Nahoru

Wanted Pavel Blažek alias Don Pablo

Pavel Blažek selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human. Navíc lhal a podváděl. Proto bylo cílem Kverulanta odstoupení Pavla Blažka z pozice ministra spravedlnosti. Pád celé vlády v létě 2013 a následný volební debakl ODS ukončilo působení Pavla Blažka v exekutivě. ODS se však patně nepoučila a na podzim 2021 se Blažek opět stal ministrem spravedlnosti. Kverulant opět protestoval a předsevzal si, že bude činnost Pavla Blažka známého pod přezdívkou Don Pablo velmi pečlivě sledovat. Podpořte Kverulanta v jeho watchdogové práci alespoň malým darem.

Fotokoláž: ATEO

Už jsme si asi zvykli, že větší lháři než politici jsou už jenom politici v televizi. Ale když někdo lže, aby sebe nebo jiného obohatil tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, už to není jenom lež, ale naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu dle § 209. A přesně to Pavel Blažek podle Kverulanta udělal v kauze Diag Human.

Kamarádi

Bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, jeho utajený placený poradce Zdeněk Koudelka a Pavel Blažek, v lednu 2002 narychlo jmenovaný právní zástupce ČR v této kauze, jsou hlavními viníky toho, že spor se společností Diag Human nebyl relativně rozumně vyřešen už v té době. Pavel Blažek ve sporu nehájil svého klienta, stát, ale zájem svůj a svého kamaráda Radomíra Daňhela. Šlo o to, aby si oba ještě stihli něco přivydělat na chronicky špatně kontrolovaných právních sporech státu dřív, než bude schválen zákon o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (červen 2002). A že Radomír a Pavel byli nějací kamarádi! V roce 2001 si za 7,5 milionu korun společně koupili dům v Brně. A kamarádství vydrželo dodnes. Záhy po nástupu do funkce ministra spravedlnosti v červenci 2012 jmenoval Pavel Radomíra svým náměstkem sekce ekonomické a investiční. Při pohledu do oficiálního životopisu pana Daňhela musí být každému jasné, že jeho jedinou kvalifikací bylo letité kamarádství s ministrem. Jistě tedy nešlo o ukázku politické arogance a klientelismu, ale o výraz ryzího přátelství.

Fotokoláž: Kverulant.org

Policejní razie na radnici v Brně

O „přátelství“ Pavla Blažka a Radomíra Daňhela svědčí i policejní razie na radnici Brno-střed. Ráno v pondělí 10. srpna 2020 začala Policie ČR a NCOZ vyšetřovat brněnské politiky ODS kvůli podezření, že kupčili s brněnským majetkem a brali milionové úplatky. Mezi vyšetřovanými jsou mimo jiné i Pavel Blažek, jeho tehdejší náměstek Radomír Daňhel, primátorka Brna Markéta Vaňková i její náměstek Robert Kerndl.

Diag Human

Nyní však přejděme od idylického soužití v jednom domě a na jednom pracovišti k méně idylické záležitosti – ke kauze Diag Human. Vláda svým usnesením přikázala v listopadu 2000 ministru Fišerovi už tehdy starý spor ukončit. Nechala si předtím zpracovat tři nezávislé právní posudky, které shodně označily pozici státu ve sporu za ztracenou a doporučily co nejrychlejší dohodu tak, aby se zabránilo nárůstu úroků. V té chvíli šlo spor ukončit za maximálně dvě miliardy korun náhrady škody. Nikoliv za více než 10 miliard korun. Na tolik totiž narostl dluh v roce 2012.

Fotokoláž: Kverulant.org

Pavel Blažek přichází

Zdeněk Koudelka, Kverulantovi dobře známý z kauzy Jak Zemanův kamarád Koudelka nakonec ostrouhal, v létě 2001 dopisem nabádal ministra, aby odložil rozhodnutí o ukončení sporu až za příští volby, které ovšem byly až za jedenáct měsíců. Ostatní členové vlády sice protestovali, ale ministr Fišer nedbal. Na Koudelkovu radu přizval nového právníka – právě Pavla Blažka. Ten ministrovi poradil, aby zadal vypracování nového „odborného“ posudku – právě firmě Radomíra Daňhela. Šlo o firmu DEUP, která nejen sídlila na stejné adrese jako kancelář Pavla Blažka, ale ani se netajila spoluprací s ním. Nezávislý pozorovatel nemusí být zrovna stižen paranoiou, aby za tím viděl příkladný konflikt zájmů a snahu uloupnout si ze státní zakázky i něco pro sebe. Mimochodem, jak je vidět, spolupracující soudní exekutorkou firmy DEUP byla manželka Pavla Blažka.

Podvod

Jenže proč zadávat nový posudek, když už byl k dispozici hotový znalecký posudek znalců Kochánka a Luňáka, na kterém se shodly obě strany sporu a který ministerstvo objednalo a zaplatilo? Ten bylo třeba označit za irelevantní, a tak Pavel Blažek jako právní zástupce ČR zaslal rozhodčímu senátu v kauze Diag Human dopis, ve kterém jménem státu tvrdil, že Ministerstvo zdravotnictví ČR nikdy takový posudek neobjednalo. Pavel Blažek pro jistotu ještě naznačil, že samotné vypracování posudku bylo kriminální aktivitou.

Právě zasláním tohoto dopisu se podle Kverulanta Pavel Blažek dopustil trestného činu podvodu. Pavel Blažek vědomě lhal o podstatných záležitostech sporu s Diag Human a to celé s cílem, aby obohatil sebe a kamaráda z „dvojdomku“. Nový „znalecký posudek“ totiž stál třicetkrát více než původní posudek – a o to šlo. Kverulant se o svůj právní názor na počínání Pavla Blažka podělil s orgány činnými v trestním řízení. Těm se však nepodařilo shromáždit dostatek důkazů a věc nakonec odložily. Kverulant se tomu dosti diví, protože on, ač nemaje pravomoci orgánů činných v trestním řízení, takových důkazů získal docela dost. Laskavý čtenář je nalezne na konci této stránky.

Kresba: Lubomír Lichý

Dítě opoziční smlouvy

Za zmínku také stojí skutečnost, že všichni aktéři, či chcete-li pachatelé, této kauzy jsou z Brna. Tam si také Pavel Blažek kvůli svému zákulisnímu vlivu už vysloužil přezdívku „Don Pablo“. Politicky vyrostl jako dítě opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Vyjednávání vzájemně výhodných vztahů, pozic a obchodů mu v sociální demokracii od začátku zajišťoval jeho blízký přítel ze studií a později i kolega na právnické fakultě, a také v minulosti spolumajitel nejméně dvou jeho firem, poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka. Kverulant touto kauzou poukázal na politickou aroganci a klientelismus vrcholného představitele ODS. Jistě nejen to přispělo k volebnímu debaklu ODS ve volbách na podzim roku 2013.

Fotokoláž: ATEO

Návrat bandy Dona Pabla

Na podzim 2021 proběhly v České republice volby. Vládu se jala sestavit koalice pěti stran v čele s ODS. Kverulant chtěl věřit, že tato vláda bude výrazně transparentnější než ta Babišova. Členové budoucí vlády, ODS, KDÚ-ČSL, TOP09, Starostové a nezávislý a konečně Piráti v volbách občanům společně slibovali skoncovat s klientelismem, korupcí a porušováním zákonů.  Navržení Pavla Blažka na ministra spravedlnosti však bylo s těmito sliby v příkrém rozporu. 

Pavel Blažek, foto ČTK

Kverulant a Nadační fond proti korupci proto 9. prosince 2021 odeslaly designovanému premiérovi Petrovi Fialovi otevřený dopis, ve kterém protestují proti nominaci Pavla Blažka na ministra spravedlnosti. Připomněly Blažkovo angažmá v kauze Diag Human a v kauze Stoka a konstatovaly, že čelní představitel justice by neměl být spojován s korupčními kauzami.

Nadační fond proti korupci a Kverulant.org nebyly jediné watchdogové organizace, které protestovaly proti tomu, aby Pavel Blažek stanul v čele justice. Na vedoucí představitele nastupující vládní koalice apeloval i Transparency International.

Marně. V pátek 17. prosince 2021 jmenoval prezident Miloš Zemanv Lánech novou vládu. Následně nový premiér Petr Fiala (ODS) uvedl do úřadů členy své vlády. Členem této vlády se stal ve funkci ministra spravedlnosti Pavel Blažek. Jedním z jeho prvních kroků bylo jmenování staronového náměstka právě Radomíra Daňhela. Tedy toho s kterým už na stejném ministerstvu spolupracoval v letech 2012-2013.

Správce konkursní podstaty drnovického fotbalového klubu Radomír Daňhel (vlevo) s předsedou klubu a jeho jediným věřitelem Janem Gottvaldem na tiskové konferenci, která se konala 9. srpna 2000 v Brně, foto ČTK

Nástup na vojenskou školu za komunistů a tituly z internetu

Radomír Daňhel je mužem, který má mezi všemi členy vlády Petra Fialy, včetně jejich náměstků, pravděpodobně nejdelší seznam titulů před i za jménem – Ing. Bc. Radomír Daňhel, MBA, LL.M. Zkratka před jménem naznačuje akademický bakalářský titul za studium pravděpodobně nezakončené diplomovou prací. Honosně vypadající anglické zkratky za jménem jsou neakademickými tituly za absolvování doplňovacích kurzů, v naprosté většině korespondenčních. Většina z nich se dá sehnat na internetu za pár desítek tisíc korun.

