Nahoru

WANTED DON PABLO

Pavel Blažek selhal jako zástupce státu v kauze Diag Human. Navíc lhal a podváděl. Proto bylo cílem Kverulanta odstoupení Pavla Blažka z pozice ministra spravedlnosti. Pád celé Vlády v létě 2013 a následný volební debakl ODS ukončilo působení Pavla Blažka v exekutivě. A tak byla tato kauza v prosinci 2013 uložena do Kverulantova archivu.  Oceňte Kverulantovo úsilí zastavit tuneláře ve státním dresu a podarujete ho měsíčním příspěvkem v symbolické výši 100 Kč.

Už jsme si asi zvykli, že větší lháři než politici jsou už jenom politici v televizi. Ale když někdo lže, aby sebe nebo jiného obohatil tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, už to není jenom lež, ale naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu dle § 209. A přesně to Pavel Blažek podle Kverulanta udělal v kauze Diag Human.

Bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, jeho utajený placený poradce Zdeněk Koudelka a Pavel Blažek, v lednu 2002 narychlo jmenovaný právní zástupce ČR v této kauze, jsou hlavními viníky toho, že spor se společností Diag Human nebyl relativně rozumně vyřešen už v té době. Pavel Blažek ve sporu nehájil svého klienta, stát, ale zájem svůj a svého kamaráda Radomíra Daňhela. Šlo o to, aby si oba ještě stihli něco přivydělat na chronicky špatně kontrolovaných právních sporech státu dřív než bude schválen zákon o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (červen 2002). A že Radomír a Pavel byli nějací kamarádi. V roce 2001 si za 7,5 milionů korun společně koupili dům v Brně. A kamarádství vydrželo dodnes. Záhy po nástupu do funkce ministra spravedlnosti v červenci 2012, jmenoval Pavel Radomíra svým náměstek sekce ekonomické a investiční. Při pohledu do oficiálního životopisu pana Daňhela musí být každému jasné, že jeho jedinou kvalifikací je letité kamarádství s ministrem. Jistě tedy nejde o ukázku politické arogance a klientelismu, ale o výraz ryzího přátelství.

Nyní však přejděme od idylického soužití v jednom domě a na jednom pracovišti k méně idylické záležitosti – ke kauze Diag Human. Vláda svým usnesením přikázala v listopadu 2000 ministru Fišerovi už tehdy starý spor ukončit. Nechala si předtím zpracovat tři nezávislé právní posudky, které shodně označily pozici státu ve sporu za ztracenou a doporučily co nejrychlejší dohodu tak, aby se zabránilo nárůstu úroků. V té chvíli šlo spor ukončit za maximálně dvě miliardy korun náhrady škody. Nikoliv za více než 10 miliard korun. Na tolik totiž narostl dluh v roce 2012.

Zdeněk Koudelka, Kverulantův známý z jeho kauzy Politický kšeftař ústavním soudcem, v létě 2001 dopisem nabádal ministra, aby odložil rozhodnutí až za příští volby, které ovšem byly až za jedenáct měsíců. Ostatní členové vlády sice protestovali, ale ministr Fišer nedbal. Na Koudelkovu radu přizval nového právníka – právě Pavla Blažka. Ten ministrovi poradil, aby zadal vypracování nového „odborného“ posudku – právě firmě Radomíra Daňhela. Šlo o firmu DEUP, která nejen sídlila na stejné adrese jako kancelář Pavla Blažka, ale ani se netajila spoluprací s ním. Nezávislý pozorovatel nemusí být zrovna stižen paranoiou, aby za tím viděl příkladný konflikt zájmů a snahu uloupnout si ze státní zakázky i něco pro sebe. Mimochodem, jak je vidět, soudní exekutorkou firmy DEUP byla manželka Pavla Blažk

Jenže co s novým posudkem, když už byl k dispozici hotový znalecký posudek znalců Kochánka a Luňáka, na kterém se shodly obě strany sporu, a který ministerstvo objednalo a zaplatilo? Ten bylo třeba označit za irelevantní, a tak Pavel Blažek jako právní zástupce ČR zaslal rozhodčímu senátu v kauze Diag Human dopis, ve kterém jménem státu tvrdil, že Ministerstvo zdravotnictví ČR nikdy takový posudek neobjednalo. Pavel Blažek pro jistotu ještě naznačil, že samotné vypracování posudku bylo kriminální aktivitou.

Právě zasláním tohoto dopisu se podle Kverulanta Pavel Blažek dopustil trestného činu podvodu. Pavel Blažek vědomě lhal o podstatných záležitostech sporu s Diag Human a to celé s cílem, aby obohatil sebe a kamaráda z „dvojdomku“. Nový „znalecký posudek“ totiž stál třicetkrát více než původní posudek – a o to šlo. Kverulant se o svůj právní názor na počínání Pavla Blažka podělil s orgány činnými v trestním řízení. Těm se však nepodařilo shromáždit dostatek důkazů a věc nakonec odložili. Kverulant se tomu dosti diví, protože on nemaje pravomoci orgánů činných v trestním řízení takových důkazů získal docela dost. Laskavý čtenář je nalezne na konci této stránky.

Za zmínku také stojí skutečnost, že všichni aktéři, či, chcete-li pachatelé, této kauzy jsou z Brna. Tam si také Pavel Blažek kvůli svému zákulisnímu vlivu už vysloužil přezdívku „Don Pablo“. Politicky vyrostl jako dítě opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Vyjednávání vzájemně výhodných vztahů, pozic a obchodů mu v sociální demokracii od začátku zajišťoval jeho blízký přítel ze studií a později i kolega na právnické fakultě, a také v minulosti spolumajitel nejméně dvou jeho firem, poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka. Kverulant touto kauzou poukázal na politickou aroganci a klientelismus vrcholného představitele ODS. Jistě nejen to přispělo k volebnímu debaklu ODS ve volbách na podzim roku 2013.

Každá pořádná kauza má dnes i únik odposlechů do médií. A tak i Kverulant musí disponovat tajnou nahrávkou z policejního spisu – i kdyby si ji měl vyrobit sám. Byla pořízena při výpovědi klíčového utajeného svědka s krycím jménem „Ovar“.

Pokud si i vy myslíte, že si zasloužíme lepší ministry spravedlnosti, než jsou kvítka kdysi vyrostlá na hnojišti opoziční smlouvy, můžete Kverulanta podpořit. Věnujte nám každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.

Pro zájemce jsou k dispozici dokumenty k této kauze: