Nahoru

KONEC DÁLNIČNÍCH BILLBOARDŮ


Cílem Kverulanta je prosadit zákaz billboardů zákonem. V květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Podle této novely by billboardy počínaje 1. září 2017 měly zmizet od dálnic a silnic I. třídy. V dubnu 2016 však poslanec Berkovec předložil parlamentu návrh, který by tento termín prodloužil o pět let a se svým návrhem, jak zákon proti billboardům změkčit přišel i poslanec Jaroslav Foldyna. A to dokonce dvakrát. Kverulantovým cílem je udržení původního termínu v roce 2017. Pomozte mu i vy tento cíl splnit a podpořte Kverulantovo úsilí finančním darem

Kverulant se zabývá odstraňováním billboardů – kauza Smrtelně nebezpečné billboardy. Při automobilové srážce s billboardem u nás zahyne přibližně deset lidí ročně. Billboardy nám kradou krajinu a jejich povolování je často spojeno s korupcí. Proč jsou billboardy skutečně nebezpečné, jasně ukazuje reportáž TV NOVA. I když řidič nechce, strhávají na sebe pozornost. A přitom se v mozku aktivují jiná centra než ta důležitá pro řízení. Více v reportáži TV NOVA:

Kverulantův tlak přiměl Ministerstvo dopravy k sepsání návrhu novely silničního zákona, který měl billboardy výrazně omezit. V původním návrhu sice byla desetiletá lhůta na odstranění billboardů, ale tu se Kverulantovi podařilo zkrátit na pět let. Vládní návrh zákona zamířil do poslanecké sněmovny. Dřívější bojovník proti billboardům poslanec Huml předložil pozměňovací návrh, že pokud byly billboardy již v minulosti povoleny, nový zákon by se jich neměl týkat. O pravděpodobné motivaci pana Humla si jistě každý udělá názor sám.

Před závěrečným schvalováním uspořádal Kverulant společně se serverem nechceme-billboardy.cz happening před Parlamentem. Andělé oslovovali poslance přicházející hlasovat s tím, že již nechtějí žádné další mrtvé od billboardů.

Podpora veřejnosti a podařený happening přinesl úspěch. Zákon byl v parlamentu schválen a pozměňovací návrh poslance Humla zamítnut. Více v rozhovoru České televize:

Kverulant přepokládal, že schválení zákona Senátem bude jen formalitou. Mýlil se. Senátorka Vrecionová prosadila změkčující pozměňovací návrh, a to zachovat billboardy u místních komunikací a silnic II. a III. třídy. Sněmovnou schválený zákon by podle ní totiž znamenal do pěti let likvidaci 90 procent billboardů s dvoumiliardovým výpadkem pro státní rozpočet. Znamenal by prý i výpadky pro rozpočty obcí a krajů. Senát zákon vrátil zpět Sněmovně. Více o zamítnutí zákona v reportáži TV NOVA:

Kverulant nemá pochybnosti o tom, že senátorka Vrecionová prosadila svůj názor za značné podpory lobbistů placených billboardových společností. Kverulantovi je krajně podezřelé, že naprosto neznámá senátorka, která se dopravou nikdy nezbývala, měla najednou tak vážný zájem o záchranu billboardů. Kverulant si to nedovede vysvětlit jinak než korupcí. Nejspíš ve formě velké slevy na billboardovou kampaň. 

Zákon proti billboardům se tedy znovu vrátil do Sněmovny. Kverulant poprosil všechny, komu se billboardy nelíbí, aby napsali svým poslancům prostřednictvím aplikace NapišteJim. Billboardáři také svým poslancům napsali. Jak jinak než na billboardech:

Je evidentní, že billboardaři měli z přijetí nového zákona strach. Jinak by neobětovali svoje nemalé zisky, které jim pronájem billboardů přináší, aby oslovili poslance vlastní kampaní. Na celé věci nebylo tolik zarážející to, že se dovolávají Ústavy, ale skutečnost, že už neváhali strašit poslance zcela veřejně. Jak potom asi vypadalo neveřejné lobování. Kverulant je přesvědčen, že tam nabízeli významné slevy na budoucí politické kampaně a nejspíš i úplatky. Více o celé kauze v reportáži Českého rozhlasu z dubna 2012::

Sněmovna v květnu 2012 definitivně schválila novelu zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje billboardy u dálnic a silnic 1. třídy. Podle této novely by billboardy měly zmizet počínaje 1. září 2017 od dálnic a silnic I. třídy. V dubnu 2016 však poslanec Berkovec předložil  parlamentu návrh, který by tento termín prodloužil o pět let.  Kverulant nemá pochybnosti o tom, že poslanec Berkovec prosazuje svůj názor za značné podpory billboardové lobby. Svědčí o tom důvodová zpráva, kterou k návrhu předložil. Prý nám hrozí arbitráže za zmařené investice billboardářů. A podobně jako kdysi senátorka Vrecionová straší ztrátou pracovních míst a výpadkem pro státní rozpočet. Tentokrát to má být výpadek 1,5 miliardy korun. 

Kverulant si to nedovede vysvětlit aktivitu poslance Berkovce jinak než korupcí. Arbitráže České republice nehrozí. Kdyby měli billboardáři šanci na úspěch, už by Českou republiku dávno žalovali. Jenže ČR nikomu investici do billboardů nezmařila. Pouze v roce 2012 řekla, že v roce 2017 u dálnic a silnic první třídy již billboardy nebudou. Billboardové firmy tedy s pětiletým předstihem věděly, že jejich nebezpečný byznys s řidičskou pozorností skončí.  Navíc již dlouho před rokem 2012 nebylo možno získat povolení pro billboard na dobu delší než pět let. A ztráta čtyři tisíců pracovních míst „vylepovačů billboardů“ je naprosto vycucaná z prstu. Například firma BigBoard, zdaleka největší hráč na českém billboardovém trhu měla podle účetní závěrky z roku 2014 pouhých 34 zaměstnanců. Stejně jako v roce 2013. Podobné je to daňovým výpadkem ve výši 1,5 miliardy korun. Jde o absurdně vysoká a ničím nepodložená čísla. 

Plán poslance Berkovce prodloužit firmám provozující reklamy kolem dálnic a silnic I. třídy o dalších pět let však poměrně rychle narazil. Po ministerstvu dopravy a ministerstvu vnitra byla počátkem května 2016 proti prodloužení pětiletého přechodného období i celá vláda. Vláda stejně jako Kverulant považuje za nepřesvědčivé Berkovcova tvrzení, že pokud reklamy u dálnic a silnic první třídy ztratí povolení už příští rok v září, stát přijde na daních asi o 1,3 miliardy korun. Poslancův údaj, že by přibylo asi 3800 nezaměstnaných, měli ministři označit "za přinejmenším značně nadsazený, nebo dokonce zcela smyšlený".

Ale poslanec Berkovec není sám, kdy chce pomoci billboardové lobby. Svůj návrh novely zákona o pozemních komunikacích předložil i poslanec Jaroslav Foldyna. Podstatou jeho návrhu je značné rozšíření zastavěného území v okolí dálnic, rychlostních komunikací a silnic I. třídy. V zastavěném území totiž billboardy budou moci zůstat i po 1. září 2017. Poslanec Foldyna chce uzákonit, aby toto území nebylo definováno zákonem jako určitý počet staveb, ale aby o jeho rozsahu mohly rozhodovat obce. S obcemi, které by už nebyly nijak vázány zákonnou definicí, by se pak mohli billboardáři dohodnout mnohem snáz a významně si tak rozšířit území ze kterého nebudou muset v září 2017 odstraňovat svoje poutače. I tento pokus prodloužit život dálničním hyzdičům byl i díky Kverulantovi neuspěšný. Kverulant přispěl k tomu že ministerstvo vnitra vydalo v dubnu 2016 k návrhu poslance Foldyny stanovisko kde se píše: „S navrženou změnou zásadně nesouhlasíme.“

Ale poslanec Foldyna je patně opravdový fanoušek dálničních billboardů. A tak v listopadu znovu předložil svůj pozměňovací návrh k silničnímu zákonu na jednání hospodářského výběru poslanecké sněmovny. Hospodářský výbor tento návrh nakonec dnes nepojednal, ale má být projednán na příštím, prosincovém zasedání hospodářského výboru.  Kverulantovi se již podařilo odvrátit dva útoky billboardové lobby na zákon proti dálničním billboardům a věří, že i tentokrát bude úspěšný. I proto, že odpor veřejnosti proti billboardům je stále silnější. Lidé už nechtějí, aby naše země vypadala jako stát troglodytů ovládaných reklamou

Kverulant.org nemá pochybnosti o tom, že poslanci Foldyna a Berkovec prosazují svoje názory za značné podpory billboardové lobby. Kverulant si to nedovede vysvětlit aktivitu poslance Foldyny jinak než korupcí. Billboardáři totiž mají politikům co nabídnout. Vedle peněz je to také možnost inzerovat zadarmo nebo s výraznou slevou na billboardech po celé republice. Kverulant svůj názor nezměnil, ani když ho billboardáři kontaktovali prostřednictví své organizace Svaz provozovatelů venkovní reklamy. V dopise mu píší, že se na aktivitě poslance Foldyny a ani jiných poslanců nijak nepodíleli a žádají, aby o nich Kverulant již nemluvil ošklivě. To Kverulant samozřejmě neudělá a svoje kauzy z webu nestáhne.

Kverulantovým cílem je udržení původního termínu pro odstranění billboardů od dálnic a silnic první třídy již v roce 2017. Pomozte mu i vy tento cíl splnit a podpořte Kverulantovo úsilí finančním darem. Věnujte nám každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit naše silnice k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.

Celá tato kauza byla realizována v těsné spolupráci s kolegy ze serveru nechceme-billboardy.cz. Poděkování také patří všem, kteří již napsali svým poslancům a senátorům. Poděkování patří také kavárníkovi Ondřejovi Kobzovi a výtvarníkovi ATEO.