Nahoru

Fejkový respirátor

Kverulant.org odhalil prodej nebezpečných respirátorů od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory byly vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Navíc byly označeny značkou CE, přestože nevyhověly ani evropské homologaci. Kverulant se se svými zjištěními obrátil na Českou obchodní inspekci. Kverulantovým cílem je zastavení prodeje těchto padělků. Oceňte Kverulantův boj proti parazitům na koronavirové krizi a podpořte ho alespoň symbolickou částkou.

Zařadit respirátory do třídy FFP2 či FFP3 lze, jen pokud příslušný výrobek splní příslušné normy. Vydat prohlášení o tom, že výrobek normu splnil, přitom nemůže každý. U nás tak mohou učinit jen dvě certifikační autority. Jednou z nich je Výzkumný ústav bezpečnosti práce Praha.

Na celém světě existuje řada samostatných normalizačních systémů, přičemž stejný okruh výrobků upravují v různých částech světa technické normy odlišně. Základním parametrem každého respirátoru je konkrétní hodnota jeho filtrační účinnosti. Zásadní rozdíl je v tom, že zatímco čínská norma GB 2626 tuto filtrační účinnost pro KN95 předepisuje pouze pro aerosol NaCl (tedy běžnou kuchyňskou sůl v aerosolu, tvořící miniaturní krychličky), evropská norma EN 149 předepisuje test nejen aerosolem pevných částic NaCl, ale též parafinovým olejem (tvořícím v aerosolu miniaturní kulové kapičky), který konkrétně v případě pandemie onemocnění COVID-19 podstatně lépe simuluje situaci záchytu kapének, a to včetně delšího časového intervalu, kdy respirátor při používání v důsledku dýchání postupně vlhne. A právě v takovém testu výrobky firmy TEX-TECH selhaly.

Výzkumný ústav bezpečnosti práce (VÚBP) provedl v listopadu 2020 měření výrobků TEX-TECH. V klíčovém parametru průnik miniaturních kapének parafínového oleje výrobky nevyhověly. V protokolu o zkoušce číslo 748/2020 z 25. listopadu 2020 se uvádí, že všechny tři dodané vzorky vykazovaly průnik od 14 do 17 %. Přitom normě pro FFP2 by vyhověly, jen pokud by tento průnik byl pod 6 %. Přesto TEX-TECH svoje podvodné respirátory označoval zkratkou FFP2. A stejné je to s označením CE.

Označení CE vzniklo jako zkratka slov Communité Européen, tedy Evropské společenství. Značka CE vyjadřuje, že výrobek splňuje evropský technický standard nazývaný harmonizovaná evropská norma. Tedy, že výrobek splňuje předpisy ohledně zdraví, bezpečnosti či ochrany životního prostředí v Evropě. Než nějaký výrobce či dovozce může legálně takto označit svůj výrobek, musí projít poměrně složitým procesem.

Podvodníci TEX-TECH se rozhodli tomuto procesu vyhnout, a to přes nelegální zkratku. Vzali certifikát od kvalitního českého výrobce klíčové komponenty respirátorů netkané textilie Meltblown a řekli, že ji budou používat ve svých respirátorech. Následně si nechali vystavit falešný certifikát od garážové firmy Conformity consulting s.r.o. Že firma Conformity consulting s.r.o. není oprávněnou certifikační autoritou a že netkanou textilii od českého výrobce fejkové respirátory TEX-TECH nespíš nikdy ani neviděly, snad ani nemá cenu dodávat. Podvodníci z TEX-TECH o sobě sice píší, že jsou ryze česká společnost zabývající se výrobou respirátorů, ale to nejdůležitější v nich, filtr, s největší pravděpodobností dováží pouze z Číny. 

