Nahoru

Zpráva OLAF o Čapím hnízdě

Tato kauze se ani tak nezabývá dotačním podvodem Čapí hnízdo, jako spíš jedním jeho průvodním jevem, a tím je arogantní a nezákonné odepření přístupu veřejnosti ke zprávě Evropského úřad pro boj proti podvodům (OLAF) o Babišových aktivitách. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však má zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti  úředníků. Navíc není zcela jasné, zda jde o zprávu kompletní a autentickou. S tím se Kverulant odmítá smířit a soudí se o její uveřejnění. Zdá se, že Kverulant se svou žalobou na Ministerstvo financí (MF) uspěje. Prý už pominuly důvody, pro které zprávu tajilo.  Pokud si i vy myslíte, že nám má vládnout zákon, a nikoliv svévole politiků, můžete Kverulanta podpořit symbolickým darem ve výši 100 Kč.

Nejprve několik základních kontextových informací. Kauza Čapí hnízdo je kriminální kauza týkající se současného českého premiéra Andreje Babiše jeho manželky Moniky Babišové, jeho švagra Martina Herodese a jeho dvou dospělých děti.  Ti všichni jsou trestně stíháni pro důvodné podezření ze spáchání trestných činů dotačního podvodu, poškození finančních zájmů, a to celé navíc ve „zločinném spolčení“ (§ 89 odst. 17 dřívějšího trestního zákona), kdy podle obvinění dotaci určenou malým a středně velkým firmám čerpal nenasytný Babišův kolos Agrofert skrze nastrčenou malou firmu, čímž měla vzniknout škoda téměř 50 mil. Kč.  Přestože Andrej Babiš tvrdil, že Čapí hnízdo není jeho, sám se prozradil v roce 2015 při natáčení dokumentu Matrix AB, kdy v zápalu chlubivosti do kamery prohlásil, že: „Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel.“ To mu však nebránilo ještě 9. března 2016 tvrdit, že o Čapím hnízdě tom nic neví: „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“ Inu bývalý práskač komunistické StB umí hrát s otevřenými kartami.

Udělení dotace bylo od roku 2016 vyšetřováno Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF), přestože to Babiš ještě v květnu 2017 popíral. OLAF v prosinci 2017 vyšetřování ukončil a nálezy zaslal ministerstvu financí. To zprávu v režimu utajení předalo několika dalším státním úřadům. Kverulant.org tehdy dle zákona o poskytování informací požádal ministerstvo financí o poskytnutí kopie zprávy OLAF. MF však tuto zprávu odmítlo poskytnout. Kverulant je naprosto přesvědčen, že se tak stalo v zájmu hlavního podezřelého Andreje Babiše. Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však má zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti úředníků. Navíc není zcela jasné, zda jde o zprávu kompletní a autentickou. S tím se Kverulant odmítá smířit. Kverulant je hluboce přesvědčen, že jedno z nejdůležitějších práv, které česká ústava občanům dává, je právo na informace, a tak proti neposkytnutí zprávy podal odvolání. I to mu Babišova ministryně financí v demisi Schillerová zamítla. Proto Kverulant v březnu 2018 podal na ministerstvo financí soudní žalobu.

V červnu 2018 byl Kverulantovi doručen přípis soudu, ve kterém je uvede „záměr MF upokojit navrhovatele“ Kverulant.  MF píše, že má nově stanovisko státního zastupitelství o tom, že již nejsou důvody zprávu OLAF tajit a když Kverulant podá novou žádost o informace, bude mu vyhověno.  Kverulant samozřejmě žádnou novou žádost podávat nebude a oznámil to soudu. Kverulant bude dál pokračovat ve vedení soudního sporu s cílem získat rozsudek, který říká, že MF mělo zprávu OLAF zveřejnit v podstatě ihned po té, co ji obdrželo a protože zákony mají platit pro všechny. A to i když jde o miliardáře a předsedu vlády.

Jak  již bylo uvedeno, přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. OLAF napsal ve zprávě o Čapím hnízdě například: „Vyšetřování dále zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili,“ dále: „Vyšetřování OLAF dospělo k závěru, že rodinné vazby mezi osobami vlastnícími Farmu Čapí hnízdo, a. s., a Agrofert Holding, a. s., se zdají být takové, že těmto osobám dávají příležitost pracovat společně za účelem vykonávání vlivu nad obchodními rozhodnutími těchto firem, což znemožňuje, aby bylo na obě firmy nahlíženo jako na sobě navzájem nezávislé. Tyto dvě firmy mohou být pro účely příslušné legislativy považovány za ‚propojené‘, a to proto, že skrze skupinu fyzických osob jednajících společně představují jednu ekonomickou jednotku.“ a „Za těchto okolností je OLAF názoru, že příprava a implementace tohoto projektu byla postižena četnými porušeními národních a evropských zákonů. (…) Tato porušení mohou představovat podklad pro soudní řízení na základě příslušných ustanovení českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškození finančních zájmů EU.“

I přes tato těžko zpochybnitelná fakta je Babiš od prosince 2017 předsedou vlády České republiky a dál sveřepě tvrdí, jeho trestní stíhání je výsledkem „účelové kampaně“. Obojí vadí nejen Kverulantovi, ale i spolku Milion chvilek pro demokracii, který shání milion podpisů pod petici odmítající, aby premiérem naší země trestně stíhaný člověk.  Spolek Milion chvilek také natočil vtipné video, ve kterém vysvětluje, že trestní stíhání je s největší pravděpodobností způsobeno především trestnou činností Babiše a nejde o výsledek komplotu.

Mimochodem, v červnu 2014 vznikla Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, ve které vedle, tehdy jen hlavního podezřelého v kauze Čapí hnízdo Andrej Babiše, zasedlo několik dalších politiku a několik ředitelů protikorupčních organizací. Kverulant.org měl od samého začátku pochybnosti o správnosti takového kamarádství s politiky a tak do vládní rady svého zástupce nevyslal. A nevyslal jej ani v prosinci 2017 když byla za účasti Babišových ministrů a opět za účasti protikorupčních bojovníků, vládní rada rekonstruována. Někteří z našich kolegů z neziskových organizací tak zajištují nové kamarády a nové příležitosti k přisátí k veřejným rozpočtům. To se však Kverulanta naprosto netýká. Od svého vzniku v roce 2009 odmítá peníze z veřejných zdrojů a je přesvědčen, že když už jde protikorupční aktivista na Úřad vlády, má tam jít s dehtem a peřím, ne s pytlem na peníze.

Oceňte Kverulantovu odvahu a důslednost alespoň malým, symbolickým daremNebo se staňte  Kverulantovým pravidelným dárcem. Věnujte nám každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímuKverulanta můžete podpořit i jednorázovým darem.  Kverulanta můžete podpořit také nakupováním na svých oblíbených e‑shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.