byla tato kauza uložena do Kverulantova archivu.  Věnujte nám každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.

Twitter