Wanted Pavel Blažek alias Don Pablo
Pavel Blažek selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human. Navíc lhal a podváděl. Proto bylo cílem Kverulanta odstoupení Pavla Blažka z pozice ministra spravedlnosti Nečasovy vlády. Pád této vlády v létě 2013 a následný volební debakl ODS na čas ukončil působení Pavla Blažka v exekutivě. ODS se však patrně nepoučila a na podzim 2021 se Blažek navzdory Kverulantovým protestům opět stal ministrem spravedlnosti. Kverulant činnost Pavla Blažka známého pod přezdívkou Don Pablo pečlivě sleduje. V únoru 2023, když Blažek opět zasahoval do vyšetřování kauzy „Stoka“ ve které je sám namočen, vyzval k odvolání Blažka z funkce. Podpořte Kverulanta v hlídání věrolomných politiků alespoň malým darem.
Už jsme si asi zvykli, že větší lháři než politici jsou už jenom politici v televizi. Ale když někdo lže, aby sebe nebo jiného obohatil tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, už to není jenom lež, ale naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu dle § 209. A přesně to Pavel Blažek podle Kverulanta udělal v kauze Diag Human.
Kamarádi
Bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, jeho utajený placený poradce Zdeněk Koudelka a Pavel Blažek, v lednu 2002 narychlo jmenovaný právní zástupce ČR v této kauze, jsou hlavními viníky toho, že spor se společností Diag Human nebyl relativně rozumně vyřešen už v té době. Pavel Blažek ve sporu nehájil svého klienta, stát, ale zájem svůj a svého kamaráda Radomíra Daňhela. Šlo o to, aby si oba ještě stihli něco přivydělat na chronicky špatně kontrolovaných právních sporech státu dřív, než bude schválen zákon o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (červen 2002). A že Radomír a Pavel byli nějací kamarádi! V roce 2001 si za 7,5 milionu korun společně koupili dům v Brně. A kamarádství vydrželo dodnes. Záhy po nástupu do funkce ministra spravedlnosti v červenci 2012 jmenoval Pavel Radomíra svým náměstkem sekce ekonomické a investiční. Při pohledu do oficiálního životopisu pana Daňhela musí být každému jasné, že jeho jedinou kvalifikací bylo letité kamarádství s ministrem. Jistě tedy nešlo o ukázku politické arogance a klientelismu, ale o výraz ryzího přátelství.
Policejní razie na radnici v Brně
O „přátelství“ Pavla Blažka a Radomíra Daňhela svědčí i policejní razie na radnici Brno-střed. Ráno v pondělí 10. srpna 2020 začala Policie ČR a NCOZ vyšetřovat brněnské politiky ODS kvůli podezření, že kupčili s brněnským majetkem a brali milionové úplatky. Mezi vyšetřovanými jsou mimo jiné i Pavel Blažek, jeho tehdejší náměstek Radomír Daňhel, primátorka Brna Markéta Vaňková i její náměstek Robert Kerndl.
Diag Human
Nyní však přejděme od idylického soužití v jednom domě a na jednom pracovišti k méně idylické záležitosti – ke kauze Diag Human. Vláda svým usnesením přikázala v listopadu 2000 ministru Fišerovi už tehdy starý spor ukončit. Nechala si předtím zpracovat tři nezávislé právní posudky, které shodně označily pozici státu ve sporu za ztracenou a doporučily co nejrychlejší dohodu tak, aby se zabránilo nárůstu úroků. V té chvíli šlo spor ukončit za maximálně dvě miliardy korun náhrady škody. Nikoliv za více než 10 miliard korun. Na tolik totiž narostl dluh v roce 2012.
Pavel Blažek přichází
Zdeněk Koudelka, Kverulantovi dobře známý z kauzy Jak Zemanův kamarád Koudelka nakonec ostrouhal, v létě 2001 dopisem nabádal ministra, aby odložil rozhodnutí o ukončení sporu až za příští volby, které ovšem byly až za jedenáct měsíců. Ostatní členové vlády sice protestovali, ale ministr Fišer nedbal. Na Koudelkovu radu přizval nového právníka – právě Pavla Blažka. Ten ministrovi poradil, aby zadal vypracování nového „odborného“ posudku – právě firmě Radomíra Daňhela. Šlo o firmu DEUP, která nejen sídlila na stejné adrese jako kancelář Pavla Blažka, ale ani se netajila spoluprací s ním. Nezávislý pozorovatel nemusí být zrovna stižen paranoiou, aby za tím viděl příkladný konflikt zájmů a snahu uloupnout si ze státní zakázky i něco pro sebe. Mimochodem, jak je vidět, spolupracující soudní exekutorkou firmy DEUP byla manželka Pavla Blažka.
Podvod
Jenže proč zadávat nový posudek, když už byl k dispozici hotový znalecký posudek znalců Kochánka a Luňáka, na kterém se shodly obě strany sporu a který ministerstvo objednalo a zaplatilo? Ten bylo třeba označit za irelevantní, a tak Pavel Blažek jako právní zástupce ČR zaslal rozhodčímu senátu v kauze Diag Human dopis, ve kterém jménem státu tvrdil, že Ministerstvo zdravotnictví ČR nikdy takový posudek neobjednalo. Pavel Blažek pro jistotu ještě naznačil, že samotné vypracování posudku bylo kriminální aktivitou.
Právě zasláním tohoto dopisu se podle Kverulanta Pavel Blažek dopustil trestného činu podvodu. Pavel Blažek vědomě lhal o podstatných záležitostech sporu s Diag Human a to celé s cílem, aby obohatil sebe a kamaráda z „dvojdomku“. Nový „znalecký posudek“ totiž stál třicetkrát více než původní posudek – a o to šlo. Kverulant se o svůj právní názor na počínání Pavla Blažka podělil s orgány činnými v trestním řízení. Těm se však nepodařilo shromáždit dostatek důkazů a věc nakonec odložily. Kverulant se tomu dosti diví, protože on, ač nemaje pravomoci orgánů činných v trestním řízení, takových důkazů získal docela dost. Laskavý čtenář je nalezne na konci této stránky.
Dítě opoziční smlouvy
Za zmínku také stojí skutečnost, že všichni aktéři, či chcete-li pachatelé, této kauzy jsou z Brna. Tam si také Pavel Blažek kvůli svému zákulisnímu vlivu už vysloužil přezdívku „Don Pablo“. Politicky vyrostl jako dítě opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Vyjednávání vzájemně výhodných vztahů, pozic a obchodů mu v sociální demokracii od začátku zajišťoval jeho blízký přítel ze studií a později i kolega na právnické fakultě, a také v minulosti spolumajitel nejméně dvou jeho firem, poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka. Kverulant touto kauzou poukázal na politickou aroganci a klientelismus vrcholného představitele ODS. Jistě nejen to přispělo k volebnímu debaklu ODS ve volbách na podzim roku 2013.
Návrat bandy Dona Pabla
Na podzim 2021 proběhly v České republice volby. Vládu se jala sestavit koalice pěti stran v čele s ODS. Kverulant chtěl věřit, že tato vláda bude výrazně transparentnější než ta Babišova. Členové budoucí vlády, ODS, KDÚ-ČSL, TOP09, Starostové a nezávislý a konečně Piráti v volbách občanům společně slibovali skoncovat s klientelismem, korupcí a porušováním zákonů. Navržení Pavla Blažka na ministra spravedlnosti však bylo s těmito sliby v příkrém rozporu.
Kverulant a Nadační fond proti korupci proto 9. prosince 2021 odeslaly designovanému premiérovi Petrovi Fialovi otevřený dopis, ve kterém protestují proti nominaci Pavla Blažka na ministra spravedlnosti. Připomněly Blažkovo angažmá v kauze Diag Human a v kauze Stoka a konstatovaly, že čelní představitel justice by neměl být spojován s korupčními kauzami.
Nadační fond proti korupci a Kverulant.org nebyly jediné watchdogové organizace, které protestovaly proti tomu, aby Pavel Blažek stanul v čele justice. Na vedoucí představitele nastupující vládní koalice apeloval i Transparency International.
Marně. V pátek 17. prosince 2021 jmenoval prezident Miloš Zemanv Lánech novou vládu. Následně nový premiér Petr Fiala (ODS) uvedl do úřadů členy své vlády. Členem této vlády se stal ve funkci ministra spravedlnosti Pavel Blažek. Jedním z jeho prvních kroků bylo jmenování staronového náměstka právě Radomíra Daňhela. Tedy toho s kterým už na stejném ministerstvu spolupracoval v letech 2012-2013.
Nástup na vojenskou školu za komunistů a tituly z internetu
Radomír Daňhel je mužem, který má mezi všemi členy vlády Petra Fialy, včetně jejich náměstků, pravděpodobně nejdelší seznam titulů před i za jménem – Ing. Bc. Radomír Daňhel, MBA, LL.M. Zkratka před jménem naznačuje akademický bakalářský titul za studium pravděpodobně nezakončené diplomovou prací. Honosně vypadající anglické zkratky za jménem jsou neakademickými tituly za absolvování doplňovacích kurzů, v naprosté většině korespondenčních. Většina z nich se dá sehnat na internetu za pár desítek tisíc korun.
Mnohem zajímavější je proto podívat se na Daňhelův profesní životopis, ze kterého plyne, že okamžitě po absolvování střední školy nastoupil v roce 1987 na výběrovou Vojenskou vysokou školu ve Vyškově. Až do roku 1991 tam studoval na Fakultě týlového a technického zabezpečení. V armádě a na Ministerstvu obrany zůstal až do roku 1997, kdy skončil jako odborný asistent Vojenské akademie v Brně. Od roku 1995 však už byl i ředitelem společnosti DEUP, se kterou začal podnikat ve spolupráci právě s mladým advokátem a politikem ODS Pavlem Blažkem a jeho manželkou, která v jeho firmě působila léta jako exekutorka. Působil i jako správce konkursní podstaty drnovického fotbalového klubu.
Náměstek ministra spravedlnosti Radomír Daňhel vlastní 37 nemovitostí, včetně hotelového resortu na Kanárských ostrovech
Přestože současný náměstek ministra spravedlnosti Radomír Daňhel byl téměř celý svůj profesní život zaměstnancem státu, přišel si na velké peníze. Daňhel měl nebo má podíly v desítkách firem a vlastní 37 nemovitostí včetně hotelového rezortu na španělských Kanárských ostrovech. Kverulant je přesvědčen, že si na ně „vydělal“ především za svého předchozího působení ve zbrojním státním podniku Letecké opravny Malešice braním úplatků od preferovaných dodavatelů. O svá podezření se podělil se španělskou zpravodajskou jednotkou bojující proti praní špinavých peněz. Podle španělských zákonů bude muset tamním orgánům prokázat, že si na hotelový rezort našetřil legálně.
Výzva k odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka
V únoru 2023 vedla nespokojenost občanské společnosti s působením Blažka k výzvě za jeho odvolání z funkce, protože již počtvrté požadoval od žalobců další informace ze živé kauzy „Stoka“. Do té byli zapleteni nejen jeho spolustraníci, ale i on sám. Táhnoucí se kauza se týká manipulací s brněnskými městskými byty. Část nemovitostí měla končit u některých vlivných politiků za úplatek. V roce 2022 policisté zasahovali u předsedy bytové komise Otakara Bradáče (ODS) a mezi prošetřovanými je i sám Blažek.
Ministr spravedlnosti podal za celou dobu, kdy je ve funkci, ve všech případech po celé republice celkem devět žádostí o informace. A čtyři z nich se týkají výhradně té bytové kauzy, v níž je sám podezřelý. A to během pouhých tří týdnů. Blažek má eminentní zájem na údajích ze živé kauzy, která se ho samotného týká. Žalobci to právem vnímají jako nátlak. Podrobnosti naleznete v pořadu Vinohradská 12 ze čtvrtka 2. února 2023.
Prosba o podporu
Pokud si i vy myslíte, že si zasloužíme lepší ministry spravedlnosti, než jsou kvítka kdysi vyrostlá na hnojišti opoziční smlouvy, můžete Kverulanta podpořit. Věnujte nám každý měsíc jakkoliv malý, za to však pravidelný příspěvek.
Únik z odposlechů
Každá pořádná kauza má dnes i únik odposlechů do médií. A tak i Kverulant musí disponovat tajnou nahrávkou z policejního spisu – i kdyby si ji měl vyrobit sám. Byla pořízena při výpovědi utajeného klíčového svědka s krycím jménem „Ovar“.
Za Kverulantův tým Jan Urban a Vojtěch Razima
Důkazy
Pro zájemce jsou k dispozici dokumenty k této kauze:
- částky za ZP.pdf
- dopis P.Blažka rozhodcům 25032002.pdf
- hlavičkový papír DEUP 20032002.pdf
- informace pro ministra 08082001.pdf
- MZdr J.Urbanovi 02.pdf
- MZdr J.Urbanovi 15082007.pdf
- smlouva MZdr P.Blažek 13022002.pdf
- smlouva MZdr se znalcem 12042001.pdf
- výběr znalce – zápis 15012002.pdf
- zápis MZdr-Diag 08062001.pdf
- zápis z jednání Diag MZdr 09042001.pdf