Nahoru

Wanted Pavel Blažek alias Don Pablo

Pavel Blažek selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human. Navíc lhal a podváděl. Proto bylo cílem Kverulanta odstoupení Pavla Blažka z pozice ministra spravedlnosti. Pád celé vlády v létě 2013 a následný volební debakl ODS ukončilo působení Pavla Blažka v exekutivě. Nyní se však zdá, že pan Blažek by mohl znovu zastávat post ministra spravedlnosti. Kverulant protestuje a poslal dopis všem nově zvoleným zákonodárcům. Oceňte Kverulantovo úsilí zastavit tuneláře ve státním dresu a podarujte ho alespoň symbolickým darem.

Fotokoláž: ATEO

Už jsme si asi zvykli, že větší lháři než politici jsou už jenom politici v televizi. Ale když někdo lže, aby sebe nebo jiného obohatil tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, už to není jenom lež, ale naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu dle § 209. A přesně to Pavel Blažek podle Kverulanta udělal v kauze Diag Human.

Kamarádi

Bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, jeho utajený placený poradce Zdeněk Koudelka a Pavel Blažek, v lednu 2002 narychlo jmenovaný právní zástupce ČR v této kauze, jsou hlavními viníky toho, že spor se společností Diag Human nebyl relativně rozumně vyřešen už v té době. Pavel Blažek ve sporu nehájil svého klienta, stát, ale zájem svůj a svého kamaráda Radomíra Daňhela. Šlo o to, aby si oba ještě stihli něco přivydělat na chronicky špatně kontrolovaných právních sporech státu dřív, než bude schválen zákon o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (červen 2002). A že Radomír a Pavel byli nějací kamarádi! V roce 2001 si za 7,5 milionu korun společně koupili dům v Brně. A kamarádství vydrželo dodnes. Záhy po nástupu do funkce ministra spravedlnosti v červenci 2012 jmenoval Pavel Radomíra svým náměstkem sekce ekonomické a investiční. Při pohledu do oficiálního životopisu pana Daňhela musí být každému jasné, že jeho jedinou kvalifikací bylo letité kamarádství s ministrem. Jistě tedy nešlo o ukázku politické arogance a klientelismu, ale o výraz ryzího přátelství.

Fotokoláž: Kverulant.org

Policejní razie na radnici v Brně

O „přátelství“ Pavla Blažka a Radomíra Daňhela svědčí i policejní razie na radnici Brno-střed. Ráno v pondělí 10. srpna 2020 začala Policie ČR a NCOZ vyšetřovat brněnské politiky ODS kvůli podezření, že kupčili s brněnským majetkem a brali milionové úplatky. Mezi vyšetřovanými jsou mimo jiné i Pavel Blažek, jeho tehdejší náměstek Radomír Daňhel, primátorka Brna Markéta Vaňková i její náměstek Robert Kerndl.

Diag Human

Nyní však přejděme od idylického soužití v jednom domě a na jednom pracovišti k méně idylické záležitosti – ke kauze Diag Human. Vláda svým usnesením přikázala v listopadu 2000 ministru Fišerovi už tehdy starý spor ukončit. Nechala si předtím zpracovat tři nezávislé právní posudky, které shodně označily pozici státu ve sporu za ztracenou a doporučily co nejrychlejší dohodu tak, aby se zabránilo nárůstu úroků. V té chvíli šlo spor ukončit za maximálně dvě miliardy korun náhrady škody. Nikoliv za více než 10 miliard korun. Na tolik totiž narostl dluh v roce 2012.

Fotokoláž: Kverulant.org

Pavel Blažek přichází

Zdeněk Koudelka, Kverulantovi dobře známý z kauzy Jak Zemanův kamarád Koudelka nakonec ostrouhal, v létě 2001 dopisem nabádal ministra, aby odložil rozhodnutí o ukončení sporu až za příští volby, které ovšem byly až za jedenáct měsíců. Ostatní členové vlády sice protestovali, ale ministr Fišer nedbal. Na Koudelkovu radu přizval nového právníka – právě Pavla Blažka. Ten ministrovi poradil, aby zadal vypracování nového „odborného“ posudku – právě firmě Radomíra Daňhela. Šlo o firmu DEUP, která nejen sídlila na stejné adrese jako kancelář Pavla Blažka, ale ani se netajila spoluprací s ním. Nezávislý pozorovatel nemusí být zrovna stižen paranoiou, aby za tím viděl příkladný konflikt zájmů a snahu uloupnout si ze státní zakázky i něco pro sebe. Mimochodem, jak je vidět, spolupracující soudní exekutorkou firmy DEUP byla manželka Pavla Blažka.

Podvod

Jenže proč zadávat nový posudek, když už byl k dispozici hotový znalecký posudek znalců Kochánka a Luňáka, na kterém se shodly obě strany sporu a který ministerstvo objednalo a zaplatilo? Ten bylo třeba označit za irelevantní, a tak Pavel Blažek jako právní zástupce ČR zaslal rozhodčímu senátu v kauze Diag Human dopis, ve kterém jménem státu tvrdil, že Ministerstvo zdravotnictví ČR nikdy takový posudek neobjednalo. Pavel Blažek pro jistotu ještě naznačil, že samotné vypracování posudku bylo kriminální aktivitou.

Právě zasláním tohoto dopisu se podle Kverulanta Pavel Blažek dopustil trestného činu podvodu. Pavel Blažek vědomě lhal o podstatných záležitostech sporu s Diag Human a to celé s cílem, aby obohatil sebe a kamaráda z „dvojdomku“. Nový „znalecký posudek“ totiž stál třicetkrát více než původní posudek – a o to šlo. Kverulant se o svůj právní názor na počínání Pavla Blažka podělil s orgány činnými v trestním řízení. Těm se však nepodařilo shromáždit dostatek důkazů a věc nakonec odložily. Kverulant se tomu dosti diví, protože on, ač nemaje pravomoci orgánů činných v trestním řízení, takových důkazů získal docela dost. Laskavý čtenář je nalezne na konci této stránky.

Kresba: Lubomír Lichý

Dítě opoziční smlouvy

Za zmínku také stojí skutečnost, že všichni aktéři, či chcete-li pachatelé, této kauzy jsou z Brna. Tam si také Pavel Blažek kvůli svému zákulisnímu vlivu už vysloužil přezdívku „Don Pablo“. Politicky vyrostl jako dítě opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Vyjednávání vzájemně výhodných vztahů, pozic a obchodů mu v sociální demokracii od začátku zajišťoval jeho blízký přítel ze studií a později i kolega na právnické fakultě, a také v minulosti spolumajitel nejméně dvou jeho firem, poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka. Kverulant touto kauzou poukázal na politickou aroganci a klientelismus vrcholného představitele ODS. Jistě nejen to přispělo k volebnímu debaklu ODS ve volbách na podzim roku 2013.

Fotokoláž: ATEO

Únik z odposlechů

Každá pořádná kauza má dnes i únik odposlechů do médií. A tak i Kverulant musí disponovat tajnou nahrávkou z policejního spisu – i kdyby si ji měl vyrobit sám. Byla pořízena při výpovědi utajeného klíčového svědka s krycím jménem „Ovar“.

Prosba o podporu

Pokud si i vy myslíte, že si zasloužíme lepší ministry spravedlnosti, než jsou kvítka kdysi vyrostlá na hnojišti opoziční smlouvy, můžete Kverulanta podpořit. Věnujte nám každý měsíc jakkoliv malý, za to však pravidelný příspěvek.

Za Kverulantův tým Jan Urban

Důkazy

Pro zájemce jsou k dispozici dokumenty k této kauze: