Nahoru

ŘSD – PODIVNÉ SMLOUVY O BILLBOARDECH

Počátek této kauzy se datuje do roku 2009   a jejím cílem bylo přimět Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k výpovědi všech, pro stát značně nevýhodných smluv s majiteli dálničních billboardů. To se Kverulantovi nepodařilo, protože bývalý ředitel ŘSD Alfred Brunclík naopak podepsal v roce 2010 s billboardáři smlouvy nové a pro ŘSD opět značně nevýhodné. Za to si Brunclík i díky Kverulantovi   vysloužil trestní stíhání.   V září 2018 ho trestní senát obvodní soudu pro Prahu 4 minulý týden sice zprostil obžaloby, ale   rozsudek však není   pravomocný, státní zástupci se na místě odvolali. Navíc díky Kverulantově kampani odstranilo ŘSD jen do září 2015 celkem 578 billboardů, z. Z toho 183 z dálnic a 395 ze silnic I. třídy. A konečně v květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje jak billboardy na dálnicích, tak na silnicích I. tříidyKverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji částkou 500 Kč.

Kverulant se zabývá odstraňováním billboardů hned v několika kauzách. Při srážce s billboardem u nás zahyne přibližně deset lidí ročně. Billboardy nám kradou krajinu a jejich povolování je často spojeno s korupcí. V létě 2010 se Kverulantovi podařilo získat většinu smluv, které ŘSD uzavřelo s majiteli billboardů.   Ze zpětného pohledu se zdá jako snadný úkol, ale tedy to vyžadoval velké úsilí. Tyto smlouvy jsou značně výhodné pro majitele billboardů, nikoli však pro daňového poplatníka. Podle těchto smluv měl stát z jednoho billboardu roční příjem asi 20 tisíc Kč, zatímco majitelé odhadem 220 tisíc Kč. A podle tehdejšího ministra dopravy Víta Bárty billboardáři neplatili ani to:

Smlouvy také obsahovaly další nevídané a zcela jistě protiprávní výhody pro majitele billboardů. Tak například ŘSD se zavázalo panu majiteli reklamních nosičů, že z tučného reklamního koláče nikdo nebude ujídat.

Ministerstvo dopravy nejdřív tvrdilo, že smlouvy jsou pozůstatkem devadesátých let a že by je rádo vypovědělo, ale ono to nejde. A že prý posledních několik let již tyto smlouvy nejsou prodlužovány. Jak se mělo později ukázat, mMinisterstvo lhalo.   Ministerstvo dopravy také tvrdilo, že smlouvy nelze vypovědět bez značných sankcí vůči státu. Kverulantovi právníci smlouvy prozkoumali a došli k jinému závěru. Například smlouvu s agenturou QUO (nyní News Outdoor) bylo možno vypovědět naprosto bez pokut. Přitom tato smlouva povolovala 476 billboardů a 23 mostních konstrukcí podél D1. Tedy asi 25 % billboardů na dálnicích a rychlostních silnicích. Proto Kverulant v létě 2010 vyzval ŘSD, aby smlouvy vypovědělo. S tím, že pokud by tak ŘSD neučinilo do konce roku 2010, došlo by k jejímu automatickému prodloužení do 31. 12. 2013.

Kverulant se o své pochybnosti o postupu ŘSD, a zejména jeho tehdejšího generálního ředitele Švorce, podělil s novináři. Pan generální patrně dospěl k závěru, že bude lépe, když nebude novinářům nic vysvětlovat a raději slíbí, že ŘSD smlouvy vypoví. Po několika dnech ŘSD dokonce potvrdilo, že smlouvy byly skutečně vypovězeny. Kverulantův tlak a dotazy novinářů patrně vyděsily ředitele Švorce natolik, že ještě přihodil slib, že v prvním čtvrtletí 2011 odstraní dalších 440 billboardů, protože neodpovídají smluvené velikosti a nesplňují bezpečnostní normy nebo jsou instalovány nelegálně. Přitom ještě v únoru 2011 nebyl odstraněn jediný billboard, přesto ještě 2. 2. 2011, ředitel ŘSD Švorc ujišťoval, že do konce března stihnou odstranit oněch slíbených 440 kousků.

A ve stejném pořadu Českého rozhlasu ještě znovu zopakoval, že smlouvy na billboardy byly skutečně vypovězeny:

Kverulant zjistil, že ŘSD odstranilo za celý rok 2011 celých pět billboardů. To je stejný počet odstraněných billboardů, jako měl v té době na svém kontě Kverulant.

Kverulant se domníval, že téměř dvacet let trvání největší nájemní smlouvy na billboardy je minulostí.  Myslel si také, že by do začátku března roku 2012 měla zmizet nejméně čtvrtina, tedy 476 billboardů a 23 mostních konstrukcí podél dálnic D1, D2 a D11. Kverulant se mýlil, ŘSD mu celý rok lhalo. Smlouvy vypovězeny nebyly. Dnes již bývalý ředitel ŘSD Alfred Brunclík naopak podepsal v roce 2010 s billboardáři smlouvy nové a pro ŘSD opět značně nevýhodné. Více v reportáži ČT:

Bývalý generální ředitel ŘSD Brunclík si za svoji kromobyčejnou vstřícnost k billboardářům i díky Kverulantovi vysloužil trestní stíhání. V září 2018 jej sice trestní senát obvodní soud pro Prahu 4 zprostil obžaloby, ale rozsudek není pravomocný, státní zástupci se však na místě odvolali. Stejně jako Kverulant i obžaloba tvrdila, že Brunclík od února do května 2010 postupně uzavřel pět smluv, podle nichž bylo po dobu jejich účinnosti nájemné za reklamní plochy výrazně levnější, než by mělo být. Druhý obžalovaný, Tomáš Jílek, na základě pověření Brunclíka uzavřel v květnu téhož roku dalších devět smluv na pronájem reklamních ploch. Škoda způsobená uzavřením a trváním smluv dosáhla 250 miliónů korun. Obviněným hrozí až osm let vězení. Navíc díky Kverulantově kampani odstranilo ŘSD jen do září 2015 celkem 578 billboardů, z toho 183 z dálnic a 395 ze silnic I. třídy. A konečně v květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje jak billboardy na dálnicích, tak na silnicích I. třídy.

Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009, podpořte ho v jeho boji částkou 500 Kč. Kverulant se však nezbývá jen bojem s billboardy, ale řadou dalších kauzVěnujte mu každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.