Nahoru

Kverulant proti zneužívání moci kamarilou Miloše Zemana

Miloš Zeman sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívají svého postavení. Kverulant.org proti tomu protestuje. Velmi úspěšně v kauze Jak Kverulant otevřel pražský hrad. V záležitosti YouTube kanálu „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“ na úspěch Kverulant teprve čeká. Kanál se vydává za oficiální prezentaci Pražského hradu, ale jde pravděpodobně jen o soukromý projekt kancléře Vladimíra Mynáře a slouží k jeho osobní propagaci. Proto je Kverulantovým cílem jeho vymazání. Pokud si myslíte, že proti arogantní kamarile v čele s Milošem Zemanem je třeba bojovat, podpořte Kverulanta alespoň malým darem.

Foto: ČTK / Rene Fluger

Problematickou hradní kamarilu tvoří zejména Jiří Ovčáček, Martin Nejedlý a Vladimír Mynář. Tito tři lidí společně s Milošem Zemanem mají značnou moc a disponují ročním rozpočtem přes půl miliardy korun. Deklarované  výdaje na provoz Kanceláře prezidenta republiky ze státního rozpočtu pro rok 2020 činily 419 324 007 korun. Skutečné výdaje ale byly navýšeny prostřednictvím účelového neinvestičního příspěvku poskytnutého na provoz Správy Pražského hradu (SPH) příspěvkové organizace KPR, v souvislosti s nepříznivým vývojem hospodaření v důsledku pandemie COVID-19 a tím náklady vystoupaly o 215 000 000 na 643 694 380 korun. 

Jiří Ovčáček

Ovčáček nedokončil studia andragogiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a začal se věnovat žurnalistice. Byl redaktorem a zpravodajem Haló novin, později redaktorem Blesku. Ovčáček za dobu působení v komunistických Haló novinách napsal za dva roky 443 článků, které svědčí o jeho fascinaci komunismem. Pak ale uvěřil a v září 2018 přijal z rukou osobního tajemníka arcibiskupa Dominika Duky svátost biřmování.

Jiří Ovčáček byl jmenován tiskovým mluvčím prezidenta Miloše Zemana v prosinci 2013. Je velmi aktivní na sociálních sítích, účinně využívá zejména svůj twitterový účet. Jeho Twitter k prosinci 2019 uváděl 52 000 sledujících. Dle analýzy serveru Forum24 nicméně tvořily 70 % z tohoto čísla falešné účty. Ovčáček účet využívá k častým útokům na odpůrce Miloše Zemana a prosazování svých osobních zájmů, názorů a konspiračních teorií. Jeden příklad za všechny:

Obsah obrázku text

Popis byl vytvořen automaticky
Tweet Jiřího Ovčáčka z 21. 6. 2021

Martin Nejedlý

Martin Nejedlý se stal externím poradcem prezidenta v roce 2014. Na Hradě disponuje třemi místnostmi. Protože prý oficiálně nezastává funkci, nevyžaduje se od něj bezpečnostní prověrka. Přitom není známo, kde a co vystudoval, v jakých oborech podnikal, v jaké pozici ani u jaké firmy působil na své misi v Rusku. Martina Nejedlého na pražském Hradě považují britské a americké tajné služby za současné největší riziko z hlediska šíření ruského vlivu na území ČR.

Vratislav Mynář

Mynář byl jmenován vedoucím Kanceláře prezidenta republiky v březnu 2013. Aby se mohl v pozici kancléře seznamovat s utajovanými dokumenty, potřebuje Mynář bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Tu nemá. Miloši Zemanovi to zjevně nevadí a Mynář je kancléřem dál.

Vratislav Mynář má v pracovně vystavenou fotografii s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a poradcem prezidenta Martinem Nejedlým.  Foto: Jakub Poláček, Blesk

V lednu 2015 Mynář koupil vilu ve Strašnicích od právníka Víta Širokého (mj. obhájce Romana Janouška) za 5,5 milionu korun, přičemž ještě v roce 2005 stála 8,25 milionu korun.

Trestní stíhání Mynáře a ovlivňování justice

Policie Mynářovi sdělila obvinění z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie. Podnět policii dali úředníci, kteří zkoumali dotaci na stavbu Mynářova penzionu. Dotaci 26 milionů korun na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku obdrželo v letech 2007 a 2008 občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z Osvětiman v čele s Mynářem. V podmínkách dotace byl zakázán jakýkoli převod nemovitosti na soukromou osobu. Spolek Chřibák ale nedokončenou stavbu pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem, která poté získala ještě šest milionů z evropských peněz a přestavěla ubytovnu na wellness penzion. Mynář je za to trestně stíhán a dotace by měl vrátit.