Mnohem zajímavější je proto podívat se na Daňhelův profesní životopis, ze kterého plyne, že okamžitě po absolvování střední školy nastoupil v roce 1987 na výběrovou Vojenskou vysokou školu ve Vyškově. Až do roku 1991 tam studoval na Fakultě týlového a technického zabezpečení. V armádě a na Ministerstvu obrany zůstal až do roku 1997, kdy skončil jako odborný asistent Vojenské akademie v Brně. Od roku 1995 však už byl i ředitelem společnosti DEUP, se kterou začal podnikat ve spolupráci právě s mladým advokátem a politikem ODS Pavlem Blažkem a jeho manželkou, která v jeho firmě působila léta jako exekutorka. Působil i jako správce konkursní podstaty drnovického fotbalového klubu.

Náměstek ministra spravedlnosti Radomír Daňhel vlastní 37 nemovitostí. Je mezi nimi i hotelový komplex na Kanárských ostrovech?

Radomír Daňhel byl také obchodním ředitelem státního podniku Letecké opravny Malešice Praha (LOM). Za tento podnik podepsal s ministerstvem obrany v prosinci 2020 smlouvu na modernizaci 15 dopravních vrtulníků Mi-171Š v ceně 1,2 miliardy korun. Právě v LOMU si měl Daňhel díky své „šikovnosti“ našetřit na celou řadu nemovitostí včetně hotelového komplexu na Kanárských ostrovech. Hotel, který mu údajně patří se jmenuje Ohasis Boutique Suites a nachází se na adrese Av. San Fracisko 15, 50 38650 Arona, Santa Cruz deTenerife. Komplex údajně nedávno prošel nákladnou rekonstrukcí.

Ohasis Boutique Suites, foto Tripadvisor

Kverulant ve snaze potvrdit Daňhelovo vlastnictví hotelového komplexu požádal Ministerstvo spravedlnosti o nahlídnutí do jeho všech majetkových přiznání. Ministerstvo mu vyhovělo jen v jednom případě. Poskytlo mu Daňhelovo vstupní majetková přiznání ze dne 24. 2. 2022. Tam se lze dočíst, že Blažkův náměstek má celkem 37 nemovitostí. Kde tyto nemovitosti jsou ani to, jak jsou velké se z Daňhelova přiznání vyčíst nedá. Podle ministerstva je to tak v souladu se zákonem:  „V případě vstupního oznámení pana Ing. Bc. Radomíra Daňhela, MBA, LL.M., je rozsah údajů, které jsou k dispozici částečně limitován, neboť podle § 14b odst. 1 písm. d) zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o střetu zájmů“), se v případě veřejných funkcionářů podle § 2 odst. 2 zákona o střetu zájmů žadateli zpřístupní údaje v oznámení pouze v rozsahu skutečností oznámených podle § 9, § 10 odst. 2 písm. a) a c), § 11 odst. 2 písm. a) a § 12 odst. 4 zákona o střetu zájmů. Z nahlížení je tedy vyjmuto oznámení o cenných papírech, oznámení o jiných věcech movitých a oznámení o závazcích. Nadto jsou z nahlížení vyňaty údaje vztahující se k datu a místu narození a identifikaci oznamované nemovité věci, tj. údaje o katastrálním území, číslu LV včetně dalších identifikačních údajů (např. parcelní číslo, číslo popisné a další)“

Majetková přiznání umožňují veřejnosti kontrolovat, jestli politici ve funkci zázračně a záhadně nezbohatli. Politici mají povinnost je podávat v takzvaném centrálním registru oznámení. Z výše uvedeného je zřejmé, že nyní registr naprosto neumožnuje veřejnosti zjistit relevantní informace.

Prosba o podporu

Pokud si i vy myslíte, že si zasloužíme lepší ministry spravedlnosti, než jsou kvítka kdysi vyrostlá na hnojišti opoziční smlouvy, můžete Kverulanta podpořit. Věnujte nám každý měsíc jakkoliv malý, za to však pravidelný příspěvek.

Únik z odposlechů

Každá pořádná kauza má dnes i únik odposlechů do médií. A tak i Kverulant musí disponovat tajnou nahrávkou z policejního spisu – i kdyby si ji měl vyrobit sám. Byla pořízena při výpovědi utajeného klíčového svědka s krycím jménem „Ovar“.

Za Kverulantův tým Jan Urban a Vojtěch Razima

Důkazy

Pro zájemce jsou k dispozici dokumenty k této kauze: