Nahoru

SMRTELNĚ NEBEZPEČNÉ BILLBOARDY

Twitter

Cílem Kverulanta bylo odstranit nejnebezpečnější billboardy ještě před tím, než budou v po 1. září 2017 odstraněny ze zákona. Takto se Kverulantovi podařilo dosáhnout odstranění šesti nejnebezpečnějších billboardů. A Kverulantův tlak na Ředitelství silnic a dálnic vedl k tomu, že do konce třetího čtvrtletí roku 2015 bylo odstraněno celkem 578 billboardů, z toho 183 v okolí dálnic a 395 podél silnic I. třídy. Tato kauza tak byla na podzim roku 2017 uložena do Kverulantova archivu. Kverulantův boj proti billboardům tím však nekončí. Podpořte ho v jeho boji proti bohaté billboardové lobby finančním darem ve výši 500 Kč, aby mohl prosadit i odstraňování billboardů ve městech. 

Policie ČR v roce 2015 šetřila 93 067 nehod, při kterých bylo 660 osob usmrceno, těžce zraněno bylo 2 540 osob a 24 426 osob bylo lehce zraněno. Odhadnutá hmotná škoda policií na místě nehody je 5 439 mil. Kč. Nečetnější příčinou nehod je podle policie to, že se řidič plně nevěnoval řízení vozidla. To způsobilo 15 311 nehod, v jejichž důsledku zemřelo v roce 2015 87 lidí. Nejčastějším druhem nehody byla srážka jedoucích vozidel (35,9 % z celkového počtu nehod) a srážka s pevnou překážkou (21,3 %). Při srážce s pevnou překážkou zahynulo v roce 2015 168 osob. V několika případech byl touto překážkou billboard.

Billboardy nejen zabíjejí, ale poutají k sobě řidičovu pozornost a zvyšují tak počet dopravních nehod. Proto Kverulantovi vadí, že se kampaň za vyšší bezpečnost silničního provozu téměř vždy odehrává i na billboardech. Kampaň za větší bezpečnost na silnicích spustila počátkem léta 2016 i Asociace Záchranný kruh ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem a oddělením BESIP ministerstva dopravy. Kampaň nazvanou Ty to zvládneš zejména radí, jak se chovat po nehodách. Kdo to s bezpečností silničního provozu myslí vážně, měl by se billboardům vyhýbat a bojovat za jejich výrazné omezení. Kverulant.org proti kampani na billboardech protestuje vlastním krátkým videem.

Billboardy jsou zkrátka nebezpečné, a proto se Kverulant.org již od roku 2009 snažil přimět státní správu k odstranění billboardů. Vyvrcholením této snahy bylo přijetí zákona proti billboardům v květnu 2012. Šlo o novelu zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Ten začal platit na podzim roku 2017 a Ředitelství silnic a dálnic 9. října 2017 na 89. kilometru D1 směrem na Brno odstranilo  první z více než 3000 billboardů, které jsou podle novely zákona z roku 2012 nelegální. Kverulant bojuje proti billboardům již od svého vzniku v roce 2009 a skutečné  zahájení  odstraňování považuje za svůj velký úspěch. Cesta k tomuto velkému úspěchu nebyla nejednoduchá, ale Kverulantovi se podařilo odvrátit několik útoků billboardové lobby na zákon zakazující billboardy. Více v kauze KONEC DÁLNIČNÍCH BILLBOARDŮ. Než billboardy z dálnic a silnic I. třídy začaly mizet, pokoušel se Kverulant.org odstranit ty nejnebezpečnější. A v celku úspěšně.

Anketa: Vítáte odstranění billboardů?

V březnu 2014 došlo na křižovatce ulic Husova třída a Strakonická v Českých Budějovicích k tragické dopravní nehodě. Vůz vyjel z vozovky a narazil do sloupu billboardu. V autě jely dvě osoby. Zasahující hasiči museli ze zcela zničeného vozu vyprostit zraněného řidiče. Zdravotníci ZZS si řidiče ihned po vyproštění převzali do své péče a převezli do nemocnice. Mladý řidič však při převozu i přes veškerou péči záchranářů svým zraněním podlehl. Je nanejvýš pravděpodobné, že kdyby vozidlo nenarazilo do masivní stojky billboardu, nemusela mít nehoda tak fatální následky.

Nad každou komunikací má bdít Silniční správní úřad, který by měl vyhledávat a ze silnic odstraňovat takzvané rušivé jevy. Tedy vše, co je nebezpečné a na silnici nebo do jejího okolí nepatří. To v tomto případě neudělal a podle Kverulanta se tak dopustil trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti nebo maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Proto Kverulant podal trestní oznámení. Toto Kverulantovo trestní oznámení na úředníky pro obecné ohrožení není zdaleka první. Sice ještě nebyl nikdo pravomocně odsouzen, ale díky vyšetřování ze silnic zmizelo už šest nejnebezpečnějších billboardů. Podívejte se na jeden z nich:

V lednu 2013 na silnici R46 u Drysic na Vyškovsku havarovala dodávka Peugeot Boxer. K nehodě došlo na sedmém exitu rychlostní silnice 46 ve směru na Prostějov. Řidič automobilu vyjel ze silnice a naboural do billboardu u cesty. V dodávce cestovalo devět lidí, z toho osm dívek ve věku kolem čtrnácti let. Při nehodě se zranilo všech osm děvčat. Tři dívky utrpěly vážná zranění, zejména otřes mozku, zlomeniny velkých kostí a s velkou pravděpodobností i vnitřní zranění. Čtvrtým vážně zraněným byl muž, který utrpěl zejména poranění hlavy. Je nanejvýš pravděpodobné, že kdyby vozidlo nenarazilo do více než půlmetrového masivního betonového podstavce billboardu, nemusela mít nehoda tak fatální následky. Kverulant tehdy podal trestní oznámení na úředníky ministerstva dopravy pro obecné ohrožení a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Toho se úředníci měli dopustit tím, že roky nic neudělali s billboardem na silnici R46, který byl o víkendu příčinou vážné dopravní nehody. Trestní oznámení sice bylo odloženo, ale vyšetřování a publicita této nehody vedly během několika měsíců k odstranění tohoto billboardu.

Ale Kverulant nezaznamenává jen úspěchy. V listopadu 2008 u Rokycan na 57. kilometru D5 směrem na Prahu uhýbal Ford Focus rychlejšímu Renaultu. Při tom dostal smyk a vyletěl ze silnice přímo do billboardu. Řidič zemřel při převozu do nemocnice.

Otrlým úředníkům patrně nevadí, že jimi povolený billboard zaviní smrt člověka. Ani tehdejší majitel billboardu, firma News Outdoor, neměla tolik slušnosti, aby na billboardu nechtěla dál vydělávat. Kdyby je něco z toho trápilo, asi by ten stejný billboard nestál po čase znovu:

Každý billboard musel někdo postavit a ve většině případů i povolit. Tento billboard povolili úředníci ministerstva dopravy. Kverulant i na ně podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu dle § 273, obecné ohrožení z nedbalosti. Trestní oznámení bylo po několika měsících odloženo a nepomohly ani Kverulantovi stížnosti.

Mnoho řidičů tvrdí, že do billboardu může nabourat je člověk hloupý a lehkomyslný.  Že to není pravda a to, že do billboardu můžete nabourat i bez vlastní viny dokazuje nehoda, která se stala v říjnu 2017. Řidička Škody Superb srazila na dálnici D4 u Mníšku pod Brdy na Praze západ jelena. Vůz poté vylétl z dálnice a naboural do billboardu. Nehoda se stala na 16. kilometru dálnice D4 ve směru na Prahu. Ženě vběhl do cesty jelen, kterému se již nedokázala vyhnout. Vůz pak vylétl z dálnice a narazil do billboardu, který měl být již po 1. září odstraněn 2017. Kverulant.org byl přesvědčen, že včasné neodstranění tisíců nelegálních reklamních poutačů naplňuje skutkovou podstatu trestného činu obecného ohrožení a proto podal na billboardaře trestní oznámení.

Více štěstí měla řidička červeného auta v únoru roku 2010. Na rychlostní silnici R7 z Prahy do Slaného se sice také srazila s billboardem, ale přežila. Když hasiči řidičku vyprošťovali, narazilo do nich další auto a do něj další, až jich bylo dvanáct.

Otrlým úředníkům nejdřív nevadilo, že jimi povolený billboard způsobil hromadnou dopravní nehodu, jedno středně těžké zranění a mnoho menších. I v tomto případě podal Kverulant trestní oznámení pro obecné ohrožení. Podání trestního oznámení mělo slušný mediální ohlas:

Vyšetřování a mediální zájem nakonec vedl k odstranění prvního billboardu na R7. Tyto billboardy a skoro všechny další na dálnicích a rychlostních silnicích byly postaveny s vědomím Ředitelství silnic a dálnic. Existují o tom smlouvy, které se Kverulantovi podařilo získat. Tyto smlouvy jsou značně výhodné pro majitele billboardů, nikoli však pro daňového poplatníka. Podezření z korupce se zde opravdu nabízí. Více v kauze ŘSD – podivné smlouvy o billboardech. Kverulant chápe, že dokazování korupce je velmi obtížné, obzvlášť když se s dokazováním ani nezačne. 

Kverulant si myslí, že zdraví a život by měl mít přednost před korupčním byznysem, a tak kveruluje proti billboardům i jinde. Cílem Kverulantovy kauzy PRAŽSKÉ STAVEBNÍ PŘEDPISY bylo prosadit takové Pražské stavební předpisy, které by zásadně omezily billboardy v Praze. To se Kverulantovi přes veškerou snahu zcela nepodařilo a nakonec byly schváleny stavební předpisy, které pouze zajistí, že se pražská billboardová džungle nebude rozšiřovat. I to však lze vzhledem k vlivné billboardové lobby označit za úspěch. Významným pokrokem je možnost zcela zakázat reklamu prostřednictvím územních a regulačních plánů jednotlivých městských částí. 

Kverulant.org je přesvědčen, že povolování billboardů je často provázeno korupcí. Stavba billboardu vyžaduje splnění poměrně velkého množství podmínek a legislativních důvodů pro nepovolování billboardů je mnoho. Komplexně se touto problematikou zabývá diplomová práce Radima Kostlivého. Kverulant ji zveřejňuje se souhlasem autora. Konkrétním příkladem korupce je povolení billboardu na dálnici D5 v roce 2008. Ve stejné době a na stejném místě bylo povolení jinému žadateli zamítnuto. Ten totiž nedal žádný úplatek, a tak žádný billboard nemá. Kverulant podal trestní oznámení, ale nakonec nebyl úspěšný. Více v kauze Korupce na D5.

Jak už bylo řečeno, billboard nelze povolit všude, zákon je v tomto ohledu docela přísný, ale pražský magistrát zákon soustavně ignoruje a porušuje. Zvlášť křiklavé je povolení obrovského billboardu na pražské křižovatce ulic Zálesí a Vídeňská. Nejen že odvádí pozornost, ale je i nebezpečnou překážkou přímo v křižovatce. Samozřejmě že bez svodidel.

Kverulant podal na činnost Pražského magistrátu v roce 2010 stížnost a vyzval ho, aby zjednal nápravu. Dodnes se tak nestalo. Magistrát místo toho povoluje další a další billboardy. Praha uzavřela v roce 2008 dodatek ke smlouvě se společností JCDecaux. Podle tohoto dodatku má v Praze vyrůst dalších 250 billboardů. Zatím jich i díky Kverulantovi stojí jen 100. Kverulant již od roku 2009 usiluje o zrušení tohoto nemravného dodatku, resp. celé smlouvy. Vadí mu kšeftování s veřejným prostorem na úkor veřejných rozpočtů. Se svým podáním se dostal až k Evropské komisi. Nebyl úspěšný, ale stále se nevzdává. V červnu 2016 odeslal již třetí podání k Úřadu na ochranu veřejné soutěže. Podrobnosti naleznete v kauze PRAHA, MĚSTO BILLBOARDŮ.

Pražský magistrát ale není zdaleka jediný úřad, který je zodpovědný za to, že naše země vypadá jako ghetto troglodytů ovládaných reklamou. Dalším takovým úřadem je pardubický magistrát. Na Pardubicku v lednu 2010 narazilo malé Clio do ocelové traverzy billboardu. Kverulant vyzval příslušné úředníky, aby billboard odstranili. Nakonec se to po dvou letech podařilo, postup úředníků byl skutečnou groteskou. Více v kauze: Jak Kocourkovští odstraňovali billboard.

Dalším příkladem nebezpečnosti billboardů je nehoda z listopadu 2011. Tento billboard už byl vybaven údajně bezpečnější příhradovou konstrukcí. Takový billboard už před sebou nemusí mít svodidla, a to i když stojí pár metrů od dálnice. Že příhradová konstrukce nic neřeší, si na vlastní kůži vyzkoušel řidič na rychlostní silnici R4. Střet s majetkem billboardové agentury mu způsobil vážná zranění.

Kverulant vyzval tehdejšího majitele billboardu, firmu News Outdoor, aby předmětný billboard obratem odstranila a zraněnému řidiči nabídla důstojné mimosoudní vyrovnání. To první se podařilo. Těžce zraněný řidič se ale odškodnění nejspíš nedočká. Billboardáři z News Outdoor se s Kverulantem odmítají bavit. A tak billboardy dál zabíjí. V roce 2015 se nárazem do billboardu zabil jeden řidič v Břeclavi a druhý v Letovicích. Více v reportáži ČT: 

Další smrt řidiče po nárazu do billboardy přinesl březen 2016. Řidič osobního auta vylétl včera v noci za Prahou z dálnice D8 a narazil do sloupu billboardu. Vůz začal hořet, řidiče našli hasiči vedle vraku mrtvého.

Kverulant.org vede proti billboardům kampaň již od svého vzniku v roce 2009. Snad i jeho boj přispěl k poklesu nehodovosti. Za první pololetí 2016 zemřelo v ČR při dopravních nehodách jen 230 lidí, to je o 34 meziročně méně. Současně to bylo nejméně obětí v prvním pololetí roku vůbec. Oceňte Kverulantovo úsilí a podpořte ho finančně. Věnujte Kverulantovi každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým daremKverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc. 

Twitter