Počátkem roku 2019 byly v médiích uveřejněny články a rozhovory se soudci, kteří uváděli, že se je Mynář snažil ovlivnit v rozhodování o konkrétních kauzách. Prezident Zeman se Mynáře zastal a prohlásil, že nikoho neovlivňoval.

Výhružný dopis pro Kuberu

Podle diplomatických zdrojů si Mynář objednal na čínské ambasádě výhružný dopis, který varoval senátora Kuberu před cestou na Tchaj-wan. V dopise, který postrádá standardní náležitosti jako pozdrav a podpis, pisatel hrozí, že případná cesta tehdejšího šéfa Senátu na Tchaj-wan zhorší vzájemné česko-čínské vztahy a poškodí významné tuzemské exportéry.

Kardinál Duka zařídil prodej pozemků z majetku církve pro hradního kancléře Mynáře výrazně pod cenou

Levné pozemky od církve

V létě 2021 vyšlo najevo, že Mynář kupuje výrazně pod cenou od církve pozemky v Osvětimanech. Osvětimská farnost nejprve nechtěla o nevýhodném prodeji slyšet, pak ale ve prospěch prodeje intervenoval kardinál Dominik Duka. Není jisté, zda tak Duka učinil pro své přátelské vztahy s problematickým kancléřem nebo proto, že jej Mynář vydíral blokováním realizace projektu svatovítských varhan v areálu Pražského hradu. Mynář má k Dukovi blízko. V roce 2017 byl kardinál na Mynářově oslavě padesátých narozenin. Rok předtím zase Duka sloužil mši v Osvětimanech na 666*. výročí založení obce.

Pražský arcibiskup Dominik Duka přichází 22. června 2017 na oslavu padesátých narozenin kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře. Veřejnosti se kvůli tomu uzavřela část Jižních zahrad Pražského hradu.(CTK Photo/Vit Simanek)

Zavření Pražského hradu

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi a jeho kamarile připomenout jejich buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí.

Ani když se bezpečnostní situace uklidnila, Zeman od ponižujících osobních prohlídek neupustil. Naopak, k policistům přibyli ještě vojáci s útočnými puškami, aby vzbuzovali dojem, že naše země je v ohrožení. V takovém státě se vrchnosti totiž lépe vládne. V první, jarní epidemické vlně prezident Hrad zavřel zcela na více než dva měsíce a zákaz vstupu zopakoval 9. října 2020.

Počátkem května 2021 byl areál Pražského hradu široké veřejnosti konečně otevřen. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl.  Klíčovým úspěchem bylo to, že dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu, které konstatuje, že uzavření Hradu nemá oporu v zákoně a že Hrad je veřejným prostranstvím. Další prodlužování zákazu vstupu se tak stalo neudržitelným. Hradní papaláši se však nevzdávají snadno, a tak proti rozsudku zpřístupňujícímu Hrad veřejnosti podali v půlce června dvě kasační stížnosti. Kauza tak pro Kverulanta nekončí a čekají ho další soudní výdaje.  

Foto: Tomáš Binter

Falešný hradní kanál na YouTube

Kverulantovi po urgencích dorazily odpovědi na dotazy týkající se provozu YouTube kanálu „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“. Obávali jsme se, že tendenční videa, ve kterých Vratislav Mynář hájí své osobní zájmy, mají s Kanceláří prezidenta republiky kromě názvu společné i to, že jsou financovaná z veřejných prostředků. Jak ale Kverulanta ubezpečil Odbor legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky, tak Hrad nemá s kanálem společného vůbec nic. Kanál je pravděpodobně jen podvodným projektem Mynáře a jeho lidí. Kverulant je přesvědčený, že by to měl vědět i provozovatel platformy, společnost YouTube, která předstírání cizí identity považuje za hrubé porušení pravidel a takové kanály ruší.

Přestože je na zmíněném kanále uvedeno: „Oficiální profil Pražského hradu a Kanceláře prezidenta republiky“,hradní kanál to není.  „Kancelář prezidenta republiky (KPR) neměla a nemá k předmětným dílům žádný vztah (…) nejsou KPR zadána ani vytvořená,“ píše Kverulantovi z Hradu JUDr. Václav Pelikán, ředitel Odboru legislativy a práva. Kverulantův tým musel jeho odpovědi u KPR urgovat, protože v zákonném 15denním termínu nepřišly. Kromě finančních souvislostí zajímaly Kverulanta i autorské smlouvy nebo dramaturgický plán kanálu, který nese stejný název jako úřad, jejž Pelikán zastupuje. 

Sdělení KPR je překvapivé třeba proto, že na kanálu jsou i videa z běžně nepřístupných míst spojených s Pražským hradem. Nebo rozhovory s pracovníky prezidentské kanceláře. Jen obtížně si lze představit, že by se tyto materiály daly natočit bez oficiálního schválení KPR. Těžko se také hledá motivace toho, kdo platí výrobu dalšího materiálu, tedy video-pozvánek na hradní akce, případně reportáží o událostech spojených s prezidentem, jako jsou plesy a narozeninové oslavy. Je to snad nějaký fanatický fanda prezidenta?! Nebo Ferda Mravenec s Broukem Pytlíkem? Nebo jiný hmyz?

Fotokoláž: ATEO

Připomeňme si v této souvislosti hradního mluvčího, Jiřího Ovčáčka, který si v médiích tento YouTube kanál pochvaloval. Jestli kanál není zřízen KPR, platí výrobu videí přímo on?! Nebo zneužívá identitu Pražského hradu i prezidentské kanceláře kancléř Vratislav Mynář? Napovídalo by tomu třeba i to, že ve většině videí vystupuje jako moderátorka jeho manželka Alexandra. Ale nejen to.

Kverulant se na KPR obrátil především proto, že mu připadá nemorální a nestoudné, jakým způsobem manipuluje s fakty ve zveřejněných videích sám hradní kancléř Vratislav Mynář. Propagační materiály jako „Lánská detektivka“, „Pravda o ‚Mynářově‘ penzionu“ nebo „Dokument: příběh dopisu z čínské ambasády“ splňují všechna kritéria tzv. fake news, a podle našeho soudu nemohou být zaštítěny vznosným názvem YouTube profilu „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“.

Foto z videa Pravda o Mynářově penzionu z YouTube kanálu Pražský hrad-Kancelář prezidenta republiky

Pražský hrad přece patří po dlouhá staletí mezi základní symboly naší země a proti jeho zneužívání ničemným kancléřem bychom měli vystoupit. A mnoho nezáleží na tom, zda si Mynář platí tvorbu videí na něm umístěných ze svého, nebo je jejich natáčení součástí pavučiny hradní kamarily.

Jak plyne z dokumentu, který jsme od KPR získali, kanál jim nepatří, obsah si neobjednávají, dokonce k tvůrcům nemají žádný, tzn. občansko-právní ani pracovně-právní (sic!) vztah. Ze sdělení zaslaných JUDr. Pelikánem tedy podle Kverulanta jasně vyplývá, že v tomto případě dochází k jednoznačnému zneužívání cizí identity. Identity, která vlastně patří široké veřejnosti, a nikoliv problematickému vlekaři z Osvětiman, který si pravděpodobně na YouTube zřídil kanál, jejž vydává za oficiální profil Pražského hradu a Kanceláře prezidenta republiky.

Kverulant požádal YouTube o odstranění kanálu

Škodlivost takového jednání si dobře uvědomuje i sociální síť YouTube, která předstírání cizí identity považuje za jeden z pádných důvodů pro zrušení takového kanálu. Bez ohledu na zájmy toho, kdo si výrobu materiálů pro zmíněný kanál zaplatil, bez ohledu na podporu, kterou mu v minulosti vyjádřil Jiří Ovčáček, považuje Kverulant zrušení toxického profilu „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“ za nanejvýš správné. Získané dokumenty tedy předal již v červenci zástupci majitele YouTube, na společnost Google Czech Republic. Ta mu v řijnu 2021 sdělila, že se musí obrátit na Google Ireland Limited. Přesně to Kverulant udělal.

Kverulant chce věřit, že kanál „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“ bude brzo zrušen.

Prosba o podporu

Pokud se i vám arogantní chování problematického prezidenta a jeho kamarily příčí, podpořte naše úsilí v této kauze alespoň symbolickým finančním darem.

Za tým Kverulant.org Vojtěch Razima


*Číslo 666 je v Bibli označováno jako číslo šelmy. Je to název konceptu, který je zmiňován v knize Zjevení svatého Jana Nového zákona, podle něhož je určité konkrétní číslo charakteristickým označením Antikrista. Z tohoto důvodu je toto číslo oblíbené v satanismu.