Nahoru

KORUPCE NA D5

Twitter

Cílem Kverulanta bylo odstranit nebezpečný billboard na D5 povolený v rozporu se zákonem a dosáhnout trestního postihu úředníků, kteří jej povolili. Druhý cíl se Kverulantovi nepodařilo splnit. Jeho trestní oznámení bylo definitivně odloženo. Na odstranění billboardu si Kverulant bude muset počkat do roku 2017, kdy vstoupí v platnost zákon zakazující billboardy na dálnicích. Kauza byla uložena do Kverulantova archivu v květnu 2013.

Česká pobočka předního evropského výrobce silničních nákladních vozidel, sídlící poblíž dálnice D5, si chtěla na svém pozemku postavit billboard. Chtěla jen informovat řidiče, že právě zde se vozidla vyrábí, prodávají a servisují. Mělo tedy jít spíš o firemní informační stojan podobný těm, které známe i z jinak přísných poměrů zemí západní Evropy. V srpnu 2008 se firma obrátila na Ministerstvo dopravy (MD) s žádostí o povolení takové informační cedule. Ministerstvo dopravy se obrátilo na Ministerstvo vnitra (MV). Úřední šiml tentokrát zařehtal, jak měl a MD na základě vyjádření MV souhlas nevydalo. Důvodem byla obava o bezpečnost silničního provozu.

Firma se proti zamítnutí ani neodvolala. Usoudili, že velká informační cedule by asi opravdu odváděla pozornost řidičů na dálnici. Chápali, že poblíž místa, kde chtěli stavět, je dopravní značka, odbočovací pruh sjezdu z dálnice a že je tam dokonce i přejezd dělícího pásu dálnice. Mohl to být příběh s dobrým koncem, ale není. Uplynulo jen pár dnů a 30 metrů od místa, kde firma plánovala svoji informační ceduli, začal vyrůstat jiný billboard. Ještě blíž k dálnici, ještě blíž k dopravní značce a ještě blíž k odbočovacímu pruhu.

NNeuvěřitelné? V západní Evropě asi ano. Ovšem v české kotlině? V červnu 2008 byla MD doručena žádost Rudolfa Bílého na povolení billboardu. Během tří dnů mu MD vyhovělo a stanovilo, že pozemek není v ochranném pásmu dálnice. Ani Ředitelství silnic a dálnic nemělo námitek. Jakoby v tomto případě neplatil § 78 Zákona o silničním provozu, podle kterého je v bezprostřední blízkosti pozemní komunikace zakázáno umísťovat cokoliv, co by mohlo rozptylovat účastníky provozu.

Ředitel oné české pobočky nákladních vozidel se obrátil na MD s pochybnostmi o legálnosti povolení billboardu pana Rudolfa Bílého. Od MD se dozvěděl, že vše je v naprostém pořádku. Ředitel se poté dokonce sešel s panem Bílým. Ten mu vysvětlil, jak se to dělá a uvedl rovněž cenu, za niž je ochoten věc „zařídit“. Naznačil i způsob, jak budou peníze „použity“. Za několik dnů se na ředitele telefonicky obrátil i jistý pán z nejmenované státní instituce. Pán se představil jako Ferda Mravenec. Ferda Mravenec sdělil panu řediteli, že pokud se cítí poškozen, jistě se s jeho billboardem dá něco „dělat“. Ferda Mravenec řediteli nabízel i jiné pozemky podél dálnice D5, kde by stavba „šla zařídit“. Ředitel odmítnul všechny korupční nabídky a Ferdu Mravence odkázal zpět do jeho mraveniště. Ředitel nechtěl dát úplatek, a tak nemá billboard. Billboard pana Bílého naopak stojí.

Kverulant podal na úředníky MD a na pana Bílého trestní oznámení pro podezření z korupce a pro trestní čin obecného ohrožení. Vyšetřování trvalo dlouho. Spis Policie několikrát odložila a ani přezkoumání státní žalobkyní nevedlo ke vznesení obvinění:

Podle státní žalobkyně není problém ve vydání dvou naprosto odlišných stanovisek stejným úřadem, téměř ve stejné věci a téměř ve stejném čase. Kverulant si myslí, že to problém je, ale chápe, jak obtížné je prokázat korupci.

Policejní vyšetřování bylo definitivně zastaveno. Publicita už nemohla ztěžovat policejní vyšetřování, a tak Kverulant podal stížnost ministrovi dopravy. Kverulant chtěl věřit, že billboard bude odstraněn a někdo z úředníků potrestán. Nebude a Ministerstvo se dokonce podělilo o svůj názor, že billboardy silniční provoz neruší:

Než byla stížnost vyřízena, vyměnili se hned tři ministři. Ale ani jeden z nich s korupčním billboardem na D5 neudělal naprosto nic.

Billboard tak bude muset počkat na své odstranění až do roku 2017, kdy vstoupí v platnost zákon zakazující billboardy na dálnicích. Kauza proto byla v květnu 2013 uložena do Kverulantova archivu. Kverulant zdvořile prosí o finanční podporu svého úsilí i vás.  Věnujte nám každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.

Twitter