Jediné certifikáty, kterými TEX-TECH donedávna disponovala, jsou dva certifikáty ISO. I když jejich získání někým, kdo vyráběl a prodával fejkové respirátory, je pro Kverulanta záhadou. Ten první ISO 9001:2015 specifikuje požadavky na systémy managementu jakosti, v případě že jej požaduje zákazník. A druhý ISO 13485:2016 je samostatná norma, která vychází z normy ISO 9001, ale obsahuje některé konkrétní požadavky pro zdravotnické prostředky. Ani jeden z těchto certifikátů samozřejmě nenahrazuje zkouškou u certifikované zkušebny. Skutečná certifikace ISO je o dlouhý a poměrně náročný proces. Kverulant tedy pokládá za nemožné, aby firma, která vznikla 30.6.2020 prošla certifikací ISO k 10.7.2020. Navíc je třeba ještě dodat, že implementace ISO norem nedokládá nic o kvalitě výroby ani výrobku samotného.

Kverulant se se svými odhaleními počátkem února 2021 obrátil na Českou obchodní inspekci a očekává, že mu ČOI dá za pravdu a rozhodne o zastavení prodeje těchto nebezpečných výrobků. Kverulant podání na ČOI poslal také v kopii na Státní zastupitelství  a na Policii. V tomto případě Kverulant doufá, že dřív nebo později stanou podvodníci z TEX-TECH před trestním senátem. K jejich pravomocnému odsouzení se nabízí hned několik paragrafů trestního zákoníku. Například trestný čin ohrožování zdraví potravinami a jinými předměty dle § 156,  podvod dle § 209, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 nebo poškozování spotřebitele dle § 253.

ČOI Kverulantovým podnětem začala záhy zbývat. Více také v reportáži Českého rozhlasu z února 2021:

Zájem o veřejnosti o tuto kauzu donutil firmu TEX-TECH vydat tiskové prohlášení. Vyhrožovala v něm Kverulantovi „patřičnými právními kroky“. Tím se Kverulant samozřejmě zastrašit nedá. Podstatnější v tiskové zprávě však byla ukřivděná věta: „Informace o tom, že vyrábíme a distribuujeme nekvalitní produkt nás navíc zastihuje pár dní před dokončením kompletní certifikace, která probíhá v zahraničí (…)“. Šlo totiž vlastně o přiznání, že TEX-TECH doposud platnou certifikaci nemá a vyrábí a prodává tak fejkové respirátory.

Patnáct dnů od Kverulantova odhalení se firma TEX-TECH na svém webu pochlubila novým, tureckým certifikátem. Kverulantov jej považuje za podezřelý a tak firmu TEX-TECH znovu nahlásili na ČOI.  Ta mu sdělila, že Kverulantovo podezření prověří.

V průběhu práce na této kauze Kverulant zjistil, že fejkové respirátory od firmy TEX-TECH prodává i Alza. Kverulant ji 4. února 2021 vyzval k zastavení prodeje. Přesně to se ještě ten den stalo. Bohužel po té, co si 15. února firma TEX-TECH opatřila výše zmíněný, turecký certifikát, Alza prodej opět obnovila.

Je možné, že i vy máte doma fejkové respirátory FFP2 od firmy TEX-TECH s.r.o. Zkuste je reklamovat nebo je rovnou vyhoďte a kupte si jiné. Pokud trváte na tom, že to mají být respirátory českého výrobce, pak vám Kverulant může doporučit firmy GOOD MASK, SPUR, REFIL či BreaSAVE. Respirátor GOOD MASK je dokonce jako jeden z mála vyráběn skutečně z českých materiálů.

Kverulant se falešnou certifikací nezabývá poprvé. V roce 2014 se mu podařilo dosáhnout stažení nebezpečných LED svítidel z prodeje. Podrobnosti naleznete v jeho kauze CE aneb China Export. Pokud je vám Kverulantův vytrvalý boj sympatický, můžete ho finančně podpořit. Oceňte Kverulantův boj proti parazitům na koronavirové krizi a podpořte ho alespoň symbolickou částkou.