Nahoru

REVITALIZACE BUĎÁNKY BILLBOARDEM

Cílem iniciativy „Zachraňme Buďánku“ s podporou Kverulanta bylo dosáhnout odstranění megabillboardu z památkové zóny Buďánka v Praze. To se podařilo. 

Bývalá dělnická osada Buďánka má pohnutou historii. Dělníci si zde postavili domky na začátku 19. století a během doby, kdy Smíchov a Košíře vyrostly v industriální čtvrti, stala se osada malebným místem vesnického charakteru uprostřed města. Ještě v 80. letech minulého století zde žili starousedlíci a drobní řemeslníci sousedským životem mezi zahrádkami. Byli však nuceni se vystěhovat.

Město se v té době rozhodlo osadu jako „ostudu dělnického bydlení“ zbourat a nechat zde postavit novostavby. Na demolici však nakonec kvůli politickým změnám nedošlo. Po revoluci se osada stala památkovou zónou a pozemky si od magistrátu vyžádala pod svoji správu Praha 5. Od té doby Buďánka už jen chátrá. Iniciativy místních sdružení se nesetkávají s žádnou podporou a žádný z projektů na obnovu osady nebyl Prahou 5 přijat. Až v roce 2006 pronajala Praha 5 pozemky za neuvěřitelných 5 Kč za metr čtvereční ročně developerské firmě Geosan. Ta slíbila, že bude osadu revitalizovat.

V polovině července 2011 přijely na Buďánku bagry. Že by developer Geosan konečně začal s revitalizací? Znalec poměrů v pražské kotlině nebude překvapen. Bagry přijely stavět velký billboard. Ukázalo se, že Praha 5 povolila stavbu billboardu s dvěma desetimetrovými LED obrazovkami. Že památkáři byli proti, Prahu 5 netrápilo:

Stejně tak Prahu 5 netrápilo, že vyhláška 501/2006 Sb. o obecných požadavcích na využívání území říká v § 24d, že reklamní zařízení se nesmí umisťovat tak, aby narušovala architektonický a urbanistický charakter prostředí, ohrožovala bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, obtěžovala okolí, zejména obytné prostředí, hlukem nebo světlem.

Místní se s billboardem nechtěli smířit. Sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí Pražské Fórum zorganizovala protestní happening. A happening se vydařil. Přišlo mnoho obyvatel Košíř a mezi nimi i Oskarový režisér Jiří Menzel, herci Boris Hybner, Ondřej Trojan a tehdy ještě neznámý kavárník Ondřej Kobza.

Akce vyvolala ohlas v médiích. Český rozhlas ještě ten den odvysílal z happeningu reportáž:

Tentokrát však bude znalec poměrů v pražské kotlině překvapen. Ukázalo se, že občanský protest má cenu i na Praze 5. Příštího rána konstrukce billboardu zmizela. Více v reportáži televize Prima:

Z billboardu zbyla jen betonová patka a vykácená zeleň. Nicméně obavy z toho, aby billboard nebyl postaven jen o kus dál, trvaly. Proto soukromí vlastníci dvou okolních pozemků podali stížnost na průběh stavebního řízení a žádost o obnovení zeleně. Kverulant podal trestní oznámení na úředníky Prahy 5 za to, že billboard v rozporu se zákonem povolili. Že to neudělali zadarmo, se přímo nabízí. Státní zástupce však došel po měsíci k jinému závěru a věc odložil:

Kverulant chápe, že dokazování korupce je velmi obtížné, obzvlášť, když se s dokazováním ani nezačne. Kverulant má mnoho důvodů domnívat se, že povolování billboardů je spojeno s korupcí. Svědčí o tom i rozhovor, který Kverulant pořídil s osobou z billboardové společnosti.

Jestli si i Vy myslíte, že revitalizovat památkovou zónu Buďánka megabillboardem není úplně ono, můžete Kverulantovo úsilí finančně podpořit.  Věnujte nám každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc. Nebo můžete podpořit sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí, jehož cílem je ochrana a opravdová revitalizace památkové zóny.